Fısıltı HABERLERİ
HV
18 MAYIS Çarşamba 21:50
Advert

ZİHNİ SUSTURMAK

Kezban SEVİM
Kezban SEVİM
Giriş Tarihi : 12-04-2022 11:17

Her şeyden önce bilinmesi gereken "Zihni susturmak" kavramıdır.Durup dikkatle kendinizi dinlerseniz fark edersiniz ki, zihninizden devamlı olarak bir takım kelimeler,zihinsel sesler geçmektedir.Bu düşünürken,farkında olmadan yaptığımız bir şeydir. Birisini dinlerken bile zihin kendisi kelimeler ve cümleler üretmese bile dinlediğimiz konuşmanın bazı sözlerini tekrarlar. Hiç bir söz tekrarlamadığı zamanlarda bile zihnimizden yerli veya yabancı saçma sapan şarkı sözleri veya müzikler geçer. Bazı zamanlarda da birisi ile yapacağımız ya da yaptığımız bir konuşmayı bilerek veya bilmeyerek zihinsel olarak tekrarlarız. Bu durum zihnin kendi kendisi ile konuşmasıdır. Öyle bir haldir ki, bunu sesli olarak yapsak, yolda, işte, evde böyle ilgisiz şeyler söylesek herkes psikiyatrik tedaviye ihtiyacımız olduğunu düşünür.
İşte "Zİhni susturmak" zihnin bu konuşmasını durdurmaktır. Bunu yapmak çok kolaydır fakat ilk başlarda sadece bir veya iki saniye sürer ve ne kadar zorlarsanız zorlayın, kontrolünüz ne derece güçlü olursa olsun bir an gelir ki, zihinsel sesiniz hiç aklınızda olmayan bazı kelimeler söylemeye, cümleler tekrarlamaya ve hatta küfürler sıralamaya başlamıştır.


Zihninizi susturmayı başardıktan sonra yapılan çalışmalarla bunu bir,iki dakikaya kadar uzatmanız çok kolaylaşır.İşte zihni boşaltmak veya hiç bir şey düşünmemekten kastedilen budur.Zihin susturulur fakat durdurulmaz.Zihninizin konuşmasını durdurduğunuz zaman da zihin durmuş olmaz.Gözünüzün önünden bir sürü görüntü geçebilir.Çevrede olan biteni fark edebilir, sesleri duyabilirsiniz.Tabii bu meditasyon amacı ile sessiz bir yerde oturmayıp, yolda yürürken zihninizi susturma denemesi yaptığınız takdirde geçerlidir.Şayet oturduğunuz, rahat bir ortamda zihninizi susturmaya çalışıyorsanız ve gözünüzün önüne olmadık görüntüler geliyorsa, doğru yoldasınız demektir. Bu görüntüler ister resim şeklinde gözünüzün önüne gelen şeyler olsun, ister zihinsel düşünceler olsun hiç fark etmeksizin, durdurulamazlar!Zaten amacımız bunları durdurmak da değildir.Bu görüntü fışkırmaları bilinçaltımızın temizlenmesidir.Hatta zaman zaman konsantremizi bozacak kadar ani ve çarpıcı görünümler de olabilir.Merak etmeyin, çıldırmıyorsunuz ve hayal de görmüyorsunuz.Sadece bilinçaltınızda düğümlenmiş kirliliklerden arınıyorsunuz.


ZİHİN NASIL SUSTURULUR?
Bunu yapabilmek her durumda mümkündür ve özel bir hazırlığa gerek yoktur fakat ilk başlamada durumu tam olarak yaşayabilmek ve anlayabilmek için "Nefes teknikleri" yazısında anlatılan birinci nefes tekniğini kullanmak gerekir.Rahat bir yerde oturun.Tercihen odanın ortasında ve bağdaş kurmuş olarak oturmanız iyi olabilir.Bel kemiği zemine 90 derecelik durumda olmalıdır (Çalışma içinde yorulmak ve bu dikliğin bozulması mümkündür. Bu olursa zarar yoktur).İki eliniz, iki dizin üzerinde rahat bir konumdadır. Kafa geriye kalkık veya öne eğilmiş değildir.Kafanın dikliği, başın arkasının, bel kemiği ile aynı doğrultuda olmasına yetecek kadardır.Yani sırtınızı ve başınızı, ensenizi bir duvara dayamış gibi bir dikliktesiniz.


