Eğitim
Giriş Tarihi : 13-01-2021 11:20   Güncelleme : 13-01-2021 13:13

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Yeni Dekanı Shahmiri Oldu

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’ni sanatçı bir dekan yönetecek. Dört yıl önce kurulan fakültenin yeni dekanı olan Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri, sanatsal çalışmalarıyla birlikte akademik kariyerini de başarıyla sürdürüyor. İletişim, tasarım ve sanat alanlarını teknolojiyle birleştiren ve çağdaş bir eğitim anlayışıyla öğrenimin devam ettiği fakülte, dinamik yapısını Bayrak Shahmiri’nin yönetimiyle devam ettirecek.

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Yeni Dekanı Shahmiri Oldu

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin yeni dekanı, Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri oldu. 2017–2018 eğitim-öğretim yılında akademik yaşama başlayan Sanat ve Tasarım Fakültesi, dinamik yapısını Bayrak Shahmiri’nin yönetimi ile devam ettirecek. İletişim, tasarım ve sanat alanlarını teknolojiyle birleştiren, kuram ve uygulamanın iç içe geçtiği, çağdaş bir eğitim anlayışıyla sekiz bölümde öğrenimin devam ettiği fakültede yaşadığımız çağın gereksinimlerine cevap verecek yeterliklerin öğrencilere kazandırılması öncelikli amaç olacak.

Başarılı bir akademik kariyer

Fakültenin yeni dekanı Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri, bugüne kadar birçok sergi açan çağdaş Türk sanatçılarından biri… Sanat hayatının yanı sıra akademik kariyerini de başarıyla sürdüren Bayrak Shahmiri, 1978 yılında Almanya’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2001 yılında mezun olan Bayrak Shahmiri, 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema ve Televizyon Programı’nda yüksek lisansını tamamladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’ndan sanatta yeterlik (2008) ve University of Wales’den işletme alanında yüksek lisans (2011) derecelerini alan Bayrak Shahmiri çağdaş sanat üzerine yaptığı yayınların yanı sıra tipografi ve grafik tasarım alanında pek çok yayını Türkçe’ye kazandırdı.

 

Çağdaş sanatçıların ve tasarımcıların gelişimine destek verecek

Sanatçı olarak hakikat ve temsil kavramlarıyla uğraşan Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri’nin Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Fransa, İtalya ve Almanya’da özel koleksiyonlarda yapıtları bulunuyor. Çeşitli teknik ve araçları sanatsal üretiminde kullanan Bayrak Shahmiri şimdi de Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerine deneyimlerini aktaracak. Fakülte bünyesinde yer alan Çizgi Film ve Animasyon, Dijital Oyun Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Grafik Tasarım, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümleri öğrencilerine alanlarıyla ilgili hem akademik bilgi hem de uygulama becerisi kazandırılırken liderlik yapacak olan Bayrak Shahmiri yeni çağdaş sanatçı ve tasarımcıların eğitimleri için çabalarını sürdürecek.

 

Editöre Not: İstanbul Kavacık’ta 2016 yılında kurulan Beykoz Üniversitesi’nin temeli, 2008’de Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Rektörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yaptığı Beykoz Üniversitesi’nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte, ‘Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulduğu bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü yer almaktadır.