Siyaset
Giriş Tarihi : 02-06-2021 18:05   Güncelleme : 02-06-2021 18:30

Kadınlar olarak sözleşmeden çıkma kararını tanımıyoruz!!

Chp Sakarya İl Kadın Kolları "İstanbul Sözleşmesi" konulu bir toplantı düzenledi. Söz konusu toplantı İl ve İlçe kadın kolları başkanları ve yönetimleriyle birlikte geniş katılım sağlandı..

Kadınlar olarak sözleşmeden  çıkma kararını tanımıyoruz!!

Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, sözlerinde şu ifadeleri kullandı.

Bugün burada ‘İstanbul Sözleşmesi’ nin feshi üzerine , açıklama yapmak için toplanmış bulunuyoruz.

‘ İstanbul Sözleşmesi’ Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin yazılan en geniş kapsamlı ve bağlayıcı uluslararası bir Avrupa Konseyi sözleşmesidir.

10 yıl önce ilk imzacısı olan ülkemizde ne oldu da sözleşme fesih edildi?

Avrupa ülkelerinde sözleşmenin 10. Yılı kutlanırken, bizler feshin iptali için alanlarda mücadele ediyoruz.

Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz.

İstanbul Sözleşmesinden çıkış kararı , sadece kadınların can güvenliğini tehlikeye atmakla ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine ket vurmakla kalmaz. Ülkemize uluslararası platformlarda demokrasi adına olumsuz etkiler getirebilir. Çünkü 10 yıl önce meclisten oy birliği ile geçen ve iktidar mensuplarının da sözleşmeyi ‘ Tarihi Gurur’ diyerek övgü dolu sözlerle anlatırlarken ne oldu da gurur kaynağı olarak gösterilen sözleşmeden vazgeçildi?

Hangi siyasi hesap , kadınların hayatından daha değerli hale geldi?

İktidar , hangi cemaatler ve tarikatlar nedeniyle kadınları karşısına almayı göze aldı?

Her gün bir kızkardeşimiz yakınındaki bir erkek yada hiç tanımadığı bir kişi tarafından canice öldürülürken , can simidimiz olan ‘ İstanbul Sözleşmesi’ nden Vazgeçmiyoruz , Vazgeçmeyeceğiz!! Tam tersine sözleşmeye daha sıkı sarılacağız.

Sözleşme uygulansaydı , kadın katılleri , sırf kravat taktı diye aldıkları indirimlerle kolayca tahliye edilmeyeceklerdi.

Örneğin; Sözleşmenin 37. Maddesi , erken yaşta evliliğin önlenmesini öngörüyor. Bu madde, tecavüzcüleri aklamak için erken yaşta evlilik yasasını ısıtıp ısıtıp önümüze getiren hükümetin işine gelmiyor.

CHP’li Kadınlar olarak sözleşmeden çıkma kararını tanımıyoruz!!

Hedefimiz, kadına yönelik şiddeti bitirmek ve İstanbul Sözleşmesini uygulatmaktır.

İktidara geldiğimizde İstanbul Sözleşmesini uygulatarak, kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceğini göstereceğiz. Bu süreçte ise haklarımıza yapılan saldırılar karsısında , kız kardeşlerimizle kenetlenerek, eşitlikçi erkeklerle dayanışma içinde olarak dağ gibi duracagız.

Genel başkanımız Aylin Nazlıaka ve örgütlerimizle ‘ yaşam hak ‘ otobüsümüz ile 81 ilimizi karış karış dolaşarak bu hak gaspını anlatacagız.

Kadınlar Vardır Ve Kadınlar Heryerdedir.

Cesaret Biziz

Azim Bizim

Mücadele Biziz

Biz kadınlarız

Her iki Kişiden Biriyiz

Eşit Paylaşım Yaşam Hakkımız.