Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-09-2021 10:19   Güncelleme : 07-09-2021 10:22

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Beştepe'de toplandı.

3 saat 10 dakika süren toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye ilişkin önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasette rezerv tartışması sürerken,
Merkez Bankası'nın 27 Ağustos tarihli rezerv miktarının 118 milyar doları aştığını açıkladı.

Erdoğan, "Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır" dedi. 

"HEDEF TEK HANELİ ENFLASYON"

Orta Vadeli Program'ın hedeflerini de anlatan Cumhurbaşkanı, "Ekonominin en önemli sorunlarından birinin enflasyon olduğunu biliyoruz. Enflayonun kalıcı olarak tek haneli seviyelere inmesini hedefliyoruz. İşsizlik oranının kademeli olarak gerilemesini hedefliyoruz. Mali disiplinin sürdürülmesi, olmazsa olmazlarımızdandır" diye konuştu. 

Erdoğan, nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen,
gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceklerini kaydetti.

Kamuda taşıt kullanımı konusunda da önemli bir adım atılacağını açıklayan Erdoğan, "Kamu taşıtlarının tedarikinde, kullanımında ve tasfiyesinde verimliliği artırmak için kamu taşıt filo yönetim sistemini kuracağız" dedi. 

AŞI ÇAĞRISI

Konuşmasının sonunda vatandaşlara aşı çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı, "Salgınla mücadelede hala tek ve en önemli kozumuz aşıdır. Okulların açıldığı, iş yerlerinin tam kapasite üretime geçtiği şu dönemde vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya ve tamamlamaya davet ediyorum" diye konuştu.

ÇELTİK ALIM FİYATLARINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Çeltik alım fiyatlarını da açıkladı.

Buna göre, ton başına baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacak.