Fısıltı HABERLERİ
HV
18 MAYIS Çarşamba 22:21
Advert

Yatırımcı, pahalı konut piyasası nedeniyle yönünü Trakya’daki arsalara çevirdi

Konut fiyatlarındaki artışın, arsa ve arazi yatırımlarını tetiklediğini belirten Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, yatırımcıların İstanbul’a yakınlığı ve nedeniyle Trakya bölgesinde sahil boyları ve ormanlık alanlara yakın arazi almaya yöneldiğini söyledi. Arsa ve arazi yatırımı yapmak isteyenlere uyarılarda da bulunan Gül, alım yaparken tek kriterin fiyat olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-04-2022 14:42   Güncelleme : 13-04-2022 14:45
Yatırımcı, pahalı konut piyasası nedeniyle  yönünü Trakya’daki arsalara çevirdi

Gayrimenkul değerler konusunda global yatırımcılara yatırım danışmanlığı hizmeti veren Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, konut fiyatlarındaki artışın, arsa ve arazi yatırımlarını tetiklediğini söyledi. Yatırımcıların, İstanbul’a yakınlığı ve nispeten düşük arsa maliyetleri nedeniyle Trakya bölgesinde sahil boyları ve ormanlık alanlara yakın arazi almaya yöneldiğini kaydeden Gül, bu alımların artarak devam ettiğini ifade etti.

Konut fiyatlarındaki hızlı artış sonucu elinde yeteri kadar birikimi olmayanların arsaya yöneldiğine dikkat çeken Gül, “Arsa ve araziye ilgi hep vardı ve uzun vadeli yatırım aracı olarak görülüyordu. Ancak şu anki şartlarda elindeki birikimi konut almaya yetmeyen kesim, parasını arsaya yatırarak değerlendirme yoluna gidiyor. Yatırım ve geri dönüş oranı yatırım doğru yerde yapılırsa mümkün oluyor” dedi.

Rayice uygun ve tekrar satılabilir olmalı

Yatırım yaparken doğru fizibilitenin önemine değinen Gül, doğru yerin tespiti, arsanın satın alınması, doğru zamana kadar bekletilmesi ve satılması gibi kritik detaylardan oluşan arsa yatırımlarında lokasyonun da oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Arsa ve arazi yatırımı yapmak isteyenlere uyarılarda bulunan Gül, alım yaparken tek kriterin fiyat olmaması gerektiğini söyledi.

Yatırım yapılacak arsanın rayicine uygun ve tekrar satılabilir olmasının önemine dikkat çeken Gül Gül “Arazi satışları artan taleplerle devam ediyor. Arazi yatırımı en nihayetinde

enflasyonist bir ülke olduğumuzdan her zaman yatırımcı için güvenli bir liman. Ancak burada önemli olan; düzgün bir fiyatla alım yapabilmektir. Sapa bir yerden alınan bir arazi bile kar edebilecekken, dikkat edilmesi gereken konu alınan malın tekrar satılabilme kapasitesidir. Yani ucuz alacağım diye rağbet görmeyen bir yerden arazi sahibi olmak, araziyi tekrar elden çıkarma dönemi geldiğinde yeterince alıcı bulamamakta ve çoğu zaman alış fiyatının bile altına elden çıkmaktadır. Önemli olan alınan arazinin çok ucuz olması değil, piyasa rayicinde ve tekrar satılabilir olmasıdır” dedi.

Arsaya olan ilginin artarak devam edeceğini düşündüklerini belirten Gül Gül, her bütçeye göre bir yatırım imkanı olması bu taleplerin artmasındaki en önemli etkenlerden biri olduğunu söyledi.

“Çanakkale Köprüsü de değeri arttırıyor”

Çanakkale Köprüsü’nün önemine değinen Gül, bugüne kadar bölgede sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanırken şimdi dünyanın en uzun köprüsünün inşa edildiğine dikkat çekti.

 

Trakya bölgesinin köprü sayesinde değerinin daha da arttığını hatırlatan Gül “İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir hattı boyunca devam eden otoyol ve çevre yollar da bölgede gayrimenkul piyasasını direkt olarak etkileyen kriterleri oluşturuyor. Ayrıca Gebze-İzmir Otoyolu bağlantısı da düşünüldüğünde Marmara ve Ege Bölgeleri, tüm Türkiye'yle direkt ve kesintisiz bağlanmış olacak. Bu durum başta lojistik sektörünü de etkileyecek.

www.goldensign.com.tr 444 6 069

Golden Sign A.Ş. hakkında:

Golden Sign, emlak sektörünün tecrübeli isimlerinden Gül Gül ve Sedat Karakütük tarafından 2014 yılında kuruldu. ‘En iyi olmak’ mottosuyla yola çıkan Golden Sign, gayrimenkul geliştirici firmalara satış ve pazarlama konularından destek sağlıyor. Uzman satış ekibi ile uzun dönem ve kısa dönem planlar üzerine inşa edilen satış organizasyonunu devam projelerine taşıyan Golden Sign, lokasyon analizleri, fizibilite çalışmaları, satış ofisi yönetimi, arazi seçimi, projenin konsept danışmanlığı hizmetlerini de sunuyor. Danışanlarının dünyaya açılması adına profesyonel ve yeni nesil satış teknikleri kullanarak doğru finans gücü sağlamalarına destek olan Golden Sign, gerekli tüm reklam, pazarlama ve iletişim çalışmalarını da gerçekleştiriyor. Yaşanabilir, konforlu ve keyifli yaşam alanları sunarak memnuniyeti sağlanmış müşteri portföyüne sahip olan Golden Sign, hizmet alanını geniş tutarak her beklenti ve ihtiyaca uygun çözümler sunmayı hedefliyor. Sektöre dair yenilikleri ve yasal düzenlemeleri takip ederek müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmayı amaç edinen Golden Sign, her türlü soru, sorun ve ihtimali göz önünde bulundurarak sistematik çözümler sunuyor. 23 ülkede bin 500 çözüm ortağı bulunan Golden Sign, şimdiye kadar beş projede 7 bin 200 konut ve bin 100 ticari birimin satışını gerçekleştirdi. 2020 yılında 570 milyon TL ciro yapan şirketin, 2022 yılı için 650 milyon TL ciro hedefi bulunuyor.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR