Fısıltı HABERLERİ
HV
21 TEMMUZ Pazar 19:20

Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın gözü Sakarya’daydı

Bisiklet vadisinde heyecan zirve yaptı Sakarya’nın Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlediği Bike Fest bisiklet şöleni sona erdi. Cumhuriyetin 100. yıldönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen UEC MTB Eliminator Avrupa Şampiyonası yarışlarıyla Sakarya’nın adı yeniden dünya sahnesine çıktı.

SPOR
Giriş Tarihi : 01-11-2023 11:52   Güncelleme : 01-11-2023 12:01
Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın gözü Sakarya’daydı

‘Bisiklet Dostu Şehir’ ünvanlı Sakarya, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlediği bisiklet şöleni ‘Bike Fest’ ile yine dünya sahnesine çıktı. Cumhuriyetin 100. yıldönümünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde gerçekleşen UEC MTB Eliminator Avrupa Şampiyonası yarışlarıyla dünyanın gözü yeniden Sakarya’ya çevrildi. Dünya şampiyonları, Avrupa Şampiyonlarının da yer aldığı onlarca sporcu katıldığı dev yarış tüm dünyada canlı olarak ekranlara geldi.

 

Dev organizasyona yoğun katılım

Büyükşehir Belediyesi’nin himayelerinde Bisiklet Vadisi’nde düzenlenen dev organizasyonda sahne şovları da yer aldı. Adrenalin ve heyecan dolu yarışları sporseverlerin yanı sıra Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Azerbaycan Milli Sanayi Savunma Bakanı Medet Guliyev, AK Parti Milletvekili Murat Kaya, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkan Vekili Bahattin Akyön de takip etti. Cumhuriyet’imizin 100. yıldönümünün sevincinin yaşandığı vadide sporseverler ay yıldızlı bayraklarla görsel şölen oluşturdular. Zorlu yarışların ardından dereceye giren sporculara madalyalarını Vali Karadeniz, Başkan Yüce, Bakan Medet Guliyev ve Milletvekili Kaya takdim etti. 3 gün süren Bike Fest’in sonunda Başkan Yüce, çekilişle 54 bisikleti sahiplerine teslim etti.

 

Cumhuriyet mutluluğu

Dev organizasyonda sporseverlere seslenen Başkan Ekrem Yüce, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Cumhuriyete giden yolu açan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Cumhuriyet; binlerce yıllık tarihimizin şekillenmesinden ve tecrübelerimizden yola çıkılarak geliştirdiğimiz devlet anlayışımızın bir nişanesidir. Egemenliğin ve bağımsızlığın bir göstergesidir. 2023 vizyonumuz çerçevesinde Cumhuriyetimizin 100. yılında ki hedeflerimize, Türkiye Yüzyılına adım adım ilerledik. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemiz için büyümeye gelişmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Sporun, sağlık yaşamın merkezi

Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sağlıklı yaşamak ve çevremizi korumak için ulaşım da önceliğimiz bisiklet olmalı diyoruz. 7’den 70’e tüm hemşerilerimiz işlerine giderken, okula giderken, çarşıya-pazara giderken bisiklet kullanabilsinler diye pek çok çalışma gerçekleştiriyoruz. Bisiklet serüvenimize öncelikle bisiklet kullanımını artırmakla başlamıştık. Bunun için durmaksızın bisiklet yolu inşa ediyoruz. Sadece bisiklet

 

yollarıyla kalmayarak şehrimizin çoğu noktasına bisiklet durakları ve parkları inşa ediyoruz. SAKBİS, Tripy ve TUBİS olmak üzere 3 çeşit bisiklet kiralaması gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en donanımlı bisiklet parkurlarından olan Ayçiçeği Bisiklet Vadimizde düzenlediğimiz uluslararası müsabakalarla dünya şampiyonlarını şehrimize getiriyoruz. Şehrimizin önümüzdeki dönemlerde de sporun ve sağlıklı yaşamın merkezi olmasını sürdüreceğiz. MTB Eliminatör yarışlarında şampiyonluk için pedal çeviren tüm sporcularımızı tebrik ediyorum” dedi.

 

Son dünya şampiyonu yine sahnede

Dev yarışı elit erkekler kategorisinde Romanyalı sporcu Ede-Karoly Molnar birinci bitirdi. Erkeklerde ikinciliği ise Fransız sporcu Titouan Perrin Ganier alırken üçüncülüğe Alman sporcu Nils-Obed Riecker yerleşti. Elite kadınlarda ise zorlu yarışı son dünya şampiyonu İtalyan Gaia Tormena ilk sırada tamamlayarak altın madalyanın sahibi olurken ikinciliği Alman sporcu Marion Fromberger elde etti. Kadınlarda Hollandalı sporcu Annemoon Van Dienst ise üçüncü oldu.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR