Dünya
Giriş Tarihi : 07-01-2021 11:51   Güncelleme : 07-01-2021 11:52

Çin, vatandaşlarından bayramda seyahat etmemelerini istedi

Çin’in ana kesiminde dün tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısı 52’yi bulurken, son günlerde vaka sayısında görülen artış hükümeti ve vatandaşları alarma geçirdi. Çinli makamları, vatandaşlara bu yıl 12 Şubat’ta başlayacak geleneksel Bahar Bayramı tatilini bulundukları bölgelerde geçirmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Çin, vatandaşlarından bayramda seyahat etmemelerini istedi

Salgındaki mevcut durum nedeniyle yerel yönetimler, bayram tatilinde memleketlerine dönmesi gereken kişilerden nükleik asit testi, kayıt ve karantina gibi salgınla mücadele tedbirlerine uymalarını istiyor. Çin Devlet Konseyi, hükümet kurumlarının ve şirketlerin personelin tatil iznini esnek şekilde ayarlamalarının, çalışanların Bahar Bayramı’nı iş yerlerinin bulunduğu bölgede geçirmeye yönlendirmelerinin teşvik edildiği bir belge yayımladı.
 
Yoğun şekilde göç veren Anhui eyaletinin Fuyang kentine bağlı iki ilçe, sakinlerine internet veya telefon yoluyla bayramlaşma tavsiyesinde bulunuyor. Diğer birçok bölge de dışarıda eğitim gören, iş seyahatinde veya tatilde bulunan kişiler ile özellikle soğuk zincir sektöründe çalışan işçilerden seyahat dökümlerini ve yakın temaslarını bildirmelerini talep ediyor.
 

Çin Uluslararası Radyosu