Sağlık
Giriş Tarihi : 19-09-2021 21:07   Güncelleme : 19-09-2021 21:36

Aşı ve zorunlu PCR uygulamasına tepki

Aşı ve zorunlu PCR uygulamasına tepki için Sakarya’da bir araya gelen dayatma karşıtları, genelgelerin iptali için mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Aşı ve zorunlu PCR uygulamasına tepki

‘GENELGE İLE KISITLANAMAZ’

Plandemi Büyük Buluşma Platformu aşı ve zorunlu PCR uygulamasına tepki amacıyla ülke genelinde düzenlediği “İnsanlık için el ele” konulu toplantı ve mitinglerine devam ediyor. 6 Eylül’de uygulanmaya başlayan genelgenin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilen buluşmalarda, anayasal hak ve özgürlüklerin genelgeyle kısıtlanamayacağı topluma anlatılarak, dayatmalara son verilmesi isteniyor.

Gazeteci Ali Osman Önder

Avukat Seyit Çamurcu

PLATFORM SAKARYA’YA GELDİ

Gazeteci Ali Osman Önder önderliğinde, Avukat Seyit Çamurcu’nun da katıldığı Plandemi Büyük Buluşma Platformu, Adapazarı Kent Park’ta yapılan etkinlikte Sakaryalılar ile bir araya geldi.

Etkinlikte dile getirilen hususlar şöyle ifade edildi: “Yayınlanan genelgelerle milli eğitimde çalışan öğretmenler, üniversite öğrencileri ve çalışanları ile sanayi kuruluşlarında çalışanların eğer Covid 19 aşılarını olmamışlar ise PCR testi yapılacağı; ayrıca uçak ve şehirlerarası otobüs seyahati yapanlara, tiyatro, vb toplu bulunan yerlerde kişilere aşı kartı veya PCR testi zorunluluğu getirileceği ifade edilmiştir. Buna dayanarak bazı kişi ve kurumların kanuna aykırı olarak harekete geçtiği ve PCR testi talep ettiği görülmektedir. Oysa PCR testi Covid 19 hastalık tanısı ve tedavisinde yol gösterici olmaktan ziyadesiyle uzaktır. Üstelik burundan veya boğazdan sokulan uzun çubuklarla sürüntü alınması, vücuda yapılan müdahale özelliği nedeni ile vücut bütünlüğüne dokunulma niteliği taşımaktadır.

DAYATMALAR SUÇ TEŞKİL EDİYOR

PCR Testi talebi hem hukuki hem de sağlık boyutu ile hiçbir geçerlilik taşımamaktadır. Bununla ilgili emredici kanun maddeleri ve sağlık açısından kanıtları her türlü yayın aracıyla kamuoyuna sunuyoruz T.C. Anayasası Madde: 17, Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, ‘Kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz’ Hükmüne göre, TCK. Maddesi 77-(1) e) bendi uyarınca ilgililer hakkında yapılan dayatmalar ayrıca suç teşkil etmektedir.”

‘İnsanlık için el ele’ konulu buluşmada konuşan Gazeteci Ali Osman Önder, “İş yerlerinde kimse sizden zorla PCR isteyemez. Böyle bir şey kanun maddesi olmadığı için hükmü yok. Kanun olması da mümkün değil. Çalışma Bakanlığı’nın genelgesindeki kelime oyunu ortada. ‘İstenebilecek’ diyor. Bu haliyle zaten yaptırımı yok. Adı üstünde genelge. Kanun değil” dedi.

Bir korkutma kampanyası var. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, teslim olmayacağız

SAĞLIK BAKANI’NA TEPKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Pazartesinden itibaren İllerimizde bazı okullarımızda öğrencilerimiz taramak istiyoruz. Rastgele tarama ile salgının yaygınlığını görmek için yapmış olcağız” mesajına tepki  gösterdiklerini ifade eden Ali Osman Önder, “Rastgele! öyle mi? Hadi bakalım. Haftalardır tüm toplantılarda, gittiğimiz her ilde, yaptığımız mitinglerde ısrarla ifade etmiştik. Pazartesi’den itibaren P-CR taraması yapıp çocukları bir an evvel sıvılamak için tuzak kurdular. Şeytani düzene sakın teslim etmeyin çocuklarınızı” diye konuştu.

 

Katılımcılardan bazılarının yorum ve sorular yönelttiği buluşmada, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye nüfusunun %93’ü geçen 2 yıl müddetince bu virüse yakalanmamıştır. Nüfusun yüzde 7’sinin yakalandığı onunda %90’ının 10 gün içerisinde iyileştiği bir hastalığa yakalanacağı varsayımıyla hiçbir çalışanın sağlık nedeniyle işine son verilemez” ifadeleri yer aldı.

Buluşmada, “Küresel aşı firmalarının taşeronluğuna hayır! İnsanıma çocuğuma dokunma!” şeklinde sloganlar atıldı.

Sabahattin BİRİNCİ Sakary