Fısıltı HABERLERİ
HV
18 MAYIS Çarşamba 22:30
Advert

Kadir Gecesi anlamı ve önemi nedir? Kadir Gecesi fazileti ve önemi hakkında merak edilenler

Sabahattin BİRİNCİ
Sabahattin BİRİNCİ
Giriş Tarihi : 27-04-2022 12:23

Kadir Gecesi fazileti, anlamı ve önemi bu mübarek gecenin gelmesi ile beraber merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre Kadir Gecesi 2022 yılında 27 Nisan’da idrak ediliyor. Bu gecenin daha çok ramazanın son on veya yedi günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğine dair hadisler bulunmaktadır. Peki, Kadir Gecesi önemi ve fazileti nedir? Kadir Gecesi ne demek?

Kadir Gecesi fazileti ve önemi araştırılan konulardan biri oldu. Kadir Gecesi 2022 yılında 27 Nisan’da idrak ediliyor. Müslümanlar bu önemli gecenin gelmesi ile beraber araştırmalarını hızlandırdılar. Sözlükte kadir (kadr) kelimesi hüküm, şeref, güç, yücelik gibi anlamlarına gelmektedir. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında bilgi verilmiştir. İşte Kadir Gecesi fazileti ve önemi hakkında detaylı bilgiler

KADİR GECESİ ÖNEMİ VE FAZİLETİ NEDİR?

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler (Taberî, XV, 339). Ancak genel bir rakam konumunda bulunması ve ism-i tafdîlden sonra gelmesi dikkate alınarak bu sayının çokluktan kinaye olabileceğini söylemek de mümkündür (Mâtürîdî, vr. 895b; Mevdûdî, VII, 187). Kur’ân-ı Kerîm’in başka âyetlerinde de bin ve elli bin yıla tekabül eden “gün” kavramı kullanılmaktadır (es-Secde 32/5; el-Meâric 70/4).

Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur’an’ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam taşır. Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık Müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir (el-Muvaṭṭaʾ, “İʿtikâf”, 6). Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur.
 

Kadr sûresinde verilen bilgiler, Kur’an’ın ramazan ayında (el-Bakara 2/185) ve bütün hikmetli işlerin kararlaştırıldığı mübarek bir gecede (ed-Duhân 44/3-4) indirildiğine dair âyetlerle birlikte ele alındığında Kadir gecesinin ramazan ayı içinde bulunduğu sonucu ortaya çıkar.

Bu gecenin daha çok ramazanın son on veya yedi günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğine dair hadisler (Buhârî, “Fażlü leyleti’l-Ḳadr”, 2-3; Müslim, “Ṣıyâm”, 205-220) gecenin tesbitiyle ilgili bazı ipuçları vermektedir.

YORUMLAR