Eğitim
Giriş Tarihi : 18-06-2021 19:10   Güncelleme : 18-06-2021 19:12

YKS ÖNCESİNDE ÖĞRENCİLER VE AİLELERİNE SINAV KAYGISINA YÖNELİK ÖNERİLER

İki milyondan fazla öğrencinin heyecanla beklediği YKS için geri sayım başladı. Öğrenciler istedikleri üniversitede eğitim alabilmek için 26 ve 27 Haziran'da yapılacak sınavlarda ter dökecek. Öğrenciler bir yandan sınav stresi yaşarken öte yandan da Kovid-19 salgınıyla ilgili stres ve kaygılardan da etkileniyor. TOÇEV uzmanları gençlere ve aileleri için sınav kaygısına yönelik öneriler hazırladı.

YKS ÖNCESİNDE ÖĞRENCİLER VE AİLELERİNE SINAV KAYGISINA YÖNELİK ÖNERİLER

İki milyonu aşkın öğrencinin katılacağı üniversite giriş sınavlarına sayılı günler kaldı. Öğrenciler bu yıl sınav stresi ile birlikte Kovid-19 salgınıyla ilgili de stres ve kaygılardan etkileniyor. Tüvana Okuma istekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) eğitmenleri Psikolog Burcu Gökbulut, Psikolojik Danışman Aslıhan Yıldırım ve Sosyolog Ümmü Gülsüm Önal Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilere yaşadıkları stresle başa çıkmak için yapması gerekenler ve ebeveynlerin atması gereken adımlara dair tavsiyelerde bulundu.

Sınav kaygısının pek çok nedeni var

Sınav kaygısına pek çok nedenin yol açabildiğinin altını çizen TOÇEV uzmanları bunlar arasında özgüven eksikliği, anne baba ve öğretmen davranışları, geçmiş deneyimler, zaman yönetimi konusundaki eksiklikler, olumsuz ders çalışma alışkanlıkları, sınava yüklenilen anlam, görev ve sorumlulukları erteleme, yüksek beklenti düzeyi, başarısız olma ve değerlendirilme korkusu, olumsuz kendilik algıları gibi etkenlerin yer aldığını belirtiyor. Bu kaygının bedene yansıması olarak kalp atış hızı ve solunumda artış, titreme, terleme ve kasların kasılması olarak görülebiliyor. TOÇEV uzmanları pandemi döneminde okuldan ve eğitimden uzaklaşarak evde daha fazla vakit geçiren öğrencilerde gelecek kaygısının getirdiği belirsizlik nedeniyle daha fazla sınav kaygısı yaşanabildiğini ekledi.

Sınava yönelik kaygıların gayet doğal ve normal olduğunu ve kaygıların kontrol edebildiğinin altını çizen TOÇEV uzmanları, “Bunun için de zaman ve beden yönetimine odaklanılmalı, zamanı planlama ve nefes egzersizleri yapılmalıdır. Öğrencilerin, daha iyi oldukları alandan başlamak gibi stratejilerle ilerlemesi, daha iyi bir motivasyonla sınava başlamalarına destek olur.  Sınav anında kaygılar bedende hissedilebilir, o ana kadar iyi gidildiği düşünülerek öğrenciler kendilerine özgü belirlediği stratejilerle ilerlemeye devam edebilir” dedi.

Sınav anına kadar olumlu cümleler kurulmalı

TOÇEV uzmanları sınav anına kadar olumsuz cümleler yerine olumlu cümleler kurulması gerektiğinin altını çizdi:

·         ‘‘Başarısız olacağım, herkes ne düşünür?’’ değil ‘‘Başarılı ya da başarısız olmak benim elimde ve beni ilgilendirir.’’

·         ‘‘Sınavı kazanamazsam herkes benim akılsız olduğumu düşünecek’’ değil ‘‘Başarısız olmam sınava yeterince hazırlanamadığımı gösterir.’’

·         ‘‘Bu sınavı kazanamazsam benim için çok kötü olur!’’ değil ‘‘Bu sınav hayatımın son şansı değil’’

 

Öğrencilerin sınav esnasında dikkat etmesi gereken 5 madde:

1.    Sınava başladıktan sonra yönergeleri ve soruları dikkatli okuyun.

2.    Bir soruda belli bir süre geçmesine rağmen çözüme ulaşamıyorsanız soruyu geçin.

3.    Herhangi bir soruyu karmaşık göründüğü için atlamayın.

4.    Geçen zamana değil sorulara odaklanın. Ancak süreyi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

5.    Cevaplarınızı kodlarken dikkatli olun.

Ebeveynler için öneriler 

Olumsuz anne baba tutumlarının çocukların kaygı seviyelerinde artışa neden olduğunun altını çizen TOÇEV uzmanları, “Aileler çocuklarının başarılı olduğunda onların sevincine ortak olurken başarılı olamadıkları durumlarda da onlara destek olmalılar. Bu dönemde çocuklarla olan çatışmalardan kaçınılmalıdır. Başkaları ile kıyaslanma ya da sık sık sınava yönelik uyarılar almak çocukların kaygı seviyelerini yükseltecektir. Bu nedenle çocuklarla olan çatışmalardan kaçınmalı ve bu zorlu süreçte onların yanında olunduğu hissettirilmelidir. Ayrıca çocukların ilgi alanını keşfetmesine destek olmalı, duygularını ve düşüncelerini paylaşmasına izin verilmelidir. Bu paylaşımların önemli olduğu çocuklara hissettirildiğinde onların kaygısını kontrol altına almasına destek olunacaktır” ifadelerini kullandı.