Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 17-10-2021 18:59   Güncelleme : 17-10-2021 19:09

İşte Mevlid Kandili anlamı ve önemi, Mevlid Kandili'nin fazileti nedir? .

İşte Mevlid Kandili anlamı ve önemi, İslam alemi açısından büyük önem içeren mübarek günlerden Mevlid Kandili bugün yani 17 Ekim Pazar günü idrak ediyor. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in doğumunu ifade eden bu değerli gecenin anlamı ve önemi merak ediliyor. Peki Mevlid Kandili'nin fazileti nedir?

İşte Mevlid Kandili anlamı ve önemi, Mevlid Kandili'nin fazileti nedir? .

Mevlid Kandili bugün yani 17 Ekim Pazar günü idrak etmekte. Vatandaşlar bu sebeple Hz.Muhammed’in doğumunu ifade eden bu kandilin faziletini merak ediyor. Mevlid Kandili'ni müslümanlar ibadetler ve dualar ile geçiriyor. Peki Mevlid Kandili'nin fazileti nedir?

MEVLİD KANDİLİ'NİN FAZİLETİ NEDİR?

İslam alemi için en mübarek günlerden olan Mevlid Kandili 17 Ekim Pazar günü yani bugün idrak ediyor. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in doğumunu ifade eden bu kıymetli gecede dualar edilirken, günün faziletleri de merak ediliyor.

Binlerce kişi “Mevlid Kandili anlamı ve önemi nedir? " sorusunu araştırıyor.

Peygamber Efendimiz (sav)'in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denmektedir. Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer almakta. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamakta.

Bu mübarek ve özel gün ayrıca sözlükte "doğum yeri ve zamanı" anlamına gelmekte. Mevlit, İslam kültüründe özellikle Hazreti Muhammed'in doğumunu, bu kapsamda yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılmakta.

Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlanmış oldu ve tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik dünyaya yayıldı. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır. Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunmakta olan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesi olmaktadır.

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

İslam geleneklerinde önemle beklenen bazı gün ve aylar bulunmaktadır. O günlerde imkanı olan Müslümanlar oruç tutmak, namaz kılmak, Kuran okumak, sadaka vermek gibi ibadetler yaparak Allah rızasını kazanmak için yarışırlar. Müslümanlar için en önemli gecelerden biri olan Mevlid Kandilinde Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in için bol bol salavatların getirilmesi yanı sıra farz namazlardan sonra 2 rekat nafile namaz kılarak dua edilmesi uygun görülür.

Mevlid Kandilinde oruç tutup tutmamak tartışmalı bir konudur ve bununla ilgili 2 görüş hakimdir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in Pazartesi ve Perşembe oruçlarını tutmaları tavsiye ettiği rivayet edilirken diğer yandan da Peygamber Efendimiz (s.a.s) İslamiyet’i tebliğ etmek üzere dünyaya tefriş ettiği gece bayram günü gibi beklendiğinden Mevlid Kandilinde oruç tutmak yerine ikramların yapılarak çoluk çoğu sevindirmenin de sevap olduğu aktarılmaktadır. Ancak Mevlid Kandilinde oruç tutmanın bir sakıncası olmadığından uygun olanların oruç tutması tavsiye edilmektedir.

Mevlid Kandili Önemi ve İbadetleri

Mevlid Kandili, Müslümanlar arasında Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in doğduğu gün olması münasebetiyle büyük bir özveriyle geçirilmektedir. Bayram günü olarak da görülen Mevlid Kandilinde Allah rızası için konu komşuya ikramlar yapmanın çok sevap olduğu kabul edilmektedir. İlahiyatçıların naklettiklerine göre Mevlid Kandilinde belirli bir ibadetin olmadığı, kişinin içinden geldiği şekilde ibadet ve dualar etmesi tavsiye edilmektedir. Mevlid kandilinde en çok yapılması uygun görülen ibadet ise gece boyunca bol bol salavat getirilmesidir. Nafile namaz kılmak ve ardından dua etmek de yapılması uygun görülen ibadetlerdendir. 

Salavat Getirmek:

Mevlid kandilinde yapılabilecek en faziletli ibadet salavat getirmektir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in şefaatine nail olabilmek için onun ruhları şerifine salavat getirmek çok kıymetlidir. Mevlid Kandilinde getirilecek salavatlar:

'Allahümme salli alâ Muhammed'in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd.'

'Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed.'

Nafile Namaz Kılmak:

Geçmişte kaçırılan namazların kazasını kılmak ve günahların affedilmesi için nafile namaz kılmak, mevlid kandilinde yapılabilecek en faziletli ibadettir. Allah'ın rızasını kazanmak için fırsat gecesi olan mevlid kandili gecesinde farz namazların ardından 2 rekat son sünnet kılar gibi nafile namaz kılınabilir.