Fısıltı HABERLERİ
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 09:58
Advert

Genç sinemacılar yetişiyor

Türkiye’de farklı şehirlerde genç sinemacılara eğitim vermeye devam eden Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi, Sakarya’da genç sinema severlerle buluştu. Sakarya’da 20 Ağustos’ta başlayan ve bir hafta süreyle devam eden eğitim programı, mülakatla seçilen 22 katılımcının sertifikalarını almalarıyla dün tamamlandı.

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 27-08-2021 11:50   Güncelleme : 27-08-2021 12:05
Genç sinemacılar yetişiyor

KAPSAMLI ORGANİZASYON

Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı’nın organizasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları ile Anadolu’da 7 farklı şehirde verilen sinema etkinlikleri devam ediyor.

Tanınmış yönetmenler eşliğinde 65 saatlik planlanan programda katılımcılara; Senaryo Yazarlığı Atölyesi, Yönetmenlik ve Genel Sinematografi, Kurgu-Montaj Teknikleri, Film Okumaları, Sinemada Anlam Arayışı, Workshoplar, Ekipman Tanıtım ve Pratik Uygulama, Uygulama-Çekim Setleri konularında yoğunlaştırılmış eğitim veriliyor.

OĞUNLAŞTIRILMIŞ PROGRAM

Eğitimlerin Sakarya ayağında, Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi (HBS) tarafından Serdivan Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen programda öğrenciler yoğun bir programa tabi tutuldu. Sabah saat 10:00 Akşam 18:00 olarak belirlenen program 7 tam gün aralıksız devam etti. Sinema akademi dersleri ücretsiz olarak verilirken, derslere devamlılığın sağlaması için yoklama zorunlu tutuldu.

Eğitimleri değerlendiren HBS Akademi Direktörü Cemil Nazlı, 7 yıldır devam eden projenin son iki yılında Anadolu’ya açıldıklarını belirtti. Nazlı, HBS Sinema Akademisi ile sinemada gençlerin, nerede, nasıl başlaması gerektiği, hangi usül ve metotlar ile ilerleyebileceklerini aktardı.

TEORİK VE PRATİK UYGULAMA

Bir haftalık kurs süresinin 5 günü teorik ve pratik uygulamalar yapılırken geri kalan süreçte saha çalışması gerçekleştirildi. Çekimler için Sakarya’nın Geyve ilçesi, Doğançay şelalesi, Serdivan Gölpark ve Paraşüt Tepe, Gençlik Merkezi Bahçesi gibi önemli mekanlar kullanıldı.

Öğrenciler, o ana kadar kendilerine uzak olduğunu düşündüğü film setini tanıma fırsatı bulurken, ilk kez bir film çekmenin heyecanını yaşadı.

Set uygulamalarında her öğrenci, hem set çalışanı olarak kendisine verilen görevler dahilinde kamera arkasıyla tanışırken diğer yandan kamera karşısına geçerek ilk oyunculuk deneyimlerini gerçekleştirdi.

ÖĞRENCİLER BELGESEL ÇEKECEK

Verilen bu eğitimler sonucunda; Akademi Sanat Yönetmeni Abdülhamit Güler ve ekibindeki tecrübeli çalışma arkadaşları rehberliğinde 7 şehirde, öğrencilerin kendi çabaları ile bir yol belgeseli çekilmesi planlanıyor.

Hasan Bin Sabit Akademisi’nin 7. yılında sinema eğitimleri için İstanbul dışına, Anadolu’ya açılma serüveninin 2. yılı Gaziantep, Antalya, İzmir, Sakarya’da sona ererken, Rize ve Erzurum’da sanatsal çalışmalarının devam edeceği belirtildi. 

Hikmet KESERCİ / Sakarya

AdminAdmin

YORUMLAR
googled76c09b3f2a10360.html