Fısıltı HABERLERİ
HV
30 HAZİRAN Perşembe 01:04
Advert Advert

Çin, Antarktika'da bulunan; İmparator penguenlerin korunmasını engelliyor

Antarktika Antlaşması'na taraf olan ülkelerin katılımıyla 22 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Berlin'de düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapan Alman hükümetinden yapılan açıklamada, katılımcı ülkelerin çoğunluğunun dünyanın en büyük penguenlerine özel koruma statüsü verilmesine destek verdiği kaydedildi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-06-2022 09:45   Güncelleme : 04-06-2022 10:08
Çin, Antarktika'da bulunan;  İmparator penguenlerin korunmasını  engelliyor

Çin'in, küresel ısınmanın Antarktika'daki doğal yaşam alanlarını şiddetli şekilde etkilemesi nedeniyle tehdit altında olan imparator penguenlerin korunması yönündeki girişimleri engellediği bildirildi.

Toplantıya katılan ülkelerin çoğunun imparator penguenleri korumak için ulusal önlemler almayı planladığı belirtilirken, resmi kararın "bir aktör tarafından engellendiği" aktarıldı.

Toplantıya katılan delegelerden bazıları, isimlerinin açıklanmaması koşuluyla yapılan açıklamada, Çin'in, penguenlere özel koruma statüsü verilmesi yönündeki gündemi düşünmek için daha fazla zaman istediğini söyledi.

1959'da yapılan Antarktika Antlaşması, kıtanın bilimsel koruma alanı olarak kalmasını ve silahsız kalmasını sağlamayı amaçlıyor.

AdminAdmin

YORUMLAR