Fısıltı HABERLERİ
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 10:07
Advert

Afgan komandoları Taliban’a karşı direnişe geçti: 'Son damla kanımız akana kadar savaşacağız

ABD ve İngiltere SAS komandaları tarafından eğitilen Afgan komandaları, Kabul’un 130 kilometre kuzeyinde bulunan Penşir Vadisi’nde Taliban zulmüne karşı tekrardan bir araya gelmeye başla

Gündem
Giriş Tarihi : 19-08-2021 21:09   Güncelleme : 20-08-2021 12:56
Afgan komandoları Taliban’a karşı direnişe geçti: 'Son damla kanımız akana kadar savaşacağız

ÇEVİRİ - GERÇEK GÜNDEM / Afganistan’ın 34 şehrinden Taliban’a yenik düşmeyen tek vilayet olan Penşir Vadisi’nde ABD ve İngiliz SAS komandoları tarafından eğitilmiş olan Afgan komandoları tekrardan bir araya gelmeye başladı.

Kendisini ülkenin yeni yasal lideri olarak tanıtan Afganistan’ın Başkan Yardımcısı Emrullah Salih direnişe katılmak isteyenlere resmî Twitter hesabı üzerinden seslendi:

 

“Direnişe katılın. Talibanlı teröristlere hiçbir zaman ve hiçbir koşul altında boyun eğmeyeceğim.”

Söylentilere göre, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani 169 milyon dolar dolu çantaları ile ülkesini terk ettikten sonra Başkan Yardımcısı Emrullah Salih direniş yemini etti. Direnişe katılanlar arasında Afgan komandoları ve şu anda Taliban tarafından ateşe tutulan Özel Kuvvetler yer arıyor. Özel birliklerden oluşan direnişçiler son damla kanları akana kadar Taliban’a karşılık vereceklerini söylüyor.

Daha önce 90’larda da Taliban örgütüne karşı savaşmış olan Kuzey İttifak’ı (Northern Alliance) 2001’den beri ilk kez harekete geçmiş durumda. Daha önce El Kaide tarafından suikaste kurban gidene kadar Ahmed Mesud’un liderlik ettiği Kuzey İttifak’ı, dağlı bölgeleri ve dar yolları ile önemli bir stratejik bölge olan Penşir Vadisi’nde direnişe devam ediyor.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/15906696/sas-afghan-commandos-resistance-taliban/

AdminAdmin

YORUMLAR
googled76c09b3f2a10360.html