Fısıltı HABERLERİ
HV
27 HAZİRAN Pazartesi 03:28
Advert Advert

Kaynarca Festival güzelleri seçildi

Kaynarca Dartılı Keşkek, Tarım, Hayvancılık, Kültür Sanat Festivali ikinci gününde En güzel Dana ve Buzağı Yarışması yapıldı. 

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 27-05-2022 14:38   Güncelleme : 27-05-2022 14:40
 Kaynarca Festival güzelleri seçildi

EN ÇOK HAYVAN KAYNARCA’DA

Jüri üyelerinin Sakarya İl Tarım Müdürlüğü personelinin oluşturduğu yarışmayla ilgili konuşan Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, “Sakarya’da en çok büyükbaş hayvan Kaynarca’da. Aynı zamanda en çok çiftçi Kaynarca’da. Bizim nüfusumuzun yüzde 75’i köylerde ve her vatandaşımızın ahırı var en az 5 ile 10 tane hayvan var. Tarımsal işletmelerinizin yüzde 98’i aile işletmesi şeklinde. Kadın, çocuk çok güzel üretimimiz var. 

AMACIMIZ HAYVAN SAYISINI ARTIRMAK

Festivalimizi de çok büyük ilgi var. En uzak köylerimizden yarışmamıza hayvan getiren var. Amacımız hayvan sayısını artırmak, hayvancılığı daha da sevdirmek. Süt, peynir, yoğurt, yağ ihtiyacının, et ihtiyacının, gerekse deri ihtiyacının sağlanmasında ekonomiye büyük katkısı var. Dışkısından gübre ihtiyacı karşılanmasında ciddi bir katma değeri var. Biz de bunun artması için elimizden geleni karşılamaya çalışıyoruz. Gençler biraz bu işlerden uzak durmaya çalışıyor ama amacımız gençlere bu işleri sevdirmek. inşallah hükümetimizin artan destekleriyle birlikte daha güzel olacağını düşünüyoruz” dedi. 

DANA BUZAĞI YARIŞMASI SONUÇLARI

Festival En Güzel Dana Yarışması sıralaması

Tamer Ürküt (Dağağzı Köyü) 9 Puan

Şaban Sarduvan (Güven Köyü) 8 Puan

Mahmut Sezer (Karasu Denizköy) 7 Puan

En Güzel Buzağı Yarışması sıralamasa

Mehmet Çelik (Kırktepe Köyü) 9 Puan

Zübeyir Akgün (Kertil Köyü) 8 Puan

İbrahim Demir (Hatipler Mah) 7 Puan

Festival Onur Ödülü Söğütlü Rüstemler köyünden Orhan Arslan’a verildi. 

FESTİVAL’DE YARIN AKŞAM

Festivalin yarınki programları şöyle:

28 MAYIS 2022 CUMARTESİ: Saat 11.30 Tarım hayvancılık, kanatlı hayvanlar konulu panel (Belediye Kültür Merkezi Konferans Salonu) 15.00 Yöresel Yemek Yarışması, 21.00 Halk Konseri Ersan Er, Cengiz Kurtoğlu.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR