Fısıltı HABERLERİ
HV
28 OCAK Cumartesi 10:39

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE BU HAFTA (5 – 11 Aralık)

NAPOLİTEN KONSERİ // 6 ARALIK // AKM TİYATRO SALONU // 20.00 İstanbul Devlet Opera ve Balesi tenorlarının sahne aldığı, Napoliten Konseri, sanatseverleri Atatürk Kültür Merkezinden İtalya’ya kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Duygu yüklü İtalyan halk şarkılarından oluşan “Napoliten Konseri”nde, yer yer hüzün, yer yer de neşe hakim olurken; Eduardo di Capua, Paolo Tosti , Ernesto De Curtis, Rodolfo Falvo, Luigi Denza, Salvatore Cardillo, Cesare Andrea Bixio, Ruggero Leoncavallo, Salvatore Cardillo gibi değerli İtalyan bestecilerden eserler seslendirilecek. Geçtiğimiz sezonlardan beri, seyircilerin büyük ilgi gösterdiği konserin sahne kurgusu Hüseyin Kaya’ya, ışık tasarımı ise Taner Aydın’a ait. Konserde solistler Besnik Ademoğlu, Serkan Bodur, Berk Dalkılıç, Berk Özbek ve Yoel Keşap’a, piyanist Hüseyin Kaya eşlik ediyor.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-12-2022 19:30
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE BU HAFTA  (5 – 11 Aralık)

TARİHTEN GELENEĞE TÜRKÜLERİMİZ MARŞLARIMIZ // 7 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

Dünyanın en eski askeri bandosu olan mehter ile geleneksel kültürümüzün en önemli unsurlarından olan Türk Halk Müziği, ortak kültürümüzü marşlar ve kahramanlık türküleriyle sanatseverlerin beğenisine sunacak. AKM Tiyatro Salonunda gerçekleşecek konserde, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ile İstanbul Devlet Türk Halk Müziği ve Modern Folk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu tarihi ve geleneksel müziğimizden örnekler vermek üzere buluşacak. Şef Uğur Kaya yönetimindeki orkestrada Şükrü Alkan mehterbaşı olarak yer alırken, Serkan Çağrı, İsmail Altunsaray ve Hamdiye Efeoğlu solist olarak sahnede olacak. 

GÜZ’ÜN ŞARKILARI // 8 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, “Türk Müziği Akşamları” konserlerinde müzikseverleri “Güz’ün Şarkıları” ile doğanın sesine kulak vermeye çağırıyor. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu saz sanatkarları eşliğinde, topluluk ses sanatkarı Güzin Değişmez'in sesi, konser saz solistleri Muhammed Ceylan ve Hasan Kiriş'in tınıları ruhlara seslenecek, müzikseverleri bambaşka dünyalara götürecek.

AZİZ DOSTUM ÇEHOV // 8-10 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, dünyaca ünlü yazar Anton Çehov’un Zafer Algöz’ün yönetmenliği ve Yılmaz Gruda’nın çevirisiyle “Aziz Dostum Çehov” ile AKM Tiyatro Salonunda tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Çehov’un “Bir Evlenme Teklifi”, “Tütünün Zararları” ve “Ayı” öykülerinden belli kesitlerin aktarıldığı oyun; toplumsal baskılar, zaman ve yalnızlık temalarını işliyor. ‘Bir Evlenme Teklifi’, evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları anlatıyor. Rus devlet yapısı ve bu yapıya uygun yönetimin ironik bir ifadesini yansıtan ‘Ayı’, Çehov’un en bilinen ve en çok sahnelenen oyunları arasında yer alıyor. Çehov’un 1888 yılında yazdığı oyunun temelinde ipoteğini kaldırabilmek için kendisine borçlu olan insanları ziyaret eden ancak borçlularında aradığını bulamayan adamın eğlendirici ve düşündürücü hikâyesine yer veriliyor. ‘Tütünün Zararları’ ise baskın bir eş yüzünden 33 yıl istemediği hayatı yaşamış bir adamı konu ediyor. Erdinç Gülener, Eylem Yıldız, Emre Başer ve Hakan Elmasoğlu’nun rol aldığı oyunun dekor ve kostüm tasarımı Medina Yavuz Almaç’a, ışık tasarımı ise Birol Gezici’ye ait.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ & JOSEF SUİLEN & GÜLSİN ONAY // 9 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri, dünyanın dört bir yanındaki orkestralarla çalışan Hollandalı şef Josef Suilen ile “piyanonun kraliçesi" Gülsin Onay’ı aynı konserde buluşturuyor. 9 Aralık’ta AKM Tiyatro Salonunda gerçekleşecek konserde H. Berlioz’un “Roma Karnavalı Uvertürü”, S. Saens’in “Piyano Konçertosu No:2” ve E. Elgar’ın “Enigma Varyasyonları” seslendirilecek.

