Fısıltı HABERLERİ
HV
19 MAYIS Perşembe 02:49
Advert

Milli radar ANKA-B tüm denemeleri başarıyla tamamladı

Türk İnsansız Hava Aracı Anka, TAI Anka, TUSAŞ Anka ya da yaygın ismiyle Anka, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen insansız hava aracıdır.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-04-2022 10:31   Güncelleme : 15-04-2022 10:36
Milli radar ANKA-B tüm denemeleri başarıyla tamamladı

ANKA İnsansız Hava Aracı nedir, teknik özellikleri nelerdir? Milli radar ANKA-B tüm denemeleri başarıyla tamamladı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının denizlerde sürüklenen mayınların tespiti için ANKA-B'lerin üzerinde bulunan SARPER ve MİLSAR radar sistemlerini kullanarak Aksaz Körfezi'nde 'serseri mayın tespit' denemeleri yaptığı belirtilmişti. ANKA İnsansız Hava Aracı nedir, teknik özellikleri nelerdir? gibi sorular vatandaşın arama motorlarında en çok arattıkları arasında yer alıyor. Sizler için bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını derledik.

Denizlerde sürüklenen mayınların tespiti için ANKA-B'lerin Aksaz Körfezi'nde 'serseri mayın' tespiti yaptığı açıklandı. 

MİLSAR, 30 kilogramın altında ağırlığı, uzun menzillerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme kapasitesi, platformlara rahatça entegre olabilme ve kolay kullanım özellikleriyle milli İHA platformlarının gücüne güç katmakta. 

Hedef tespiti fonksiyonunda yerdeki hareketli hedeflerin tespit ve takibini yapabilen MİLSAR, görüşün hiç olmadığı şartlarda bile mesafeden bağımsız 30 santimetre çözünürlüğe kadar görüntü almaya imkanı sağlıyor.

MİLSAR SAR/MTI Radarı'nın, mayın tehditleri ortaya çıktıktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile koordineli göreve başladığı belirtiliyor. SAR modunda deniz yüzeyindeki geniş alanları tarayarak detaylı görüntü alan MİLSAR’ın çektiği görüntülerden mayınların gerçek zamanlı olarak tespiti yapılabiliyor.

Menzilden bağımsız çözünürlüğüyle kaliteli geniş alan gözetleme imkanı sunan MİLSAR ile birlikte, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz anlık olarak "mavi vatan" sınırları içine girmiş ve yüksek güvenlik tehlikesi oluşturan serseri mayınların tespitinde kullanılabilecek önemli bir kabiliyet seti geliştirilmiş oldu.

ANKA İnsansız Hava Aracı nedir?

Türk İnsansız Hava Aracı Anka, TAI Anka, TUSAŞ Anka ya da yaygın ismiyle Anka, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen insansız hava aracıdır.

ANKA’nın gelişim süreci

Tarihler 4 Aralık 2004 tarihini gösterdiğinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında imzalanmış olan sözleşmeyle hayata geçirilen Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) Programı ile söz konusu araç Türk Silahlı Kuvvetleri'nin orta irtifa uzun havada kalışılı bir İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemi gereksinimleri karşılamaya yönelik olarak dizayn edilip geliştirildi.

Anka’nın teknik özellikleri nelerdir?

Genel özellikler

Mürettebat: yok

Gövde uzunluğu: 8 m

Kanat açıklığı: 17 m

Kanat alanı: 13.6 m²

Kanat Açıklık Oranı - : 22

Kanat Ok Açısı (çeyrek veter): 0

Toplam Kalkış Ağırlığı: 1.500 kg

Yakıt ağırlığı: 250 kg

Yararlı Yük Ağırlığı: 200 kg

Motor: 1× Thielert Centurion 2.0 dört-silindirli, turbo dizel, 155 hp (114 kW)[9] , PD170 DİZEL MOTOR

Performans

Azami hız: 217 km/s (117 knot,135 mph)

Olağan Seyir Hızı: > 75 knot

Servis irtifası: 30,000 ft

Havada Kalış Süresi: 24 - 32 saat

Harekât yarıçapı: 200 km (124 mi)[11]-Uydu kontrolü ile sınırsız(Anka-S)

Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma sınırları, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

Aviyonikler

Radar: Aselsan Sar

AselFlir 300 infrared görüntüleme ve lazer işaretleme (ANKA-A ve Anka-B:Geliştirme versiyonları)

Yeni nesil Aselsan CATS infrared görüntüleme ve lazer işaretleme (ANKA-S: Üretim versiyonu)

SATCOM uydudan yönetim sistemi (ANKA-S)

Silah sistemleri (Anka-S)

Roketsan UMTAS

Roketsan CİRİT

Roketsan MAM-

 

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR