Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 26-10-2021 10:24   Güncelleme : 27-10-2021 09:47

Gezilmeye Değer Yerlerden Biri Göynük,

Fısıltı Haberleri Genel Yayın Yönetmeni Sabahattin Birinci ve Ekip Arkadaşları Hafta Sonu Bolu'ya Bağlı GÖYNÜK'ü Gezdi.

Gezilmeye Değer Yerlerden Biri Göynük,

Bolu Göynük Tarihi Mekanlar

İstanbul ve Ankara arasında, önemli bir mevkide bulunan Göynük, yıllar boyunca birçok medeniyeti ağırlamıştır. Roma ve Bizans ile başlayan ev sahipliği, Osmanlı ile devam etmiştir.

1823 yılında Bolu'ya bağlanan Göynük, il merkezinin 4 ilçesinden biridir. Bolu Göynük'te evler daha çok yamaçlarda kurulmuştur. Yerleşimin yaklaşık yüzde 40'ı vadi yamaçlarında kuruludur. 1967 yılında önemli bir deprem geçiren Göynük, Osmanlı dokusunu en iyi koruyabilen ilçelerimizden biridir.

Geleneksel dokuyu oldukça iyi yansıtan Bolu Göynük'te birçok tarihi eser bulunmaktadır ki bunların başlıcaları yüz yıllık Osmanlı konaklarıdır.

Osmanlı hükümdarlarından 2. Abdülhamid zamanında yapılan Hükümet Konağı, beldenin en önemli eserlerinden biridir. Konağın kapısında padişaha övgüler yazılıdır.

Bolu Göynük'ü simgelerinden biri de Zafer Kulesi'dir. 1923 yılında, zamanın ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından yüksek bir tepede yaptırılmıştır. Altıgen taş temel üzerine 3 katlı olarak inşa edilmiştir.

Bolu Göynük'te gezilip görülecek yerler arasında doğal güzellikleri de saymadan geçmemek gerekir. Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikteki Çubuk Gölü, görülmesi gereken yerlerden biridir. Hemen kenarında Gölbaşı mevkisi bulunur. Burada balık avlanabilir ve yürüyüş yapılabilir.

Bolu Göynük'teki diğer göl ise Sünnet Gölü'dür. Çevresinde konaklanabilecek modern tesisler bulunmakta olup, çevresi balık avlamaya ve trekking yapmaya elverişlidir.

Akşemseddin Türbesi

Bolu Göynük'ün mistik mekanlarından biri olan Akşemseddin Türbesi, 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet'in isteği üzerine yapılmıştır. Kendisi, Fatih Sultan Mehmet'in hocalığını yapmıştır.

Türbe, Göynük'teki Gazi Süleyman Paşa Türbesi'nin avlusunda bulunduğu için kolaylıkla ulaşılabiliyor. Akşemseddin Türbesi'nin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Türbenin içerisinde Akşemseddin'in oğulları Fakih ile Nurihüda'nın da sandukaları bulunuyor.

1988 yılından bu yana her yıl Akşemseddin'i anma törenleri yapılıyor. Törenler genellikle Mayıs ayında gerçekleşiyor. O tarihlerde Göynük'te olacaksanız eğer, Akşemseddin Hazretlerini anma törenine katılmayı unutmayın.

Zafer Kulesi

Bolu-Göynük'te bulunan Zafer Kulesi, zarif mimarisiyle şehrin simgelerinden biridir. Zafer Kulesi, 1923 yılında inşa edilmiştir.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde yapılan kule, dönemin kaymakamı Hurşit Bey tarafından inşa ettirilmiştir.

Kule, Bolu Göynük'ün ahşap mimarisine göre tasarlanmış olup, sekizgen bir temel üzerindedir. 1960 yılında ise orijinal yapısını bozmayacak şekilde restore edilmiştir.

Bolu'yu keşfetmek için bir gezi planlıyorsanız gezi listenize Zafer Anıtı'nı mutlaka dahil etmelisiniz.

Kurtuluş Savaşı'nın başarılarını sonsuza dek mimarisinde saklayacak olan Zafer Kulesi'ni gezdikten sonra Mudurnu Sülüklügöl'ü, Seben Gölü'nü, Akkayalar Travertenleri'ni ve Çubuk Gölü'nü gezerek şehrin doğasına yakından tanık olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Göynük Evleri

Bolu'nun turistik yerlerinden biri olan Bolu Göynük, sahip olduğu doğal güzellikleri kadar, eski Türk evleri ile de dikkat çekiyor. 20. yüzyıl başlarına ait olan Göynük Evleri, turistlerin en fazla ilgisini çeken şeylerden biri Bolu Göynük'te. Bu nedenle de Bolu Göynük, kentsel SİT alanı ilan edilmiş.

Üzerleri yerli kiremitlerle örtülü çatılar, genellikle kırma çatı türünde. Bazı Göynük Evleri'nin oturma odalarının tavanlarının ise bir takım motiflerle süslenmiş olduğunu fark ediyorsunuz. Göynük Evleri'nin çoğunun içlerinde merdiven bulunuyor ve evler genel olarak zemin katlı bir ya da iki katlı olarak inşa edilmiş. Tüm Göynük Evleri'nin önlerinde "hayat" olarak isimlendirilmiş avlular yer alıyor.

Yolunuz bir gün Bolu'ya düşerse eğer, Bolu Göynük'ü mutlaka görün ve Göynük Evleri arasında bir fotoğraf turu yapın. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Gazi Süleyman Paşa Camii

Bolu Göynük'te bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii, 1331-1335 yılları arasında inşa edilmiştir.

Caminin bulunduğu yerde, Gazi Süleyman Paşa'nın evinin olduğu biliniyor. Aynı zamanda Gazi Süleyman Paşa'nın adına yapılan ilk cami özelliği taşıyor. Cami, 1875 yılında bir sel baskınında yıkılmış, 1878 yılında ise II. Abdülhamit tarafından tekrar inşa edilmiştir. Günümüzdeki cami, orijinalliğinden uzak olup, Osmanlı mimarisini yansıtmakta ve dış mimarisi kadar, iç mekanıyla da göz doldurmaktadır.

HATIRA FOTOĞRAFI, 

Fısıltı Haberleri Genel Yayın Yönetmeni Sabahattin BİRİNCİ, Dr.Muzaffer ÇOŞKUN, Hatice İÇÖZ, Dilek KICAN, Sakarya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Levent BAYRİ,  Fısıltı Haberleri Ekibi ile günün anısına Hatıra Fotoğrafı Çekildiler.