Gündem
Giriş Tarihi : 14-01-2022 16:21   Güncelleme : 14-01-2022 16:26

SON GÜN, Yasaklı köpekleri kayıt altına almada

Son günü olan çip taktırma uygulamasını yaptırmayan hayvan sahiplerine ise 11 bin TL ceza uygulanacak.

SON GÜN, Yasaklı köpekleri kayıt altına almada

Yasaklı köpek ırkları için son güne girildi

Yasaklı köpek ırklarının kayıt ettirilmesi için son güne girildi. Ereğli'de şu ana kadar 30’un üzerinde yasaklı ırk kayıt altına alındı.

199 sayılı Kanun'da yapılan değişiklik kapsamında tehlike arz eden Pitbull, Terrier, Japanese Toso, Dogo Argention, Fila Brasilerio türleri veya bunların melezlerinin kayıt ettirilmesi için son güne girildi. Ereğli'de şu ana kadar 30'un üzerinde yasaklı ırk kayıt altına alındı.

PETVET sistemine kayıt işlemi yaptırmayan köpek sahiplerine 14 bin 982 lira yaptırım uygulanacak. Ayrıca yasaklı ırkların kısırlaştırılması da zorunlu tutuluyor. Bu yasaklı ırklardan herhangi birine sahip olup hiçbir işlem yapmadan sokağa bırakanlara ise 40 bin 869 lira idari para cezası uygulanacak.

Yine kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak. Bu yasaklara aykırı hareket eden köpek sahiplerine ise 11 bin lira idari para cezası uygulanacak. Durumun tekrar edilmesi durumunda hayvana el konulacak.

Ereğli'de ise 15 yasak ırk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde kayıt altına alınırken bir başka 15 yasak ırkta kısırlaştırılma ve diğer işlemleri için Ereğli belediyesi hayvan barınağına yönlendirildi oradansa Konya büyükşehir belediyesi hayvan barınağına gönderildiler.

Tarım ve Orman Müdürlüklerine kayıt için gelen vatandaşlardan Bakiye Erdoğan, “Bugün kayıt için son gün. Oğlumun köpeği aslında, ben getirdim. Kayıtları vardı aslında. Veterinerde kısırlaştırmıştık, bütün aşıları tam. Kimseye ve bize bir zarar vermedi. İşlemleri hallettiler hızlıca sağ olsunlar” ifadelerini kullandı.

Köpeklerin kayıt altına alınmasının faydalı olduğunu dile getiren Erdoğan, Bence bu uygulama çok iyi oldu” açıklamasında bulundu.

Köpeğini kayıt altına almak için getiren bir diğer vatandaş ise, “Kısırlaştırdık. Son günüydü bugün. Artık üstümüze geçmiş oldu köpek. Şu an bir sıkıntı yaşamıyoruz” diye konuştu.