Fısıltı HABERLERİ
HV
18 MAYIS Çarşamba 02:16

Uzayın sırlarını çözen Nasa ekibindeki Türk

Nasa`nın geliştirilmesi 30 yıl süren Teleskop özellikle eski galaksiler konusunda bilgi toplayacak. Şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük ve güçlü teleskop olarak nitelenen James Webb teleskobu geçtiğimiz hafta uzaya fırlatıldı. Geliştirilmesi 30 yıl süren Teleskop özellikle eski galaksiler konusunda bilgi toplayacak.

Dünya
Giriş Tarihi : 20-01-2022 13:05   Güncelleme : 20-01-2022 13:13
Uzayın sırlarını çözen Nasa ekibindeki Türk

Nasa`nın geliştirilmesi 30 yıl süren Teleskop özellikle eski galaksiler konusunda bilgi toplayacak.

Şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük ve güçlü teleskop olarak nitelenen James Webb teleskobu geçtiğimiz hafta uzaya fırlatıldı. Geliştirilmesi 30 yıl süren Teleskop özellikle eski galaksiler konusunda bilgi toplayacak.

Alman Max-Planck Enstitüsü bilimsel araştırma görevlisi Astrofizikçi Dr. Akın Yıldırım, bu teleskopla araştırma yapacak bilim insanları arasında yer alan tek Türk kökenli.

Nasa`nın araştırma yapmak için açtığı proje yarışmasında yer almayı başaran Yıldırım, Almanya'da aldığı fizik eğitiminin ardından 'Kara Delikler' konusunda doktorasını yaptı.

Stuttgart doğumlu olan Yıldırım, projesiyle evrendeki galaksilerin birbirinden uzaklaşma hızını tespit ederek evrenin ne kadarının madde, ne kadarının karanlık madde olduğunu ve ne kadarının ise karanlık enerji olduğu sorularına yanıt arayacak.

IPN INTERNATIONAL PRESS NEWS AGENCY® tarafından geçilen Uzayın sırlarını çözen Nasa ekibindeki Türk | James Webb teleskobu fisiltihaberleri.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Uzayın sırlarını çözen Nasa ekibindeki Türk | James Webb teleskobu haberi web sayfamıza otomatik olarak youtube'dan geldiği şekliyle yer almaktadır.

AdminAdmin

YORUMLAR