Fısıltı HABERLERİ
HV
30 HAZİRAN Perşembe 00:29
Advert Advert

YOKSULLAŞTIRILAN EMEKLİLER

Esma Müjgan ÇELİKKOL
Esma Müjgan ÇELİKKOL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 18:40

Atatürk; laik. demokratik, sosyal bir hukuk devleti kurmak için yola çıktı. İlke ve devrimleri ile canını kanını da ortaya koyarak, Türk milletiyle el ele vererek , ilmek ilmek işleyerek,Türkiye Cumhuriyetini yüzyıl önce kurdu. Onun amacı çağdaş ve refah- huzur içinde özgür insanların yaşadığı bir ülke yaratmaktı ve yaptı da. Sizlere soruyorum bugün o devletten eser kaldı mı? Ekonomi, hukuk..?

Ülke yangın yeri, kendini korumaya alanlar hariç, hepimiz cayır cayır yanıyoruz. Örnek: Türk halkı misafirperverdir, misafirine en azından bir bardak çay, bir fincan kahve ikram etmek ister. Artık bu dahi mümkün değildir. Kültürümüz de bu ekonomik krizden etkilenmiştir. Bir bardak çayın fiyatı 3–10TL ; kahvenin fiyatı 15-30 TL arasında değişmektedir.

-Yapılan bir anket çalışmasında;“Geçen ay geliriniz giderinizi karşıladı mı?” sorusuna yurttaşların % 61 i KARŞILAMADI; % 24 ü UCU UCUNA KARŞILADI; % 15 i ise KARŞILADI yanıtını vermiştir. Bu sonuç ülke ekonomisinin çok kötü olduğunun açık bir göstergesidir. Bu demektir ki ; % 85 i aç-sefil, yokluk- kıtlık içinde yaşam savaşı veren ülkemizde ki insanların % 15 lik kısmı halinden şikayeti olmayan mutlu bir azınlıktır.

-Yine yapılan bir çalışmada; Türkiye’de 23 milyon icra dosyası olduğu. Bunun 1,6 milyonunun İzmir’e ait olduğu söyleniyor.

-Türkiye’de yetersiz beslenen 15 milyon kişi bulunduğu, bunun 2,8 milyonu İstanbul’da; 1,1 milyonu Ankara’da; 810 bini İzmir’de bulunduğu Birleşmiş Milletlerin raporunda yer almıştır.

Türk Lirasının 7 liradan 18 liraya, Dolar karşısında değer kaybıyla başlayan, elektriğe gelen zamlarla devam eden, mazotun 7 liradan 30 liraya çıktığı zam furyası şiddetini arttırarak sürüp gidiyor.

Halkın çeşitli kesimlerinin ve ekonomi depreminin enkazı altında kalan, can çekişen, “sesimizi duyan yok mu? “ diye yaşama isteği ile bağıran EMEKLİ’ lerin meydanlarda düzenlediği “Zamlar Geri Alınsın” “Açız”, “Geçinemiyoruz”,” YETER ARTIK”, “İnsanca yaşamak İstiyoruz” “Emekliler ölüyor” eylemleri hiçbir sonuç vermemiştir. Enflasyon daha da hız kazanmıştır.

Mayıs 2022 TÜİK Enflasyonu aylık %2,98; yıllık %73,5 iken; ENAG Enflasyonu aylık %5,46; yıllık %160,75 i bulmuştur.

Türk-İş gıda enflasyonu yıllık % 107olup, 5 aylık % 46,85 tir. Dört kişilik bir ailenin aylık en az gıda harcaması(AÇLIK SINIRI) 6.017,85 TL ye; Diğer yaşam giderleri ile(YOKSULLUK SINIRI) 19.602,14TL ye; Bekar bir kişinin yaşam gideri aylık en az 7.836,46TL ye ulaşmıştır.

Memurun emeklinin, emekçinin maaşlarına esas alınan enflasyon rakamları ne yazık ki gerçeğin yarısını bile yansıtmayan rakamlardır. Eskiden emekli orta direkti ülkemizde, şimdi ise orta direk kavramı yok olmuştur. Orta direk olabilmenin tarifi aylık 40.000 TL. geliri olmaktır.

 

Ülkeyi yönetenler yaşanan bu sıkıntılara bakın nasıl çözüm buluyorlar: “Allah sabırlı kulunu sever, açlık-yoksullukla sınar ve cennetiyle ödüllendirir.” diyorlar. Ayrıca cennete yolculuğumuzun lüks Mercedes Cenaze Araçları ile gayet konforlu geçeceğinin müjdesini de veriyorlar. Daha ne isteriz! Hay Allah Razı Olsun! Zaten İstedikleri de Bizlerin bir an önce ölmesi galiba.

O zaman maaş ödemekten de kurtulmuş olacaklar. Ama biz emekliler yaşamaktan vazgeçmiyoruz, haklarımızı almanın yolunu mutlaka bulacağız ve insanca yaşayacağız. Bunun başka yolu yok! İnsanca yaşayabilmek için İsteklerimizi sıralayalım.

EMEKLİLERİN ORTAK İSTEKLERİ:

 1. 8.09.1999 tarihli 4447 sayılı ( EYTliler, Kademeli Emeklilik) ve 16.04.2008 tarihli 5510 sayılı Yasalar Emeklinin Felaketi olmuştur. Acilen bu yasalar değiştirilmelidir. Yaraya merhem olacak yeni emeklilik yasaları düzenlenmelidir. Yıllardır çıkması beklenen Emeklilerin İntibak Yasası bir an önce çıkarılarak emekli hak kayıplarına ve emekliler arasındaki kargaşaya son verilmelidir.

 

 1. 1999 -2008 Yıllarında çıkarılan Yasalarla emekli maaşlarından yapılan kesintilerin yani; cebimizden, hayatımızdan, yaşam standardımızdan çalınanların acil karşılığı olarak emeklilere toplu bir ödeme yapılmalıdır. Geçmişte kaldı diyerek üstü örtülmemelidir. Bunun gerçek değeri zaten intibak yasası ile belirlenecektir. Paranın zaman değeri de dikkate alınarak, TAZMİNAT olarak belirlenmelidir. Emekli ikramiyesiyle alamadığı ve 20 yıl içinde de parası çalındığı için alamadığı evini; verilmesini istediğimiz tazminat ile alabilmelidir.

 

 1. Çalışma süresinde ev alamamış emekliye BARINMA YARDIMI verilmelidir. Onun 2500 TL olan maaşı ev kirasına bile yetmemektedir. Barınma krizini önlemek amacıyla konut edinme bedelleri ve kira bedeli artışları dengelenmelidir.
 2. Emekli bundan sonra aldığı maaşıyla hiç olmazsa yeterli beslenme, giyinme, barınma gereksinimlerini karşılamalıdır. Bunun için her üç ayda bir maaş güncellemesi yapılmalı, Mayıs 2022 itibarı ile en düşük emekli aylığı 19602 Tl olan yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Emekli yoksul sınıfından çıkarılmalıdır. Çünkü 2002 yılında asgari ücret ( en az işçi ücreti) 163 TL iken en düşük emekli aylığı 216 TL idi. Bugün ise tam tersi asgari ücret 4253 TL, en düşük emekli aylığı 2500 TLdir.
 3. Emekliye sosyal yaşama katılabilmesi, eve kapanıp kalmaması, seyahat, tatil, eğlence gereksinimlerinin karşılanabilmesi için yılda ; 2 dini, 2 milli bayramlarda olmak üzere; yada Şubat, Mayıs, Ağustos, Kasım aylarında olmak üzere yılda 4 defa bir maaş veya asgari ücret tutarında İKRAMİYE verilmelidir.

 

 1. Çalışırken sağlık primi ödemiş her emeklinin hiçbir sağlık gideri ödemeden yaşamını sürdürmesi SOSYAL DEVLET gereğidir. Bütün sağlık katkı payları kaldırılmalıdır.

 

 1. Enerji, ısıtma, ulaşım giderleri emekliden çok sembolik alınmalı yada bedava olmalıdır.

 

 1. EYT Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları hemen çözülmelidir. Getirilen haksız yasalarla insanlarımız emeklilik hakkını kazandığı halde, uydurmaca yaş sınırlamaları ile maaşları bağlanmadan bekletilmektedır. Bu insan haklarına aykırı bir durumdur. Yaşın dolsun paranı vereyim! Bu ne demektir?

 

 1. 3600 Ek Göstergenin kimlere verilmesi gerektiği incelenmeli, yeniden düzenlenmelidir. Halen 3600 ek gösterge verilmiş olan emeklilerin hakları korunmalı, yeni duruma göre artış sağlanarak 7200 Ek Gösterge ile haksızlıklar ortadan kaldırılmalıdır.

 

 1. Emeklilerin Sendika Hakkı en doğal isteğimizdir. Gerekli yasal düzenlemelerle Emekli Sendikalarına çıkarılan zorluklar ortadan kaldırılmalıdır.

Yeni sendikal bir yapıyla topluma yüzümüzü dönerek, sorunlarımıza çözüm bulmada birlik beraberlik içinde olmalıyız. Yaşamımızı zorlaştıran, emeklileri yok sayan her türlü zihniyete ve uygulamalara güçlü bir şekilde karşı durabilmeli, haklarımızı savunabilmeli, yaşamımızı kolaylaştırmalıyız.

 1. istekler 20 yıldan beri emekliye yaşatılan kötü hayatın, emekliden alınmış olan hakların tam karşılığı bile olamaz. Ancak can çekişen emekliyi hayata döndürebilmek için su vermek olabilir. Emeklinin yaşadığı acı hayatın geçmiş yıllar izleri parayla silinemez. Emeklilere çok ağır bir bedel ödettirilmiştir. Emekli bunun hesabını yasal yollarla, demokratik yöntemlerle soracaktır.

BU BÖYLE GİTMEZ!

YAŞASIN EMEKLİNİN HAK MÜCADELESİ!

ÇIĞLIĞIMIZ HERYERDEN DUYULACAKTIR!

YAŞASIN TÜRKİYE BAĞIMSIZ EMEKLİLER PLATFORMUNUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ !

 

ESMA MÜJGAN ÇELİKKOL

TÜRBEP Y.K.GN.SEK.

YORUMLAR