Fısıltı HABERLERİ
HV
07 ARALIK Çarşamba 10:25

CHP'li Eren Erdem Abdullah Gül tartışmasına noktayı koydu: Partimizin üst kurullarında böyle bir tartışma yok

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün uzun bir zaman sonra ortaya çıkarak milli bayramlara katılmamasına ilişkin eleştirilere yanıt verdiği video yeni bir tartışma çıkardı. Gül'ün bu çıkışının 2023 seçimlerinde yeniden aday olmak istediği şeklinde yorumlanmasına neden olurken CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem'den çok net bir açıklama geldi. CHP'li Erdem, partinin hiçbir kurulunda Abdullah Gül'ün adaylığının tartışılmadığını vurguladı.

SİYASET
Giriş Tarihi : 01-09-2022 16:49   Güncelleme : 01-09-2022 16:51
CHP'li Eren Erdem Abdullah Gül tartışmasına noktayı koydu: Partimizin üst kurullarında böyle bir tartışma yok

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün yayınladığı 30 Ağustos videosu 2023 seçimlerinde aday olmak istediği şeklinde yorumlandı. Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi 2 dakika 20 saniyelik bir video çekerek, cumhurbaşkanlığı döneminde milli bayram törenlerine katılmadığı iddialarına açıklama getirdi. Tüm bu gelişmeler Abdullah Gül için 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor yorumlarına neden oldu.

Dün bir televizyon kanalında da bir CHP'li vekil ile Abdullah Gül arasında geçtiği öne sürülen bir diyalog da bu tartışmayı alevlendirdi.

İddiaya göre Abdullah Gül, CHP'li bir vekille aday olacağına dair sinyaller veren bir tartışma gerçekleştirdi.

Söz konusu diyalog ise şu şekilde iddia edildi;

CHP'li vekil: Efendim sizin adaylığınız da konuşuluyor... Ama bizim partililer size oy vermez, size çok tepkililer.

Gül: Niye vermesinler, Tayyip'e mi verecekler?

CHP'li vekil: Tayyip'e oy vermezler ama oy kullanmaya gitmezler.

Gül: O zaman Tayyip'in devam etmesini istiyorlar.

Tüm bunlar Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı olacak mı tartışmasını yeniden alevlendirirken CHP Parti Meclis Üyesi Eren Erdem Twitter hesabından çok net bir açıklama yaparak Abdullah Gül'ün adaylığının söz konusu dahi olmadığını belirti.

CHP üst kurullarında Abdullah Gül isminin tartışılmadığını belirten CHP'li Erdem, "Cumhuriyet Halk Partisinin kurumsal ve tüzel kişiliğini temsil eden kurulların gündeminde Abdullah Gül'ün adaylığı söz konusu dahi değildir. Cumhuriyet Halk Partisinin 6'lı masaya önereceği Cumhurbaşkanı adayı;Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Ve ortak aday olması halinde;13. CB olacaktır" dedi.

Erdem, bu açıklamasının mensubu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'ne ilişkin olduğunun altını çizerek, "Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, yürütmenin başına doğal olarak talep açar. Keza, Zafer bayramını kutlamamıza vesile olan Atatürk'ün oturmuş olduğu o koltuk, yönetme iddiası taşıyan bir makamdır. Ve farklı isimler sıklıkla dillendirilse de, partinin adayı Kılıçdaroğlu'dur.Elbette 6'lı masada liderler birlikte karar vereceklerdir. Benim bu sözlerim; masayı değil, partiyi bağlar. Elbette partimizin önerisi olacak, ve liderler istişare ederek tüm öneriler içinden bir aday belirleyeceklerdir. Bizim önerimiz bellidir. Gerisi 6'lı masanın kararıdır." açıklamasını yaptı.

İŞTE O TWEETLER:

https://twitter.com/erenerdemnet/status/1564640322235371520?s=24&t=iaUQ3mw6sItxjzfSEQNU4Q

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR