Siyaset
Giriş Tarihi : 12-03-2021 12:17   Güncelleme : 12-03-2021 12:18

İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıldönümü Basın Açıklaması

İSTİKLAL MARŞI, MAZLUM VE ONURLU BİR MİLLETİN, KENDİSİNİ ESARET ALTINA ALMAK İSTEYEN ZALİMLERE İSYANI VE MEYDAN OKUMASIDIR

İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıldönümü Basın Açıklaması

  Bu yıl İstiklal Marşı’nın kabulünün 100.Yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken Türk Halkı kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken; Mehmet Akif Ersoy Türk milletine cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’nı yazmıştır. İstiklal Marşı Türk Milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy; ’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türk insanının Atatürk önderliğinde tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.
       Milli Mücadelenin hukuki ve siyasal meşruiyetinin dayanağı, yasama organı TBMM'de Ankara'da faaliyet göstermektedir.
       Ulusumuzun var olma ile yok olma çizgisinin böylesine iç içe geçtiği bir dönemde görev yapan Gazi Meclisin gazi vekillerinden birisi de Mehmet Akif Ersoy' dur.
      1921 yılı başlarında Ankara, işgal İstanbul'unun mütareke hükümetlerine karşı Anadolu üzerinde otorite mücadelesini sürdürürken, bir taraftan Yunan ilerleyişine direnmeye çalışmakta, diğer yandan da, işgalcilerin kışkırttığı ihanet isyanlarını bastırmaya çalışmaktadır.
      İstiklal Marşı, mazlum ve onurlu bir milletin, kendisini esaret altına almak isteyen zalimlere isyanı ve meydan okumasıdır.
    Yokluk ve yoksulluğun, işgalci zulmünün Anadolu'yu kasıp kavurduğu zorlu günlerde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin, milli şuur ve milletin müşterek vicdanının sesi olan İstiklal Marşı, ülkenin semalarında sonsuza kadar yankılanmaya devam edecektir.
CHP ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞI
AYŞE FÜSUN ÇETİN