Siyaset
Giriş Tarihi : 09-02-2021 11:11   Güncelleme : 09-02-2021 11:14

EVLATLARIMIZIN ÜNİVERSİTE RÜYASI BAŞLAMADAN BİTMESİN..!

ÖSYM yeni sınav ücretlerini belirledi. Milyonlarca öğrencinin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretine yüzde 29 zam yapıldı.

EVLATLARIMIZIN ÜNİVERSİTE RÜYASI BAŞLAMADAN BİTMESİN..!

Başvuru ücreti oturum başına 70 TL'den 90 TL'ye yükseldi.

Tıp fakültesi mezunlarının gireceği Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ücreti 450 TL'den 500 TL'ye çıktı. Kişi başına 10 liraya mal olabilecek bir sınav için pandemi döneminde bu kadar yüksek rakamlar belirlemek vicdanlı değildir. Öğrencilerimiz pandemi sürecinde okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi birçok olumsuzluk yaşamaktadır ve bunlara yenilerini eklemeye kimsenin hakkı yoktur!

 


TUS sınavına girecek bir aday 500 lira, üniversite sınavı için 3 oturuma da girecek öğrencimiz 270 lira ödeyecek.

En azından pandeminin devam ettiği 2021 yılındaki tüm sınavlar sembolik biçimde 1 lira olmalıdır. Sınavların ekonomik yükünü devletin karşılayacak gücü vardır.

Böyle zor bir dönemde unutulan sosyal devlet ilkesi hatırlanmalı, pandemi nedeniyle işsiz kalan babaların çocukları da düşünülerek eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

Sınav ücretini ödeyemeyecek, işini kaybetmiş, pandemide geliri sıfıra inmiş on binlerce aile ve çocuk göz ardı edilemez.”


Adapazarı’n da ailesi  pandemi nedeniyle işini kaybeden, dükkanını kapayan, geliri olmayan  evlatlarımız içiniz rahat olsun ilçe başkanlığımıza başvurmanız halin de İLÇE YÖNETİMİ olarak gerekirse ceplerimizde ki son kuruşlarla yapacağımız imeceyle (YKS)  sınav ücretinizi biz yatıracağız, siz umudunuzu hiç yitirmeyin , CUMHURİYET HALK PARTİSİ var olduğu sürece geleceğinizi kimsenin çalmasına izin vermeyeceğiz…!


CHP ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞI
AYŞE FÜSUN ÇETİN