Gündem
Giriş Tarihi : 07-11-2020 06:56

Sizi en iyi biz anlarız!

“Ateş düştüğü yeri yakar” derler. Yani acıyı çeken bilir… Ancak aynı acıyı derinden yaşamış Sakaryalılar olarak, İzmirliler’i en iyi biz anlarız.

Sizi en iyi biz anlarız!

Sizi en iyi biz anlarız!


İzmir’de geçen cuma günü saat 14.51’de meydana gelen depremin yol açtığı acı haberler hepimizi derinden üzdü…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca, merkez üssünün Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıklanan 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ, Edirne’ ve Sakarya’da da hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu, enkaz altında kalarak hayatını kaybedenlerin sayısının 91’e ulaştığı ve 900’den fazla kişinin yaralandığı son gelen bilgiler arasındaydı…

“Ateş düştüğü yeri yakar” derler. Yani acıyı çeken bilir… Ancak aynı acıyı derinden yaşamış Sakaryalılar olarak, İzmirliler’i en iyi biz anlarız. 

İzmir’in bu acısı karşısında ülkece gösterilen duyarlılık insanî bir davranış örneğiydi. Zaten öyle de olmalıydı.

Depremle sarsılan İzmir’in acısı tüm yurdu sararken, ilk günden itibaren bölgeye yardım seferberliği başlatıldı. Hem arama kurtarma ekiplerinden oluşan destekler hem de gıda ve ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımlar acilen bölgeye ulaştırılarak İzmir ve çevresindeki depremzedelerin yaraları sarılmaya çalışıldı.

Bu acının ne demek olduğunu en iyi bilen Sakaryalılar, başlatılan yardım seferberliğine destek vererek İzmir’in yanında olduğunu gösterdi…

Deprem sonrası harekete geçen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi gönderdi. AFAD Sakarya İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş’ın koordinesi ile 2 arama kurtarma aracı; 12 arama kurtarma personeli ve 1 K9 köpeği ile bölgeye ulaştı. Ayrıca Hendekli gönüllülerden oluşan SAKE de AFAD’ın çağrısının ardından, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun desteği ile arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla 2 araç ve 12 personelle Hendek’ten İzmir’e gitti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye teşkilatının bünyesinde bulunan arama kurtarma ekipleri K9’lar ile çalışmalara destek için İzmir’deler.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, okul bünyesinde görevli gönüllü arama kurtarma ekibini derhal İzmir’e yolladı. İzmir’e ve deprem bölgesine ulaşan Sakarya Üniversitesi Arama Kurtarma Ekibi oradaki yetkililerle birlikte arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Bir vefa örneği gösteren Sakarya’dan acil yardım için İzmir’e giden ekipler AFAD koordinasyonunda, bir can daha kurtarabilmek için canla başla çalışmaya devam ediyor.

Aynı gün Sakarya Büyükşehir Belediyesi depremzede İzmir için hemen bir yardım kampanyası başlatırken Kent Meydanı’na konuşlandırılan İzmir Depremi Yardım TIR’ı ile “Yanınızdayız İzmir” kampanyasına duyarlılık gösterildi. Sakaryalılar, ilk yardım malzemeleri, kışlık giyecek, battaneye, ısıtıcı ve hijyen ürünlerinden oluşan çok sayıda yardımda bulundu.  Yardımsever vatandaşlar, gönderdikleri malzemelerin üzerlerine yazdıkları “Geçmiş olsun İzmir”, “Sakarya yanınızda”, “Sizinleyiz İzmir” gibi çeşitli notlar ile İzmirli depremzedelere destek verdi. Çok kısa sürede toplanan yardımlarla dolan TIR yola çıkarak deprem bölgesine ulaştı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, depremin yaralarının sarılması amacıyla dün ayni yardım kampanyası başlattıklarını sosyal medyasından yaptığı paylaşımla duyurarak Sakarya halkına kampanyaya katılma çağrısında bulundu.

Şimdi, deprem acısı yaşayan İzmir’e destek olma zamanıdır. Yalnız değilsin İzmir…

“Acı duyabiliyorsan canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan insansın.”

Bu depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Geçmiş olsun İzmir. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın.

17 AĞUSTOS’U HATIRLATTI!

İzmir’deki deprem ilimizi de etkiledi. Bu sarsıntı Sakarya’da kısa süreli paniğe neden olurken 17 Ağustos 1999 felâketinin acılarını hatırlattı ve “Depreme ne kadar hazırız?” sorusunu gündeme getirdi… Yeni Sakarya, korkutan bu depremin hemen ardından, yaşanan acı olayın Sakaryalı vatandaşlar üzerindeki psikolojik etkilerini gözlemledi.

Haber merkezinden arkadaşlarımız Gülsüm Şen ve Sema İkiz, vatandaşlara ‘Sakarya’nın olası bir depreme ne kadar hazır olduğu’ konusundaki görüşlerini sordu. 

1999 Depremini ağır biçimde yaşamış Sakaryalılar çoğunlukla, depremden kalan riskli binalar sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Şehrin ortak ve öncelikli sorunlarından biri ve en önemlisi olan ‘kentsel dönüşüm’ kentin yöneticilerinin işbirliği halinde bir an önce başlatılmalıdır. Asıl gündemimiz; depremi en az kayıpla atlacak gerekli hazırlıkları tamamlamak olmalı. Şu anda meşgul olunan şeyler, olası bir depremde can derdine düşecek bir şehir için hiç bir şey ifade etmeyecek! İzmir’deki acı manzaralar Sakarya için uzak değil! Allah korusun!

• Levent BAYRİ