4X8 MİNİ PLATFORM // 9 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Küçük çaplı yeni koreografi çalışmalarına imkân sağlayan modern dans gösterisi 4x8 Mini Platform, Atatürk Kültür Merkezinde yeniden izleyiciyle buluşuyor. Samimi bir anlatım ile dar alanda dinamik bir etki yaratmak amacıyla oluşturulan bu mini platformda, MDTistanbul’un dans üreticisi sanatçılarının işleri yer alacak.

KAHVE KONSERLERİ: DÜNYADAN İÇİMİZE // 10 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Kahve Konserleri kapsamında gerçekleşecek “Dünyadan İçimize” konseri, opera sanatının çeşitli dönemlerine ait örnekleri, öz müziğimiz olan türkülerimiz ile klasik Türk müziğine ait eserleri klasik vokal tekniğiyle harmanlayarak dinleyicilerin beğenisine sunuyor. AKM Çok Amaçlı Salonda gerçekleşecek konserde soprano Burcu Soysev’e, Fügen Yiğitgil ve Ozan Sarıboğa eşlik edecek.

DEM İLE NÂME // 10 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, “Türk Müziği Akşamları” konserlerinde AKM Çok Amaçlı Salonda seyirciyle buluşuyor. Topluluk, “Dem ile Nâme” konserinde yüzyıllardır oluşan çok büyük bir repertuvar içinden, değişik makamlarda olan seçkin eserlerin çok sesli bir yorumunu sunacak. Konserin solistleri Eda Karaytuğ ve Uğur Çınar.

TURTA GİRMEMİŞ ORMAN // 11-18 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Turta Girmemiş Orman'ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı ejderhanın dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı ejderhaya yardımcı olmaya çalışır ancak ejderhaya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi? İstanbul Devlet Tiyatrosu, bu müthiş macerayı AKM Çok Amaçlı Salonda 11 Aralık’ta çocuklarla buluşturuyor. Dila Er ve Gözde Kısa’nın kaleminden çıkan oyunun yönetmeni ise Elif Erdal.

 

 

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

KLASİK MÜZİKLE TANIŞMA ATÖLYESİ// 11 ARALIK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 11.00

Atatürk Kültür Merkezi; çocukların klasik müzikle erken yaşta tanışması ve estetik duygularının gelişmesini desteklemek amacıyla AKM Çocuk Sanat Merkezinde Klasik Müzikle Tanışma Atölye Serisi’ne ev sahipliği yapıyor. Aralık ayı boyunca Eğitmen Neşe Oğuzsoy önderliğinde ve Uğraş Durmuş ile Atılgan Kaplanoğlu’nun eşliğiyle  Pazar günleri gerçekleşen atölye, 11 Aralık Pazar günü Antonio Vivaldi ile devam ediyor. 11.00 ve 12.00 saatleri arasında 6-10 yaş aralığındaki çocuklara özel düzenlenecek atölyede çocuklar; Vivaldi’nin hayatının ve eserlerinin aktarılacağı atölye ile yaratıcı ve interaktif yollarla klasik müzik tarihini öğrenecek.

 

CEMAL USTAOĞLU İLE ORİGAMİ ATÖLYESİ // 10 ARALIK // 12.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde düzenlenen origami atölyesi, Japonya'da ortaya çıkan ve kökenleri binlerce yıla dayanan kâğıt katlama sanatını, 4-6 yaş aralığındaki çocukların ince motor ve el-göz koordinasyonu gelişimini pozitif yönde etkilemesinin yanında hep birlikte yeni bir şey üretmenin heyecanını yaşamalarına da olanak tanıyor. Atölyede, ana malzeme kâğıt ile oynayarak origaminin temelleriyle tanışan çocuklar, sınırsız hayal dünyalarıyla nasıl üç boyutlu nesneler yapabildiklerini deneyimliyorlar. 

 

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 10 ARALIK // 18.00

Yaratıcılığı dışa vurmanın en güzel yollarından biri olan dans, çocuklarla buluşuyor! AKM Çocuk Sanat Merkezinde Can Kandara’nın eğitmenliğinde 8-12 yaş aralığındaki çocuklar, popüler şarkılar eşliğinde hep birlikte çeşitli kombinasyonlar oluşturup, özgün dans hareketleri ortaya çıkarıyor. Çocuklar müziğin ve dansın büyüsüyle coşarken, aynı zamanda beden koordinasyonları ve ritim duyguları da gelişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS ATÖLYESİ // 10 ARALIK // 17.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Yaratıcı Dans Atölyesi, 4-6 yaş aralığındaki minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dans yoluyla ifade etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde basit dans hareket kombinasyonlarıyla tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor. Minik dansçılara yaşıtlarıyla gönüllerince dans ettikleri keyifli bir deneyim sunan Can Kandara’nın eğitmenliğini üstlendiği atölye, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor.

 

MİNİ BALE ATÖLYESİ // 10 ARALIK // 16.00

Can Kandara eğitmenliğinde AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleşen Mini Bale Atölyesi, 4-5 aralığındaki geleceğin sanatçılarını küçük yaştan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor. Atölyede çocuklar dans ve ritim becerilerini artırmanın yanı sıra bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el, kol ve bacak koordinasyonlarını geliştiriyor, canlandırılan masal ve hikâyeler ışığında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve daha düzgün, dengeli ve kuvvetli bir bedene sahip oluyor.

 

RİTİM ATÖLYESİ // 10 - 11 ARALIK // 14.00 - 15.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ritim Atölyesi, 7-12 yaş arasındaki çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk yönetiminde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla önce ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim grupları ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için güzel bir fırsat yaratıyor.

 

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 10 - 11 ARALIK // 13.00 -   14.00

Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Erken Müzik Atölyesi, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatçıların hayatına sokuyor. 4–6 yaş arasındaki çocuklar bu sayede hem ritim duygularını geliştiriyor hem de bir orkestranın parçası olma, el-göz- beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar elde ediyor. Eğitmen Eda Kocatürk’ün yönetimindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

 

 

RESİMLE TANIŞIYORUM // 10 - 11 ARALIK // 12.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’ atölyesi, 4–6 yaş arasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir temayla resimler yapıyor. Hayal güçlerini resmin gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fiziksel ve ruhsal yönden de gelişiyor.

 

RESİM SEVİNCİ // 10 - 11 ARALIK // 11.00   Metin Ceyran ile Resim Sevinci, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda benzersiz resimlere imza atan 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, duygu ve düşüncelerini kâğıda aktarırken, zengin iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

 

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 10 - 11 ARALIK // 16.00

Dilara Gülsüm Çamlıbel eğitmenliğindeki atölyede 7–10 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

 

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 10 - 11 ARALIK // 15.00

Dilara Gülsüm Çamlıbel eğitmenliğindeki atölyede 4–6 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

 

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // 10 – 11 ARALIK // 17.00

Masallarla yola çıkıp çocukların hayal dünyasıyla buluşan atölye, geleceğin sanatseverlerine yeni keşiflerin kapısını da aralıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde Dilara Gülsüm Çamlıbel eğitmenliğinde dinledikleri masallardan esinlenen 4-6 yaş aralığındaki çocuklarda farkındalığı artırmak, özgüvenli bir bakış sağlamak ve özgürce yaratma gücünü desteklemek amaçlanıyor.

UKULELE KAMPI // 11 ARALIK // 16.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ukulele Atölyesi, 7–11 yaş arasındaki müziksever minikleri yepyeni bir enstrümanla tanıştırıyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı hep birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede yepyeni bir şarkıyla tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, aynı zamanda geniş bir ukulele repertuvarına da sahip oluyor.

 

 

AKM YEŞİLÇAM SİNEMASINDA BU HAFTA

SABIRSIZLIK ZAMANI // 5,6,7 ARALIK // AKM YEŞİLCAM SİNEMASI // 14.00-16.00-18.30

“Asasız Musa” ve “Yaşar Kemal Efsanesi” filmleriyle adından söz ettiren Aydın Orak’ın yönetmenliğini üstlendiği üçüncü filmi “Sabırsızlık Zamanı, 7 Aralık’a kadar Atatürk Kültür Merkezi Yeşilçam Sinemasında sinemaseverlerle buluşuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği, dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde, Türkiye prömiyerini ise Boğaziçi Film Festivali’nde yapan filmin başrollerini Mirza Zarg, Mirhat Zarg ve Pelin Batu paylaşıyor. “Sabırsızlık Zamanı”, Diyarbakır’ın yakıcı yaz sıcağı altında yoksul bir kenar mahallede yaşayan iki kardeşin mahallelerinin hemen yanındaki lüks sitenin duvarını aşıp havuzuna girme macerasını perdeye taşıyor. Yönetmenin sınıfsal çatışma mücadelesini kara mizahla anlattığı film, okulda karşılarına çıkan havuz problemleriyle başı dertte olan kardeşlerin gerçek yaşamlarında da havuza girmeyi bir takıntı haline getirmesini anlatıyor.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
izmir antalya bodrum istanbul russian girls pet shop