Fısıltı HABERLERİ
HV
27 HAZİRAN Pazartesi 01:43
Advert Advert

SAKARYA KIRIMLI TÜRKLER DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Sovyetler birliğinin dağılması ile birlikte Kırım Tatar Türkleri vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeni ile orta Asya da kaldı.

ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 19-05-2022 10:16   Güncelleme : 19-05-2022 10:23
SAKARYA KIRIMLI TÜRKLER DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Katılımcılar Ve Basın Mensubu Arkadaşlar 78 yıl önce bu gün!

Kırım ın asli unsuru olan Kırım Tatar Türkleri Sovyet lideri Stalin'in asılsız gerekçeler ile aldığı kararla 18 mayıs 1944 gecesi insanlık dışı muamele ile hayvan vagonlarında vatanları Kırım'dan Sibirya ve orta Asya çöllerine sürülmüşlerdir

Stalin gizli bir kararname imzalayarak, Kırım Tatar Türklerinin Orta Asya ya sürülmesine karar verdi. Sürgün, 20 mayıs ta başlatılıp 1 temmuz da sonuçlandırılmak isteniyordu. Ancak operasyon 2 gün önceye alındı ve Kırım Tatar sürgünü 18 mayıs 1944 te saat 03.00 sıralarında başlatıldı.

Aynı dönemde 2 . Dünya savaşı devam ettiği için Kırım Tatar erkeklerinin çoğunluğu Sovyet ordusunda hitler Almanyası na karşı cephede savaşıyordu.Kırım da geride kalan kadınlar,çocuklar ve yaşlılar Sovyet askerleri tarafından gece yarısı uyandırılarak 15 dakika içerisinde meydanlarda toplandı ve hayvan vagonlarına dolduruldu.

Binlerce Kırım Tatarı 3 gün içinde hayvanların taşındığı vagonlarla Orta asya ya sürgün edildi.Sürgüne gönderilenlerin yarısına yakını yollarda hastalıktan ,açlıktan ,zor şartlardan dolayı hayatlarını kaybettiler.Ölülerini gömmelerine izin verilmedi.

Kırım Tatar Türkleri Kırımdan sürüldükten sonra Türk kültürü ve diğer topluluklarının izlerinin silinmesi için önce cami ve mezarlıkları yok ettiler daha sonra Türkçe olan yer isimlerini Rusça olarak değiştirdiler.

Kırım tatarları 1989 yılının sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyorlardı Anavatan Kırım ‘a geri dönme teşebbüsleri, ise hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu.

Sovyetler birliğinin dağılması ile birlikte Kırım Tatar Türkleri vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeni ile orta Asya da kaldı.

18 mayıs 1944 sürgünün üzerinden 78 yıl geçmesine rağmen Kırım Tatar Türklerinin elinden alınan maddi manevi ve milli haklarının hemen hemen hiçbirisi bu güne kadarı tazmin edilmemiştir.Hatta son 20 yıl içinde Kırıma dönebilen 350 bin Kırım Tatar Türklerin’den`; Kırımın 26 şubat 2014 de Sovyet rejiminin devamı olan Rusya tarafından işgal edilmesi sonucu 20 bin kadarı vatanları Kırım ı terk etmek zorunda kalmıştır.

Kırım Tatar Türklerinin milli lideri MUSTAFA ABDÜL CEMİL KIRIMOĞLU,kapatılan Kırım Milli Meclisi Başkanı RIFAT CUBAR ve bir çok halk temsilcisinin Kırım a girmesine izin verilmediği gibi KırIm da kalanların üzerinde ki baskılarda artmaktadır.Bazıları da kimliği meçhul kişiler tarafından kaçırılıp öldürülmektedir.Bugün Kırım da silahlı Rus güçleri tarafından kaçırılan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan soydaşlarımızın sayısı 100 ün üzerindedir.

Kırım Tatar teşkilatları olarak Rusya nın 2014 yılında Vatanımız Kırım ı işgalinden 8 yıl sonra Ukrayna ana karasına saldırısını uluslararası hukukun kabaca ihlali ve Kırım da işlediği insanlık suçlarının devamı olarak görüyor ve kınıyoruz.

Rusya nın hukuksuz ve kanunsuz savaş ve insanlık suçlarına karşı mücadelemiz suçluların! insanlık ve yargı mercileri önünde hesap verip cezalandırılmaları sağlanana kadar devam edecektir.

 

HABER , Nedim KIRIMLI

 

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR