Fısıltı HABERLERİ
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 10:06
Advert

İklim krizi bağıra bağıra geliyor, iklim acil durumu ilan edilmeli

CHP’den İklim Komisyonu’na: TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri orman yangınları ve sellerle boğuşan Türkiye'de hemen iklim acil durumu ilan edilmesini ve komisyon üyelerinin sel bölgelerine giderek inceleme yapmasını istedi.

Siyaset
Giriş Tarihi : 13-08-2021 12:46   Güncelleme : 13-08-2021 12:49
İklim krizi bağıra bağıra geliyor, iklim acil durumu ilan edilmeli

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri komisyonu bir kez daha göreve çağırdı.

İzmir Milletvekili Murat Bakan; komisyonun CHP’li üyeleri adına bir dilekçe daha vererek, komisyonu sel bölgesinde incelemeler yapmak üzere göreve çağırdı. Komisyon Başkanı AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, iki talebe de henüz dönüş yapmadı.

‘İklim krizi bağıra bağıra ve hızla geliyor”

CHP’li Bakan dilekçede şunları kaydetti:

İklim krizinin yıkıcı etkilerini her gün daha sık ve sert bir biçimde yaşıyoruz. Ülkemiz, bir yandan günlerce süren büyük orman yangınlarıyla; diğer yandan aşırı ve ani yağışlar sebebiyle meydana gelen heyelan ve sel felaketleriyle mücadele etmektedir. Binlerce yurttaşımızın evleri, bahçeleri, köyleri, mahalleleri, geçim kaynakları çok büyük zarar görmüş; onlarca yurttaşımız bu felaketlerde hayatını kaybetmiştir. Günlerdir devam eden yangınlar ile aşırı ve ani yağışların heyelan ve sel felaketlerine yol açması; aynı zamanda ülkemiz doğasını ve ekosistemimizi de çok büyük tahribata uğratmıştır. Dünya genelinde meydana gelen yangınlar, kuraklık, aşırı ve ani yağışlar ise; iklim krizinin bağıra bağıra ve hızla geldiğini, tüm dünya için bir gelecek krizi olduğunu göstermektedir.

 

‘Sorumluluk hepimizin’

Şüphesiz ki yaşadığımız felaketler tüm ihtimaller, ihmaller, koşullar, yanlış kentleşmeler ve iklim krizini tetikleyen politikalar üzerinden de değerlendirilmelidir. Ancak bugün geldiğimiz noktada; bundan sonra alınacak önlemleri, hazırlanacak eylem planlarını, uygulanacak politikaları ve ‘afetin yaralarını sarmak için yapılması planlanan projeleri’ iklim acil durumu kapsamında hazırlamak ve hayata geçirmek zorundayız. Bu sorumluluk hepimizindir. Aksi takdirde her yangından, her selden sonra aynı yıkıcı sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen felaketler sebebiyle içinde bulunduğumuz alarm ortamında; iklimimizin değiştiği ve buna uygun yeni politikalar belirleyip ivedilikle hayata geçirmemiz gerektiği konuları yeterince konuşulamamaktadır.

Tam da bu noktada; iklim kriziyle ilgili bilinç sahibi olan bizlerin sorumluluk alarak harekete geçmesi hayatidir. Yüce Meclisimizin ve bu alanda kurulmuş komisyonumuzun ülkemizde yaşanan bu felaketlere kayıtsız kalması mümkün değildir. Komisyonumuzun sel bölgelerine giderek incelemelerde bulunması sorumluluğu ve görevidir. Komisyonun CHP’li üyeleri olarak, vakit kaybetmeden komisyonumuzun incelemeler yapmak üzere sel bölgelerine gitmesini talep ediyoruz.”

CHP’li üyeler sel bölgesine gidiyor

Komisyonun CHP’li üyeleri Murat Bakan ve Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, bugün Kastamonu’da selin vurduğu bölgelerde incelemelerde bulunacaklar.

Bakan, “İklim Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri olarak hem bölgede incelemelerde bulunacağız hem de sel felaketini yaşayan yurttaşlarımızı ziyaret edeceğiz. Vatandaşlarımızın yardımına koşacak, yaraları hep beraber saracak ve dayanışacağız” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR
googled76c09b3f2a10360.html