Teknoloji
Giriş Tarihi : 10-01-2021 13:27   Güncelleme : 10-01-2021 13:30

Shanghai’de 1,3 milyar euroluk dev bir e-spor tesisi inşa ediliyor

Tüm dünyada hızla büyüyen ve bir sektör haline gelen e-spor, Çin’de de oldukça popüler. Hükümet bu konudaki talepleri karşılamak için Shanghai’de dev bir e-spor kompleksinin inşaat çalışmalarına başladı. 2023 yılında bitirilmesi planlanan dev kompleksin toplam maliyetinin 10 milyar yuana (yaklaşık 1,3 milyar Euroya) varacağı düşünülüyor.

Shanghai’de 1,3 milyar euroluk dev bir e-spor tesisi inşa ediliyor

Kentin Minhang bölgesi temsilcileri, inşa edilecek tesisler arasında 6 bin kişilik bir e-spor arenasında beş yıldızlı bir otel ve bir müzenin de yer alacağını söyledi. 500 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alacak tesis, yüzlerce yerli ve yabancı e-spor girişimine ev sahipliği yapacak.
 
Organizasyon için bürolar, ekipler için antrenman alanları, 6 bin seyirci alacak bir e-spor arenası, bir alışveriş merkezi, bir beş yıldızlı otel, 40 metrelik bir havuz, kapalı yüksekten atlayış tesisi, bir park alanı gibi bölümlerin olacağı tesis tamamlandığında Çin, e-spor piyasasının öncüsü konumuna gelecek. Çin, e-spor alanında çok sayıda uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Son olarak strateji oyunu League of Legends dünya şampiyonası 2020’de Shanghai'de yapılmıştı. Çin, bu yıl da önemli turnuvaların düzenleyicisi olacak.  
 

Çin Uluslararası Radyosu