Fısıltı HABERLERİ
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 16:57

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı 14 Mayıs 2023 "Erdoğan Mı? Kılıçdaroğlu Mu?"

“İKİNCİ TURA KALACAK DEMİŞTİK” Cumhurbaşkanlığı seçimi hiçbir adayın çoğunluğu sağlayamaması üzerine ikinci tura kaldı. 14 Mayıs 2023 Pazar günü kullanılan 55 milyon 382 bin 707’e oyun yüzde 49,42’sini Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 44,95’ini Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 5.2’sini Sinan Oğan ve yüzde 0,43’ünü Muharrem İnce aldı. Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından ‘İkinci tur ne zaman?’ ‘İlk seçimde oy kullanmayan 2. turda kullanabilir mi?’ ve ‘Seçmen kağıdını kaybeden 2. turda oy verebilir mi?’ araştırmaları yapılmaya başlandı… İşte O Ayrıntılar...

SİYASET
Giriş Tarihi : 17-05-2023 12:03   Güncelleme : 17-05-2023 12:08
Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı 14 Mayıs 2023

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimine Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan ve Muharrem İnce aday olarak çıkmış, Muharrem İnce seçime günler kala adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. 14 Mayıs Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50’nin üzerinde oy alan aday olmadığı için Türkiye en çok oyu alan iki aday arasında seçim yapmak için yeniden sandık başına gidecek.

İşte Cumhurbaşkanlığı ikinci tur süreci hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ İLK TUR SONUÇLARI

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN OY ORANLARI

Recep Tayyip Erdoğan lehine yurt içinde 26 milyon 086 bin, yurt dışında ise 745 bin 146 oy kullanıldı. Böylelikle Recep Tayyip Erdoğan’a verilen oy sayısı toplamda 26 milyon 831 bin 146 oldu.

Oy oranlarına bakıldığında ise Recep Tayyip Erdoğan’a yurt içinde yüzde 49,24, yurt dışında yüzde 55,96 oranında oy kullanılırken, toplam oy oranı ise yüzde 49,11 oldu.

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU OY ORANLARI

Kemal Kılıçdaroğlu lehine yurt içinde 23 milyon 869 bin 865, yurt dışında ise 559 bin 486 oy kullanıldı. Böylelikle Kemal Kılıçdaroğlu’na verilen oy sayısı toplamda 24 milyon 429 bin 351 oldu.

Oy oranlarına bakıldığında ise Kemal Kılıçdaroğlu’na yurt içinde yüzde 45,06, yurt dışında yüzde 40,76 oranında oy kullanılırken, toplam oy oranı ise yüzde 44,95 oldu.

İLK SEÇİMDE OY KULLANMAYAN 2. TURDA KULLANABİLİR Mİ? 

14 Mayıs’taki ilk seçimde oy kullanmayan seçmenler, ilk turdaki seçmen kağıtlarıyla ikinci turda oy kullanabilecekler.

SEÇMEN KAĞIDINI KAYBEDEN 2. TURDA OY VEREBİLİR Mİ? 

Seçmen kağıdını kaybeden veya bir şekilde seçmen kağıdı olmayan adaylar, ilk turda oy kullandıkları sandıkta kimlik belgeleri ile ikinci turda oy kullanabilecekler. Nerede oy kullanacağını bilmeyen vatandaşlar ise e-devlet üzerinden hangi okulda ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI İKİNCİ TUR SEÇİM SÜRECİ 

15 MAYIS 2023

1- İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü,

2- Propaganda döneminin başlangıcı,

3- Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itirazların son günü (Saat 17.00),

4- Üçüncü maddede yapılan itirazların, ilçe seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanması.

16 MAYIS 2023

1- İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00),

2- İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazların, il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanması.

17 MAYIS 2023

1- İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı Yüksek Seçim Kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00),

2- İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişikliklerinin SEÇSİS’e işlenmesine başlanması,

3- Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunca, varsa saklama ve ulaştırma kurulu, sandık kurulu ve diğer görevlilerin değişikliklerinin yapılması.

18 MAYIS 2023

1- İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazın Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü.

19 MAYIS 2023

1- YÜKSEK SEÇİM KURULUNCA KESİN SEÇİM SONUÇLARININ RESMÎ GAZETE, RADYO VE TELEVİZYONDA İLÂN EDİLMEK ÜZERE İLGİLİ MERCİLERE GÖNDERİLEREK AYNI GÜN İLÂNI,

2- İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu ve diğer görevlilerin durumunda değişiklik olması halinde, SEÇSİS’e işlenmesinin bitirilmesi ve yeni görev alanlara OR/25, OR/26 düzenlenmesi,

3- Ölen seçmenlere ait bilgilerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınarak sandık seçmen listelerine şerh düşülmesi için gerekli işlemlerin yapılması,

4- İkinci maddedeki işlemlerin bitirilmesinden sonra, sandık seçmen listelerine sandık çevresi görevlileri şerhi işlenerek çoğaltılmaya başlanması.

20 MAYIS 2023

1- GÜMRÜK KAPILARINDA VE YURT DIŞINDA OY VERME İŞLEMİNE BAŞLANMASI

21 MAYIS 2023

1- İlçe seçim kurullarınca sandık kurulları başkanlarına, seçim araç ve gereçlerini ihtiva edecek şekilde teslim edilmesi gereken malzeme torbalarının hazırlanmasına başlanılması,

2- Cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyonda propaganda için başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kur’aya katılacak aday veya temsilcisinin ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu temsilcisinin Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmesinin son günü.

22 MAYIS 2023

1- Radyo ve televizyonda yayın için başvuran Cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulunca kur’a çekilmesi.

24 MAYIS 2023

1- Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarının başlaması,

2- İlçe seçim kurullarınca sandık kurulları başkanlarına, çoğaltılması sonlandırılan sandık seçmen listeleri dahil seçim araç ve gereçlerini içeren torbaların hazırlanmasının bitirilmesi,

3- YURT DIŞINDA OY VERME İŞLEMİNİN SONA ERMESİ.

26 MAYIS 2023

1- Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerinin, Cumhuriyet başsavcılığından istenilen üçüncü liste ile karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS’e işlenmesi işlemlerinin bitirilmesi ve çoğaltılmasına başlanılması,

2- İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlıklarına teslimi,

27 MAYIS 2023

1- Kesinleştirilen tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmen listelerinin çoğaltma işleminin tamamlanması,

2- Seçim propaganda döneminin sona ermesi (Saat 18.00).

28 MAYIS 2023

1- İl ve ilçe merkezlerinde;

a) Bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde; İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca oy verme günü saat 05.00’te malzeme torbalarının bina sorumlularına tesliminin sağlanması, bina sorumlularının da teslim aldığı malzeme torbalarını ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca temin edilen araçlarla sandık çevrelerine getirerek görev yerlerindeki sandık kurulu başkanlarına tutanak karşılığı teslim etmeleri,

b) Bina sorumlusu görevlendirilmeyen yerlerde; İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbalarının oy verme günü sandık kurulu başkanlarına sandık bölgesinde tesliminin sağlanması,

2- OY VERME GÜNÜ,

3- Seçim yasaklarının sona ermesi (Saat 24.00).

29 MAYIS 2023

1- Cumhurbaşkanı Seçimi geçici sonuçlarının ilânı,

2- Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itirazın son günü, (Saat 17.00)

3- İkinci maddede yapılan itirazların, ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59’a kadar karara bağlanması.

30 MAYIS

1- İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, il seçim kurullarına yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00).

2- İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazın, il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karara bağlanması.

31 MAYIS

1- İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı, Yüksek Seçim Kuruluna yapılacak itirazın son günü.

1 HAZİRAN

1- İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazın, Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü,

2- Yüksek Seçim Kurulunca kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete, radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilmesi.

Sinan Oğan’dan ikinci tur açıklaması!

Şartlarını sıraladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 5,2 oyla üçüncü sırada tamamlayan Ata İttifakı adayı Sinan Oğan, İngiliz haber ajansı Reuters’a ikinci turda kimi destekleyecekleriyle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Türkiye’de dün düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 5,2 oy alan Ata İttifakı adayı Sinan Oğan, İngiliz haber ajansı Reuters’a konuştu.

Reuters’ın “Türkiye’deki ikinci turda iktidarı belirleme potansiyeline sahip isim, Kürtlere yönelik tavizler konusunda kırmızı çizgi çekti” başlıklı haberinde, Oğan’ın ancak “Kürt yanlısı partiye” taviz verilmemesinin kabulü halinde ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini söylediği aktarıldı.

Oğan, Reuters’a açıklamasında “İkinci tur için seçmen tabanımızla görüşeceğiz. Ancak terörle mücadele ve mültecilerin geri gönderilmesinin kırmızı çizgilerimiz olduğunu zaten ortaya koyduk” dedi.

“İKİNCİ TURA KALACAK DEMİŞTİK”

Sinan Oğan, yurt dışından getirilen oyların sayımının devam ettiği Ankara Ticaret Odası Congresium önünde yaptığı açıklamada da “Seçim ikinci tura kalmıştı zaten. Biz aslında seçim ilk başladığında o zaman dedik ki seçim ikinci tura kalacak. Çünkü sahayı doğru okumak lazım” diye konuşmuştu.

“Biz istediğimiz bütün hedeflere vardık. Bundan sonra biz Türkiye’nin bir krize ve siyasi çalkantıya girmemesi için bütün sorumluluğu üstleneceğiz ve alacağız” diyen Oğan, “Biz ne demiştik; ‘Türk milliyetçileri bu seçimin tam göbeğinde olacak’ demiştik. Biz ‘HDP ve HÜDA PAR bu seçimde kilit olamayacak’ demiştik. ‘Biz bu seçimin belirleyeni olacağız’ demiştik” ifadelerini kullanmıştı.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
izmir antalya bodrum istanbul russian girls pet shop