Siyaset
Giriş Tarihi : 28-12-2020 13:07   Güncelleme : 31-12-2020 15:15

DEVA Partisi Büyük Kongresi yarın

DEVA Partisi 1.Olağan Büyük Kongresini yarın Ankara’da gerçekleştirecek.

DEVA Partisi Büyük Kongresi yarın

9 Mart 2020 tarihinde kuruluşunu gerçekleştiren ve o tarihten bugüne 43 il kongresini gerçekleştiren DEVA Partisi 1.Olağan Büyük Kongresini yarın Ankara’da gerçekleştirecek.


Ali Babacan'ın liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi), 1. Olağan Kongresi'ni 29 Aralık Salı günü saat 10:00’da Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirecek. Pandemi koşulları nedeniyle hafta içinde yapılacak kongreye sadece parti yöneticileri ve delegeler katılım sağlayabilecek.


Siyasi Partiler Yasası gereği, bir siyasi partinin seçime girebilmesi için 81 ilin en az yarısında örgütlenmesi ve seçimlerden en az 6 ay önce, seçilmiş delegelerle olağan büyük kongresini gerçekleştirmesi gerekiyor.

 

9 Mart'ta kurulan DEVA Partisi 81 il kurucu başkanını atayarak, seçime girme yeterliliği kazanmak için 43 ilin kongre süreçlerini tamamlayarak örgütlenme sürecini hızla tamamladı.


ERKEN SEÇİM OLASILIĞINA KARŞI ÖNLEM
Partinin geçtiğimiz günlerde yapılan atamayla 81 il kurucu başkanını atamış olmasına rağmen tüm illerde örgütlenmeyi beklemeyerek büyük kongre kararı almasının altında ise olası bir erken seçime hazırlıksız yakalanmama kararı yatıyor. DEVA Partisi, 1. Olağan Kongresi'ni yaptıktan sonra Haziran ayı sonunda genel seçimlere girme yeterliliğini sağlamış olacak.


SAKARYA 14 DELEGE İLE KATILIYOR
Mehmet Erdoğan başkanlığında kurulan Sakarya il teşkilatı da Büyük Kongre’ye 14 üst kurul delegesi ile katılacak. Bugün Sakarya’dan hareket edecek teşkilat mensupları, 29 Aralık’ta gerçekleşecek kongreye katılacak.


29 Aralık günü, saat 10:00’da yapılacak Büyük Kongre partinin tüm sosyal medya hesaplarından ve bazı medya organlarının web ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.