Fısıltı HABERLERİ
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 12:40

CHP Almanya Federasyonu’ndan coşkulu kongre: Yeni başkan Özgür Uçma oldu!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yurt dışındaki örgütlenme ve var olan örgütleri harekete geçirme çalışmaları son hızla sürüyor. Özellikle 31 Mart Yerel Seçimleri’nde kazanılan başarıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi, özellikle Avrupa’da yeni bir sayfa açmışa benziyor. Almanya’da CHP birlik ve temsilciliklerinin çatı örgütü olan Almanya Birlikleri Federasyonu’nun 1. Olağan Kongresi dün Köln kentinde yapıldı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 14-05-2024 11:42
CHP Almanya Federasyonu’ndan coşkulu kongre: Yeni başkan Özgür Uçma oldu!

CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm’ün de katıldığı ve Divan Başkanı olduğu kongrede Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri, CHP Genel Merkezi’nin görevlendirdiği yönetimin görev süresinin dolmasıyla birlikte yeni yönetimini seçti. Coşkulu bir kongre gerçekleştiren Almanya birliklerinin delegeleri, başkan adaylarından Özgür Uçma’yı seçti. Özgür Uçma ve ekibi iki yıl boyunca CHP Almanya Birlikleri Federasyonu’nun yönetiminde yer alacak.

MEHMET TÜM DİVAN BAŞKANI OLDU

Almanya’dan 16 birliğin ve 4 temsilciliğin katıldığı ve oy kullandığı kongrenin genel kurulu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm’ün başkan olarak seçildiği divanda, CHP Paris Birliği Başkanı Nazım Ergin de yer aldı. Kongrede ilk sözü Mehmet Tüm aldı. Konuşmasına Genel Başkan Özgür Özel’in selamlarını ileterek başlayan Mehmet Tüm, Usta Şair Ahmed Arif’in “Dağlarına bahar gelmiş memleketimin” dizeleriyle hafızalara kazınan “İçerde” şiirini okudu ve “Evet, dağlarına bahar geldiği için memleketimizin, buradayım. Bu güzel baharı sizlerle paylaşmak için buradayım arkadaşlar” dedi.

‘YÜZ YILLIK ÇINAR YENİDEN FİLİZLENDİ’

CHP’nin yerel seçimlerde aldığı zaferi hatırlatan Mehmet Tüm, “Yüz yıllık dev çınar, yeniden filizlenerek halkımızın takdiriyle yeniden birinci parti olmuştur. Halkımız partimizi birinci parti olmakla bırakmadı, aynı zamanda omuzlarımıza büyük bir sorumluluk yükledi. Bu sorumluluğun bilinciyle yerelde olduğu gibi genel seçimlerde de iktidar olacağız dostlar, bu hayati bir zorunluluktur ülkemiz için” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ TÜM: YOLUMUZ AÇIK, YARINLARIMIZ AYDINLIK!’

“Ülkemizi tek adam rejiminden, AKP zulmünden mutlaka kurtaracağız” diyen CHP’li Tüm, “Değerli yoldaşlar, Cumhuriyet Halk Partisi herhangi bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi herhangi bir siyasi parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi savaş meydanlarında kurulmuş, bağımsızlık savaşı vermiş, Cumhuriyet’i ilan etmiş bir partidir. Türkiye’nin içinden geçtiği bu karanlığı aydınlatacak yegane güç de Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etmiş partinin ta kendisidir” şeklinde konuştu. Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşımak için yurt içinde, yurt dışında her CHP üyesine büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayan Mehmet Tüm, “Bu yolda, iktidar yolunda Almanya Birlikleri Federasyonu Almanya’daki yol arkadaşlarımıza, partimize, ülkemize hayırlı olsun. Yolumuz açık, yarınlarımız aydınlıktır yoldaşlar” ifadelerini kullandı.

‘KİLOMETRELERCE UZAKTA BABA OCAĞININ BACASINI TÜTTÜRENLER…’

Mehmet Tüm’ün açılış konuşmasının ardından, divan üyeliğine seçilen CHP Paris Birliği Başkanı Nazım Ergin de kısa bir mesaj iletti. “Değerli yoldaşlar, size aydınlanmanın başkenti Fransa’dan, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ilan edildiği Paris’ten kucak dolusu selam ve tebrik getirdim” diyerek sözlerine başlayan Nazım Ergin “Fransa’daki Cumhuriyet Halk Partisi emektarlarının gözü, kulağı bugün bu salondan gelecek güzel haberlerde, bundan emin olunuz. Birlikte olmanın, dayanışmanın, kol kola girip omuz omuza vermenin gücünü biz 31 Mart’ta gördük, 1 Nisan sabahının heyecanını ve enerjisini halen bilincimizde taşıyoruz. Bu salondan çıkacak birlik, bu salonda alınacak kararlar tüm Avrupa’yı etkisi altına alacak güçtedir. Bunda emeği, alınteri, özverisi, inatçılığı olan tüm emektarlara selam olsun” dedi.

Nazım Ergin, mesajında “Sözü uzatmadan, CHP Paris Birliği adına sizleri ve kongremizi selamlıyor, başarılar diliyorum. Memleketinden kilometrelerce uzakta baba ocağının bacasını tüttürenlere selam olsun, yarınlar bizimdir” ifadelerini kullandı.

DÖRT ADAYDAN İKİSİ ÇEKİLDİ, İKİSİ YARIŞTI

Kongrede, CHP Almanya Birlikleri Federasyonu’nun gündem değerlendirmesi yapıldı ve kabul edildi. Daha önce adaylığını açıklayan dört başkan adayından ikisi, salonda adaylıktan çekildiğini açıkladı. Adaylardan Özgür Uçma ve Murat Polat yarıştı. Adaylar konuşmalarını yaptıktan sonra divan seçim sandığını kurdu, seçime geçildi.

ÖZGÜR UÇMA BAŞKAN SEÇİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Almanya Birlikleri Federasyonu’nu oluşturan 16 birlik ve 4 temsilciliğin faal üye sayılarına göre belirlenen delegeler seçimde oy kullandı. Özgür Uçma, Murat Polat’ı geride bırakarak sandıktan birinci çıktı. Özgür Uçma ve ekibi, seçimle gelen ilk yönetimi olarak iki yıl boyunca CHP Almanya Birlikleri Federasyonu’nu yöneterek CHP’nin Almanya’daki tüm siyasi çalışmalarını koordine edecek.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR