Siyaset
Giriş Tarihi : 01-05-2021 09:22   Güncelleme : 01-05-2021 09:52

Bakan Soylu'nun 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı

İnsan emeğine kutsal sayan, “helal rızık” için çalışmayı ibadet gören bir medeniyetin evlatları olarak, 1 Mayıs’a ulaşmanın sevincini yaşıyoruz.

Bakan Soylu'nun 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı

“İşçinin çalıştığının karşılığını alın teri kurumadan veriniz” ikazıyla sınırlarımızı ve sorumluluğumuzu bir cümlede özetleyen inancımız; iyi bir zanaatkâr olmayı iyi bir insan olmayla özdeşleştirmiş olan köklü medeniyetimiz; Ahilik, lonca, esnaf, usta-çırak gibi kavramlarla bize batı medeniyetinden çok farklı, çok daha insani ve merhametli bir çalışma estetiği tarif etmiştir. 
 
Mazideki bazı olaylar üzerinden dışarıdan ithal, maddeci anlayışlara evrilmek istenilen çalışma hayatımız, bugün eskinin tüm kısır tartışmalarını geride bırakmıştır. İşçimizden mühendisimize, sağlık çalışanımızdan memurumuza, kolluk personelimizden idarecimize, çıraktan ustaya kadar, çalışma hayatımızın tüm bireyleri, bilgisi, el emeği ve alın teriyle bize yepyeni bir gelecek üretmektedir. 
 
1 Mayıs gününün “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edilmesi; aynı iş kolunda birden çok sendikaya üye olunmasının önünün açılması; Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne dönüştürülerek sivil toplumun yanı sıra sendikal hayatın da önünün açılması; 2012 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıkarılması gibi pek çok ilerici adım; bu yeni geleceğe çalışanımızın gücüyle ulaşabilmek için atılmıştır. 
 
21. Yüzyılın başından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat mihmandarlığını yaptığı “Yerli ve Milli” üretim anlayışının çıktıları, insansız hava araçlarından, uzay teknolojisi hedeflerimize, savunma sanayi ürünlerimizden, virüs salgını sürecindeki maske-solunum cihazı gibi tıbbi malzeme ürünlerine; dünyanın en modern şehir hastanelerinden, milli uçak, araba gibi pek çok projede bugün ülkemize güç ve umut vermektedir. Türkiye bugün, terörden göçe, uyuşturucudan trafiğe, afet yönetiminden virüs meselesine kadar pek çok güvenlik başlığını yönetiyor; ekonomik ve siyasal pek çok uluslararası operasyona karşı ayakta kalabiliyorsa, bunun en önemli nedenlerinden biri, insanımızın alın teri ve emeğiyle ortaya koyduğu üretimin gücüdür.
 
Biz bu alın terine minnettarız.

 
Milletin kursağından haram lokma geçirmeyen, sadece milletinin değil, 
dünyanın tüm mazlumlarına helal lokma olan bu alın terine minnettarız. 
 
Bu vesileyle emekleriyle bu ülkeye değer katan tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyor; helal lokma için çalışırken hayatını kaybetmiş tüm vatandaşlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, Aziz Milletimizin tüm fertlerini, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

FISILTI HABERLERİ, Sabahattin BİRİNCİ & Aslı KILIÇ