Fısıltı HABERLERİ
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 13:33

CHP yurt dışında atağa kalktı: Almanya Federasyonu’nda kongre heyecanı!

31 Mart Yerel Seçimleri’nde yakalanan ivme ve kazanılan başarıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) örgütlenme seferberliği yaşanıyor. Türkiye’de yaşanan heyecan yurt dışını da etkisi altına aldı. Birçok ülkede örgütlenme seferberliğine girişen CHP üyeleri, birlik yapılarını yeniliyor ve yeni yönetim kadrolarını seçiyor. Son olarak CHP Almanya Birlikleri Federasyonu kongre kararı aldı. Yaklaşık bir yıl önce CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle çalışmalarına başlayan Almanya Birlikleri Federasyonu yönetimi, yarın Almanya’nın büyük kentlerinden biri olan Köln’de 1. Olağan Kongre’sini yapacak ve yeni yönetimini belirleyecek.

SİYASET
Giriş Tarihi : 11-05-2024 22:53
CHP yurt dışında atağa kalktı: Almanya Federasyonu’nda kongre heyecanı!

BİRLİKTE HAREKET KABİLİYETİ GÜÇLENECEK

Cumhuriyet Halk Partisi Almanya Birlikleri Federasyonu, ülkede bulunan CHP birliklerinin bir çatı kuruluşu. Zaten görevlendirilen yönetim de Hannover, Köln, Giessen, Münster gibi şehirlerde faaliyet yürüten CHP birliklerinin üye ve yöneticilerinden oluşuyordu. Bu isimler, yapılan görevlendirmeyle Almanya birliklerini bir federasyon ismi altında örgütleme ve bir araya getirme çalışmalarını büyük uğraş sonucunda tamamladı ve ilk kongre kararı alındı. CHP Almanya Birlikleri Federasyonu’nun kuruluş amacı, ülkedeki CHP birliklerinin eş zamanlı ve eş gündemli mücadele vermesi, örgütlenme çalışmalarını koordineli bir şekilde yürütmesi.

 

ALMANYA’DA 16 BİRLİK VE 4 TEMSİLCİLİK VAR

12 Mayıs 2024 Pazar günü, Köln’de gerçekleştirilecek 1. Olağan Kongre’ye, Almanya’da kurulu olan ve faaliyet yürüten 16 birlik ve 4 temsilcilik katılacak. Bu birlik ve temsilcilikler, önümüzdeki 2 yıl boyunca CHP Almanya Birlikleri Federasyonu’nu yönetecek yönetim kurulu ve organlarını seçecek. Kongrenin yapılacağı salonda tüm hazırlıklar tamamlandı.

 

‘1 NİSAN SABAHI GÖRÜLEN UMUT VE HEYECANIN ÜRÜNÜ’

CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm de kongre için Almanya’da bulunuyor. Kongre ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Mehmet Tüm, Almanya Federasyonu’nun önemini ise 31 Mart Yerel Seçimleri’ndeki başarı ve beraberinde ortaya çıkan heyecan üzerinden tarifledi. CHP’li Mehmet Tüm “Partimizin yerel seçimlerdeki başarısı sokağa yansıdı, meydanlara yansıdı, iş yerlerine, fabrikalara yansıdı. Durmadı, yurt dışına da taştı. Burada, memleketlerinden uzakta yaşayan yurttaşlarımız, yıllardır gönülleri Cumhuriyet Halk Partisi’yle birlikte atan yurttaşlarımız, 1 Nisan sabahı memleketten gördükleri umut ve heyecanla ‘ne yapabiliriz’ sorusuyla karşımıza çıktılar” dedi.

 

MEHMET TÜM: ŞİMDİ BU İNADI ÖRGÜTLEMENİN ZAMANI

Yerel seçimlerde edinilen başarı gibi yurt dışında esen bu olumlu havanın de kaynağı, elbette yıllardır istikrarlı ve inatçı bir şekilde sürdürülen mücadeledir” diyen Mehmet Tüm, “Şimdi bu enerjiyi, bu inadı örgütlemenin zamanı. Yıllarca inatla inandığı değerlerden geri durmayan, memleketinden uzakta kalbi memleketinin geleceği için atan milyonlarca yurttaşımızı yurt dışındaki CHP birlikleri aracılığıyla ana vatana daha güçlü bağlarla bağlama zamanı. Genel Başkanımız Özgür Özel’in dediği gibi inanç ve kararlılıkla baba ocağının bacasını tüttürenler… Almanya’da, Fransa’da, İsviçre’de, Belçika’da ve daha birçok ülkede aynı inanç ve kararlılıkla baba ocağının bacasını tüttüren binlerce yol arkadaşımız var. Hepsinin verdiği mücadele çok kıymetli, işte bu kıymeti aynı yola yönlendirmenin bir izdüşümüdür Almanya Birlikleri Federasyonu” ifadelerini kullandı.

 

FRANSA’DA DA SEFERBERLİK HALİ

Almanya’da bu gelişmeler yaşanırken Avrupa’nın geri kalanında da CHP önemli hamleler yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda da CHP Paris Birliği’nde bayrağı yeni bir yönetim devralmıştı ve örgütlenme çalışmalarına hızlı başlamıştı. Nazım Ergin başkanlığında kurulan CHP Paris Birliği de önümüzdeki aylarda genel kurula giderek yeni yönetimini belirleyecek.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR