Fısıltı HABERLERİ
HV
03 EKİM Pazartesi 14:23

Çin’den Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğini koruma çağrısı

Çin’in BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, ilgili tarafları Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğini ortaklaşa korumaya çağırdı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-09-2022 13:11
Çin’den Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğini koruma çağrısı

BM Güvenlik Konseyi tarafından dün Zaporijya Nükleer Santrali konusunda bir olağanüstü toplantı düzenlendi.

Çin’in BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyetinin santral ziyaretinde kaydettiği ilerlemeden memnuniyet duyduklarını hatırlattı. Çin’in UAEA uzmanlarının söz konusu santralde uzun vadede kalmalarını desteklediğine işaret eden Geng, uzmanların tesisin güvenliğinin korunması için tutarlı, istikrarlı ve profesyonel teknik desteği sağlamalarını beklediklerini dile getirdi.

Ukrayna krizinin patlak vermesinden bu yana silahlı çatışmaların santralin güvenliğini tehdit etmesinin tüm dünyayı nükleer felaketin endişesi altında bulundurduğuna dikkat çeken Geng, “Sayısız canları ve birkaç neslin mutluluğunu korumak için sadece şansa güvenemeyiz veya tedbirsiz davranamayız. Olası bir felaketin ortaya çıkmasını önlemek üzere elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

Geng, uluslararası toplumu diplomatik çabaları artırarak ilgili tarafların en kısa süre içinde müzakerelere dönüp ateşkesi gerçekleştirmesini ve nükleer riskin kökünden kaldırmasını hızlandırmaya çağırdı.

 

Çin Uluslararası Radyosu

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR