Fısıltı HABERLERİ
HV
28 OCAK Cumartesi 09:26

2023'te Markanız için Ajans Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Konkur dönemlerinde yaratıcılık ve sunumlar markaları etkilerken; konu yıl içerisindeki çalışma prensiplerine ve uyuma geldiğinde birçok marka-ajans arasında sorunlar başlıyor.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 02-12-2022 19:03
2023'te Markanız için Ajans Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

2 Aralık 2022- Yeni yıl başlangıçları markalar için strateji ve planlamada önemli olduğu kadar bu adımları gerçekleştirecek ajansların seçiminde de önemli bir dönem. Bu noktada her yıl markalar için ajans seçimi ve sözleşme yenilemeleri kritik bir dönem olarak adlandırılıyor. Markalar genellikle konkur süreçleri ile ajanslarını seçerken; bazı durumlarda da referanslar ve eski iş birliklerinde çalıştıkları ajanslar ile yeni döneme başlayabiliyorlar.

Marka-ajans iş birliğinde ve yeni dönem ajanslarının belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken noktaları Google Premier Partner unvanına sahip olan IQUEEM’in kurucusu Berkun Meral’e sorduğumuzda; öncelikli kriterin marka-ajans uyumu olduğunu ve ajans ekibinin markanın bulunduğu sektördeki deneyiminin önemini vurguluyor. 

 

Konkur dönemlerinde yaratıcılık ve sunumlar markaları etkilerken; iş yıl içerisindeki çalışma prensiplerine ve uyuma geldiği birçok marka-ajans arasında sorunlar başlıyor ve bu durum da ortaya çıkan işin kalitesine yansıyabiliyor. Bu nedenle ajans çalışma prensipleri, ajans seçiminde belirleyici unsurlar olarak ön plana çıkıyor. 

Markaların ajans seçim döneminde konkurlardaki yaratıcılık ve kreatif bakış açısı dışında çalışma prensibi olarak dikkat etmesi gereken ana noktaları ise Berkun Meral şu şekilde sıralıyor:

1)  Uzmanlıkları Google, Yandex, META gibi platformlar tarafından doğrulanmış ve partnerlik ile kanıtlanmış olması

 

Dijital dünyada iş yaparken alanında uzman olmak ve yetkinliğini sergileyebilmek önemli bir adımdır. Ajanslar genellikle uzmanlıklarını doğrulamak adına platformların iş ortaklığı programlarına katılırlar ve aldıkları rozetler ile bu ortaklıklar sergilenmiş olur.

 

2)  Anlık ölçümleme yapması ve raporlaması

 

Raporlama istendiğinde birer excel dosyası paylaşılması hem güvenli hem de kontrol edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle Looker Studio (Google Data Studio) gibi raporlama araçları ile çalışan ajansların tercih edilmesi iş süreçlerinde kolaylık sağlayacaktır.

3)  Reklam kreatiflerinde A/B testi yapıp; çoklu kreatif kullanması

Söz konusu reklam olduğunda bilindiği üzere dijital reklam platformları, her kampanya için bizlere birden çok sayıda reklam görseli kullanma fırsatı veriyor. Genel olarak ise bir kampanya görseli oluşturulup sonra boyutları yapılıyor ve tüm görsel alanlarda aynı kampanya görseli kullanılıyor. Bu alanlar görsellerin farklı boyutta olmasından çok görsel üzerindeki tasarımın farklılığı için bir fırsat aslında. Tabii eğer ajans bu duruma stratejik bakıyorsa. Bu nedenle çoklu kreatif kullanıp, A/B testleri ile en iyi dönüşüm sağlayan ajanslar bütçelerinizi daha verimli ve efektif kullanacaktır.

 

4)  Çalıştığı sektörlerde tecrübeli özel ekipleri olması

5)  Deadline ve iş takip sürecine hakim olması

6)  Ajansın kendini yenileyip güncel gelişmeleri takip etmesi

7)  Müşterinin her söylediğine tamam demeden; sorgulamasına, sadece hizmet değil; temelde danışmanlık veriyor olması

IQUEEM Hakkında: 

IQUEEM, Antalya merkezli olarak 2008 yılında kurulmuş turizm sektörüne özel hizmetler üreten Dijital ve Performans Pazarlama Ajansıdır.”

Doğru hedef kitle, doğru reklam ve doğru bütçe mottosu ile ilerleyen IQUEEM, hizmet sunduğu işletmelerde ciro hedefli olarak çalışmakla birlikte marka bilinirliğini de artırarak işletmelerin dijital dünyada kalıcı bir ayak izi bırakmasını sağlamaktadır.

Uzman kadrosu ile IQUEEM, deneysel pazarlama teknolojilerini de takip ederek müşterilerine en uygun pazarlama stratejilerini kurgulamak için çalışmaktadır.

2011 yılında Akdeniz bölgesinin ilk Google Partner ajansı olma başarını elde etmiştir. 2015 yılında İstanbul, 2017 yılında Frankfurt ofislerini açarak global hizmet vermeye başlamıştır. 2018 yılı itibari ile Mail.Ru ve Yandex platformlarının da partneri olmuştur. 

IQUEEM, 2022 yılında turizm sektörü özelindeki tek Google Premier Partner ünvanına sahip ajans olma başarısını göstermiştir. Aynı zamanda IQUEEM, Google’a göre “dünyadaki” en iyi 2375 ajans arasında yer almaktadır.

Detaylı bilgi için: https://www.iqueem.com/tr/

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
izmir antalya bodrum istanbul russian girls pet shop