Fısıltı HABERLERİ
HV
30 HAZİRAN Perşembe 01:37
Advert Advert

YÖK, logosunu "Dünya Çevre Gününde Yeşile Çevirdi

YÖK Başkanı Erol Özvar, kurulun yeşil logosunu sosyal medya hesabından paylaşarak, Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutladı.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-06-2022 11:48   Güncelleme : 04-06-2022 12:01
YÖK, logosunu

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) logosu, "daha yeşil bir Türkiye" hedefine dikkati çekmek için Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası'na özel olarak yeşile çevrildi.

Özvar, paylaşımında, ilk kez bu yıl "sıfır atık" temasıyla gerçekleştirilen Türkiye Çevre Haftası'nın ve "sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam" vurgusuyla kutlanan Dünya Çevre Günü'nün başta üniversiteler ve öğrencilerde olmak üzere Türkiye'de ve dünyada çevre sorunları konusunda daha bilinçli daha duyarlı hareket edilmesine vesile olması dileğinde bulundu.

Daha çevreci, daha temiz, daha yeşil bir Türkiye hedefine dikkati çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü'ne özel olarak YÖK logosunun kuruluşundan bu yana ilk kez değiştirilerek, yeşile çevrildiğine dikkati çeken Özvar, şunları kaydetti:

"Sevgili gençler, ormanlarımıza, denizlerimize, doğamıza ve çevremize hep birlikte daha fazla özen göstermeliyiz. Bu konuda tüm üniversitelerimizde yapılacak çalışmaların, gerçekleştirilecek etkinliklerin destekçisi olmaya devam edeceğimizi bilmenizi istiyorum."

Bu kapsamda üniversitelerin sıfır atık üreterek doğayla uyumlu ve yeşil dokunun hakim olduğu projeleri hayata geçirmesini ve kendi temiz enerjisini kendisi üretecek kampüsler oluşturmasını değerli bulduğunu belirten Özvar, "Üniversitelerimizi gelecek nesillere yaşanabilir, yeşil bir dünya bırakmak için tüm paydaşlarıyla iş birliği içinde hareket etmeye ve daha çok gayret göstermeye davet ediyorum." ifadesini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR
Eric Jones 2 gün önce
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with fisiltihaberleri.com definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out fisiltihaberleri.com.

CLICK HERE http://boostleadgeneration.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE http://boostleadgeneration.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://boostleadgeneration.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://boostleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=fisiltihaberleri.com