Fısıltı HABERLERİ
HV
30 HAZİRAN Perşembe 01:11
Advert Advert

Şahande Başpınar’a anma programı "Yaşayan değer "

SAYŞAD’ın gelenekselleştirdiği ‘SAYŞAD Değerlerini Yaşarken Anıyor’ etkinliğinin bu yılki baş konuğu şiir üstadı Şahande Başpınar oldu. Adapazarı Elegante Kafe Restoran’da düzenlenen kahvaltılı programa yoğun katılım sağlandı.

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 23-05-2022 16:07   Güncelleme : 23-05-2022 16:11
Şahande Başpınar’a anma programı

Sakarya Yazarlar ve Şairler Derneği’nin düzenlediği ‘SAYŞAD Değerlerini Yaşarken Anıyor’ etkinliği şiir dostlarını bir araya getirdi. Programın baş konuğu şiir ustası Şahande Başpınar’ı anmak için bir araya gelen dostlar şiir ve şarkılarla güzel bir gün geçirdi.

SAYŞAD’ın gelenekselleştirdiği ‘SAYŞAD Değerlerini Yaşarken Anıyor’ etkinliğinin bu yılki baş konuğu şiir üstadı Şahande Başpınar oldu. Adapazarı Elegante Kafe Restoran’da düzenlenen kahvaltılı programa yoğun katılım sağlandı.

Duayen sanatçı Sefer Beyenal’ın gitarı ile eşlik ettiği programa; derneğin üyeleri yazar ve şairler konuşmaları, şiirleri ve şarkıları ile renk kattı.

GELENEK DEVAM EDİYOR

Sakarya’da sanatsal faaliyet ve etkinliklerli ile adından söz ettiren SAYŞAD, değerini yaşarken anmak gibi güzel ve anlamlı bir etkinlik gerçekleştiriyor. Yılda iki kez düzenlenen bu etkinlikte dernek üyesi yazar ve şairlerden, eserler ortaya koyup bir değer üretmiş, yaş ve tecrübe olarak da biraz önde olanlar arasından hiyerarşik bir sıralamaya göre bir yazar ve bir şair için hayattayken anma programı düzenliyor.

DEĞERLERİ YAŞARKEN ANMAK

Sanatçıları hayattayken anmanın daha anlamlı olduğunu belirten SAYŞAD Başkanı Çetin Elveren, ‘’Sanatçılar ve eserleri genellikle onlar öldükten sonra değerlenir. Biz bu zinciri kırarak, tersine çevirdik. Sanatçılarımızı onlar yaşarken analım istedik ve 5,6 yıl önce ortaya çıkan bu düşünce ile her yıl bu geleneksel etkinliğimizi sürdürüyoruz.

Bu yıl da, şiir üstadı Şahande Başpınar hanımefendiyi baş konuğumuz olarak güzel bir programla anmış olduk.

Programıza katılan birbirinden değerli konuklarımız vardı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

BAŞPINAR: ÇOK MUTLU OLDUM

Programın baş konuğu usta şair Şahande Başpınar, kendisi için düzenlenen etkinlikte duygulu anlar yaşadı. Konuklara hitaben yaptığı konuşmada, ‘Şairlere çok değer verdiği için, bu güzel günü bize yaşattığı için sevgili başkanımız Çetin Elveren’e çok teşekkür ediyorum. Sevgi dolu bir günde dostlarımızla bir araya geldik. Bu vesile ile eşimi de yad ettim. Gözümden yaşlar gelse de ben insanlara hep sevgiyle bakarım’’ ifadelerini kullandı.

BAŞPINAR’A PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Müzik bölümünü sevilen gitarist Sefer Beyenal’ın domine ettiği etkinlik SAYŞAD Başkanı Çetin Elveren’in açılış konuşması ile başladı.

Konuşmasına ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı’ vurgusu ile giriş yapan Başkan Elveren, SAYŞAD hakkında düşüncelerini aktardı. Ardından kürsüye baş konuk Şahande Başpınar’ı davet ederek, derneğe olan katkılarından dolayı teşekkür plaketini kendisine sundu.

ETKİNLİKTE DUYGU ZİRVE YAPTI

Etkinliğe sanatçı olarak katılan Yasemin Öncü ve Nergis Şenol, yorumları ile dinleyicileri mest ederek büyük alkış aldı. Dernek üyelerinin birbirinden güzel şiirleri ile devam eden etkinlilikte, Aslıhan Ergin’in okuduğu “Karlı Kayın Ormanı” şarkısında tüm konuklar ayakta elele vererek oluşturdukları coşkulu halka adeta duygu seline dönüştü.

PROGRAMA BÜYÜK İLGİ

Yoğun katılım sağlanan ve büyük ilgi gören etkinliğe; Kanserder Başkanı Nihal Akar, Türk Kadınlar Birliği Basın Sözcüsü Şule Bayri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya temsilcileri ile Sakarya Tv’den Şaban Mergül, Sakarya Haber’den Levent Bayri de katılarak düşünce ve güzel dileklerini dile getirdi.

BAŞKAN ELVEREN’DEN TEŞEKÜR

Program sonunda bir konuşma yapan SAYŞAD Başkanı Çetin Elveren, ‘’Sanatsal özlemi ve milli şuur bilincini içimizde yaşadığımız bu anlamlı ‘SAYŞAD Değerlerini Yaşarken Anıyor’ etkinliğimize konuk olarak katkıda bulunan, başta Şahande Başpınar ve ailesi olmak üzere tüm misafirlerimize ve değerli SAYŞAD üyelerimize, bizlere bu anlamlı günü yaşattıkları için teşekkürlerimizi sunarız’’ dedi.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR