Siyaset
Giriş Tarihi : 16-03-2021 19:08   Güncelleme : 16-03-2021 19:10

“NE OLACAK BU SAKARYA’NIN HALİ?”

CHP’Lİ KELEŞ’TEN KORONAVİRÜS RİSK HARİTASI TEPKİSİ

“NE OLACAK BU SAKARYA’NIN HALİ?”

Koronavirüs risk haritası tartışma yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinenin ardından yaptığı açıklamada risk haritasına ilişkin açıklama yapmazken 15 gün önceki haritanın kullanılacağını söyledi. Buna bağlı olarak normalleşmeye geçemeyen Sakarya ilinin CHP’li Başkanı Ecevit Keleş isyan etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Covid-19 sürecini yakından takip edeceklerini ifade ederek, "Tüm bu verileri göz önüne alarak, şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık" dedi. Erdoğan’ın toplantı sonrasında sarf ettiği “Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir sure daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık” sözlerinin yanı sıra herhangi bir risk haritasının paylaşılmaması da beklenti içerisinde olan hizmet sektörünü, esnafı hayal kırıklığına uğrattı.

RİSK HARİTASINDA RENKLERİN ANLAMI

Öte yandan 15 gün önce açıklanan risk haritası ile sayılar ve renkler kafalarda soru işareti yarattı. Hangi renk, ne kadar sayıya tekabül ediyor, renkler neye göre belirleniyor tam olarak anlaşılmadı. Koronavirüs risk haritasında renkler ve sayıların anlamları şu şekilde:

100 bin ve üstü Çok Yüksek Riskli (Kırmızı), 36 bin - 100 bin arası Riskli (Turuncu), 11 bin - 35 bin arası Orta Riskli (Sarı), 10 bin ve altı Düşük Riskli (Mavi)

Konuya ilişkin CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ise şu açıklamayı yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdi:

“SAKARYA ENSAFI ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

“Sakarya’nın renginin kırmızı olması yanlış. Cumhurbaşkanı 15 günlük verileri açıkladı. Yeni bir renk vermedi. Kentimiz kırmızıdan turuncuya dönüş noktasında önemli adımlar attı. Bunun yanı sıra Kocaeli ve İstanbul’da verilerin çok daha yüksek olduğunu biliyoruz ancak 15 günlük tabloda İzmit, turuncu olduğu için işletmeler açık, Sakarya’nın hala bu noktada önünü görmemesi esnafın önünü görmemesi tedirginliğe yol açıyor”

“ESNAFIN HUZUR BULACAĞI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI YOK”

Sözlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eleştiriler yönelterek devam eden CHP’li Keleş, “Sayın cumhurbaşkanı artık bu işleri bırakmalı, her şeyle uğraşmayı bırakmalı. Yetkiyi Sağlık Bakanına ya da Vali Beye vermeli ki Sakarya ve tüm iller rahat etsin. Tayyip Bey artık illerin üzerinden elini çeksin. ‘Huzur bulduğum yer’ diyor Sayın Erdoğan Sakarya ile ilgili. Esnafa bakınca esnafın huzur bulacağı bir yönetim anlayışı yok burada” dedi.

“BİR CUMHURBAŞKANI DÜŞÜNÜN RENKLERLE UĞRAŞIYOR”

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Bir cumhurbaşkanı düşünün. Kırmızı, turuncu, mavi ile uğraşıyor. Bir cumhurbaşkanı düşünün, verilerle uğraşıyor, okulların açılıp açılmayacağı ile ilgileniyor. Organizasyon görevinizi yapın, valiler ve diğer kurumlar mücadele ederken onlara da yetki verin. Esnaf kan ağlıyor. Evine ekmek götürmek için aylarca

bekleyen insanlar var. Sırf siz müjde açıklayacaksınız diye bekleyen insanlar var. Böyle bir durum oluşturmaya hakkınız yok. Bırakın kurumlar görevini yapsın, siz de kendi işinizi yapın”