Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 15-04-2021 11:17   Güncelleme : 15-04-2021 11:20

Lise Hayalini Pandemi Sayesinde Gerçekleştirdi

Sakarya’da 15 yıllık görsel sanatlar öğretmeni Seda Mercan Ersoy, salgın hastalık döneminde evde geçirdiği zamanı fırsata çevirerek lise yıllarından hayali olan kendi tasarımlarını üretmeye başladı.

Lise Hayalini Pandemi Sayesinde Gerçekleştirdi

Öğrencilerine uzaktan eğitim verdiği saatlerin dışındaki zamanda evinin bir bölümünü atölyeye dönüştüren Öğretmen Ersoy lisede eğitimi aldığı giyim bilgilerini üniversitedeki bilgileriyle harmanlayarak kendi tasarımı maskeler üretti.

Kısa zamanda kendine ait Merjan markasını oluşturan Öğretmen Seda Mercan Ersoy çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Liseyi Anadolu Kız meslek lisesi hazır giyim bölümünü okuyarak geçirdim. Mezuniyetimin hemen ardından Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü ile eğitimime devam ettim. Okulumu bitirir bitirmez öğretmenlik hayatıma başlayarak 15.senemi tamamlıyorum. Pandeminin başlaması ile beraber okuldan ve en çok da çocuklardan uzak kalmak yıllarca emek veren her öğretmen gibi bana da çok zor geldi. Online eğitimlerde çocuğa ve çalışmalarına yakından temas edememenin zorluklarını yaşadım. Çocuklarla atölyede çalışmanın özlemini çok hissettim bu süreçte. Üretmeyi çok seven bir insan olarak neler yapabileceğime odaklandım. Ve lise hayalim olan kendi tasarımlarımı insanlarla paylaşma fikrini değerlendirmeye aldım. Lisede aldığım eğitim ile üniversite de aldığım eğitimin bana öğrettiklerini harmanlayarak emeğimi ortaya koymaya çalıştım. Bu dönemin en ihtiyacı olan maske yapma fikri ile başlamak istedim. Kendi ürettiklerimi insanlarla paylaşma düşüncesi beni her zaman çok heyecanlandırdı. Çevremdekilerin kullanması ile başlayan maskelerim şimdi neredeyse tüm Sakarya’ya ve hatta birçok şehirlere ulaşmaya başladı. Kendi evimde kurduğum küçük atölyemde çaba gösterdiğim emeğim birçok kişi tarafından beğeniliyor, kullanılıyor ve tavsiye ediliyor. Öğrencilerimle olan eğitim çalışmalarımın, onların heyecanlı bakışları arasında öğretimi gerçekleştirmenin yeri de çok ayrı. Bu zor süreci ‘evde ne yapabilirim’ düşüncesine karşılık bulduğum maskelerimi insanlarla paylaşmanın heyecanı ile geçiriyorum. Maskelerim Kütahya, İzmit, Bodrum, Ankara, İstanbul gibi birçok şehirde kullanılıyor. Güzel dönütler alıyorum. Kaliteli ve özenli iş yapıyor olabilmenin gururunu yaşıyorum.” dedi.