Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 05-09-2021 16:00   Güncelleme : 05-09-2021 19:00

Erdoğan'ın 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' adlı kitabı satışa çıkıyor

İlk basımı Turkuvaz Kitap tarafından 40 TL'den satışa sunulacak.

Erdoğan'ın 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' adlı kitabı satışa çıkıyor

İlk basımı Turkuvaz Kitap tarafından 40 TL'den satışa sunulacak.

Kitabı internetten sipariş verenler ise 32 liraya alabilecek. 14X21 boyutlarındaki kitabın ön kapağında yazarı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın portre fotoğrafı bulunuyor. 

Daha Adil Bir Dünya Mümkün isimli kitabın arka kapağında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaleme alınan şu sözlere yer veriliyor:

“Sadece beş ülkenin bütün dünyanın kaderini etkileyecek konularda karar vermesi ne ahlaki ne adildir. Dünya beş ülkeden büyüktür.

Adil ve daha sürdürülebilir bir küresel barışın temini için çok kültürlülüğü ve çok kutupluluğu yansıtan bir BM’ye ihtiyaç vardır. Dünya ne tek kutuplu ne de iki kutupludur, ne hâkim bir kültürün ne de birkaç imtiyaz sahibi aktörün kültürel hegemonyası altındadır. Çok kutuplu, çok merkezli, çok kültürlü, daha kapsayıcı ve adil bir dünya inşa etmek mümkündür. Böylesi bir dünya için ilk adres BM’dir.

Barışın, istikrarın, adaletin ve etkin küresel yönetişimin yolu, BM’nin reforma tabi tutulmasından geçmektedir. BM reformu ve özellikle Güvenlik Konseyi’nin yapısının yeniden oluşturulması, elbette tüm dünya ülkelerinin uzlaşmasıyla hayata geçecektir.

Biz Türkiye olarak, bu çerçevedeki teklifimizi uzun zamandır ifade ediyor ve tüm ülkelerin tartışmasına açıyoruz. çözüm önerimiz ise ‘Dünya beşten büyüktür’ ifadesinde kendini bulan, BM Güvenlik Konseyi’nin yapısının değiştirilmesini merkeze alan bir perspektifin hâkim kılınmasıdır.

Konsey’in kıtaları, inançları, kökenleri ve kültürleri mümkün olan en adil şekilde temsil edecek bir yapıya kavuşturulacak şekilde yeniden yapılandırılması çözüm ve küresel barışın tesisi için devrimsel bir adım olacaktır.”