Önce on veya yirmi defa birinci nefes tekniğini tekrarlayacaksınız. Nefes tekniği yapılırken düşüncelerin daldan dala atlaması, ilgisiz konularra odaklanmaları gerekmez fakat zihinsel bir zorlamaya da gerek yoktur. Burada sadece ciğerler genişletilmekte, hazırlanmakdır. Fiziksel bir aktivite içindeyiz.Burundan kısa sürede ve hızla alınan nefes, nefes tekniklerinde tarif edildiği gibi alınır. Bundan sonra ağızdan ağır ağır verilir. Nefesin verilişi mümkün olduğu kadar uzamalıdır. hava boşalınca karın adaleleri kasılıp, içeriye çekilerek ciğerlerdeki son hava kırıntıları da dışarıya atılır ve yeniden nefes alınır.Nefes çalışmasını yaparken yorulduğunuz takdirde duraklayıp, bir, iki normal nefes alıp vermeniz mümkün ve gereklidir. Bu nefes tekniği ve zorlamalar ayrıca fazla sigara içenlere de faydalıdır. Birinci nefes tekniğini kararlaştırdığınız sayıda yaptıktan sonra zihin susturma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken şey şu anda meditasyon yapmayıp, zihni susturmayı öğrendiğimizdir. 
Önce gene aynı şekilde nefes alacaksınız ve aynı şekilde nefesi boşaltacaksınız. Herşey birinci nefes tekniğindeki gibidir. Nefesi boşaltıktan sonra karın adalelerinizi kasarken normal nefes çalışmasından daha gevşek davranacaksınız ve içerde çok az miktarda hava kalacak. Boşalmanın sonunda nefesinizi tutacaksınız. Gözler kapalıdır. Bu durumda yani ciğerlerde hava yokken nefes tutmak, nefes aldıktan sonra nefes tutmaktan çok daha zor ve kısa sürelidir. Nefesinizi tutuğunuz anda da zihninizin konuşmasını susturacaksınız. Bu durumun, bu şekilde çalışılmasının nedeni, ciğerler boşken nefes tutulunca zihnin susturulmasının çok kolay olmaıdır. Deneyin. Bu durumda iken zihinsel sesinizin durmasının, normal bir zamanda veya ciğerlerde hava varken durmasından çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. 
İçinde olduğunuz durum en fazla iki veya beş saniye sürebilir. Bundan sonra ya nefesiniz tüknir ve nefes alma ihtiyacı duyarsınız veya zihinsel konuşmanız tekrar başlar. Her iki durumda da nefes alıp, baştan başlayacaksınız. zihinsel sesinizi uzun süre sustursanız da nefesinizi tutmak için zorlamayın. Ciğerlerdeki en ufak zorlanmada nefes alarak baştan başlayın.İşte nefesinizi tuttuğunuz o kısacık anda zihinsel sesinizi durdurunca, zihni susturmanın ne demek olduğunu anlaycaksınız. Bu çalışmayı günde beş dakika ya da iki dakika yapmanız yeterlidir. Zihninizi susturma ve nefes tutma süreniz giderek artacaktır.Bu şekilde onbeşgün, bir ay çalıştıktan sonra normal meditasyon çalışmalarına başlayabilirsiniz.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI İçsel yolculuğunuz İnsan Olmak Bilinçaltının Pek Bilinmeyen 5 Sırrı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun Sınır koymadigimiz zaman ortaya çıkan ortak duygular Cinsel İstismar 4 Şubat Dünya Kanser Gününü Duygusal İstismar İhmal Çocuk istismarını aklatmayacağız! Ertelediklerimiz; Duygularımızı saklarken, aslında onlara ne yaptığımızı biliyor muyuz?!.. Özdeğer nedir? Ne Kadar Dürüstsün? Başkalarına Nasıl Hayır Deriz? Beyninizi diri tutmak için... Mutlu Kadın Kimdir.. YAŞAMIN KURALLARI (YAŞAM BİR OYUNSA, İŞTE KURALLARI) Gücümüzü önümüzden almalıyız. Cilt Bakımının önemi nedir ? KAYBETMEK İÇİN DOĞANLARIN 10 ORTAK ÖZELLİĞi Eski bayramlar Kadir Gecemiz mübarek olsun. Ertelemekten nasıl kaçınılır? Eken, en sonunda ektiğini biçer. Ruhu Genç kalan kadinlar. KADIN.. Nereye gidiyorsun? Farkında olmalı insan, Kişisel Gelişim ve Farkındalık İle Değişim Polis Haftası, Empati KURMAK, Duygularımızı saklarken, aslında onlara ne yaptığımızı biliyor muyuz?!.. Kardeş kavgası nasıl önlenir? İnsanın çapı, dostlarının çapı kadardır. Önce Biz İnsanız...!! Berat Kandiliniz hayırlı olsun... ÇOCUKLUK TRAVMALARI BEYNE ZARAR VERİR! Her şeyin olabilir.. #KoronaVirüs Sonrası Hayat Nasıl Olmalı? HAYATINIZDAN ÇIKARMANIZ GEREKENLER, KADIN YAŞAMINIZDAKİ GÜZEL OLASILIKLARI GÖRÜN 4 Mart Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü. "Bir ötekiyle olan sınırını korumak" Evet sen.. Sana söylüyorum. "Olduğun Gibi Görünmek" SENİNLE AYNI YOLDA YÜRÜYEMEYİZ.. Korkularınızın tamamı size ait olduğunu mu düşünüyorsunuz En güzel intikam yok saymaktır. Hayatta herşey zıddı ile vardır.. HAYAT FELSEFEM, EVLİLİKTE YAPILAN EN BÜYÜK HATA! Güzellik nedir? Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı. ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK HASTALIĞI İnsanlar neden evlenemiyorlar? Üzüntü anında da erkeğin ve kadının beyninin farklı çalışır sevgiyi hak etmeyecek insanlar Kadın Olmak. BİTKİLERİN GİZLİ YAŞAMI Dua Etmek SEVGİ YETERSİZ KALDIĞINDA… Çocuklarınıza, Öğretmeni öğretiyor Matematiği BİR AĞAÇTAN 10 DERS Çocuk istismarını aklatmayacağız! YAŞAM ENERJİMİZİ TÜKETEN DAVRANIŞ VE DÜŞÜNCELER; Öfkelenince Neden Bağırırız! Kadına yapılan Şiddet türleri Türkiye'de Kadın'ın Yeri! Empati Anne, benim kızın! Etkili Konusma Güçlü kadınlar... 2021 YENİ YIL L.IŞIL IŞIL GEL.. Kadın Şiddetine HAYIR ! Kadınların Yükü Arttı. Kusursuz Olmayabileceğiniz Kabullenin "Hiç düşündünüz mü?" Evde Günlük Cilt Bakımı Kadını sevdim mi tam seveceksin Kadın Sevgi Cilt Bakımı BENDE