Fısıltı HABERLERİ
HV
19 MAYIS Perşembe 02:06
Advert

Kinder Sürpriz yumurtalarında salmonella virüsü alarmı

Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de bir hayli popüler olan Kinder Sürpriz yumurtaları, salmonella salgını nedeniyle toplatılıyor. Çikolata firması Ferrero, "Sakın yemeyin, geri gönderin" derken şimdiye kadar salgından 63 çocuğun etkilendiği açıklandı. Yapılan açıklamada 11 Temmuz 2022 ve 7 Ekim 2022 arasındaki son kullanma tarihli yumurtaların yenmemesi gerektiği vurgulandı.

Sağlık
Giriş Tarihi : 05-04-2022 14:03   Güncelleme : 05-04-2022 14:08
Kinder Sürpriz yumurtalarında salmonella virüsü alarmı

İngiltere Gıda Standartları Ajansı (FSA), çikolata firması Ferrero'nun salgınla ilgili soruşturmalar devam ederken önlem olarak bazı yumurta partilerini geri çağırdığını açıkladı. Geri çağırmanın, "salmonella salgınıyla olası bağlantısı" nedeniyle olduğu ifade edildi.

HANGİ KİNDER SÜRPRİZLER TEHLİKELİ?
Etkilenen ürünlerin son kullanma tarihi 11 Temmuz 2022 ve 7 Ekim 2022 arasında olan 2 partiyi kapsadığı belirtildi.

FSA yetkilisi Tina Potter, "Özellikle Paskalya yaklaşırken, bu ürünlerin küçük çocuklar arasında popüler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ebeveynleri ve çocukların velilerini, evlerindeki ürünlerin geri çağırmadan etkilenip etkilenmediğini kontrol etmeye çağırıyoruz." dedi.

ŞİRKET'TEN "YEMEYİN, GERİ GÖNDERİN" UYARISI
Kinder Sürpriz'i üreten Ferrero şirketi de açıklamasında bu son kullanma tarihlerini içeren ürünlerin yenilmemesi ve geri gönderilmesini istedi.

HENÜZ CAN KAYBU YAŞANMADI
İngiltere'de herhangi bir can kaybı görülmezken, toplam 63 vakanın çoğunun 5-6 yaş çocuklardan oluştuğu ifade edildi. İngiltere'nin yanı sıra İrlanda, Fransa, Almanya, İsveç ve Hollanda'da salmonella vakaları görüldüğü ve yumurtaların Belçika'da üretildiği açıklandı.

SALMONELLA BELİRTİLERİ NEDİR?
Salmonellanın belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, kusma ve ateş yer alıyor. Vakaların çoğunda birkaç gün içinde belirtiler ortadan kalkarken, özellikle küçük yaştakiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin zaman zaman hastaneye kaldırılması gerekebiliyor.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR