Fısıltı HABERLERİ
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 08:08

Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği ve Tek Hedefim Eğitim Derneği'nin iş birliği ile gerçekleşen, " Biz Birlikte Güçlüyüz" projesi çerçevesinde, Zengezurun işçiliği sergisi İstanbul'da gerçekleştirilmiştir

Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği'nin, Medeniyet Merkez'inin ve İstanbul'daki Azerbaycan Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Programın başlangıcında Türkiye İstiklal Marşı ve Azerbaycan İstiklal Marşı seslendirilmiştir. İlk olarak Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği Başkanı Kemale Cabbarova, konuşmasına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in sözleri ile başladı. Program, İstanbul'daki Azerbaycan Konsolos'u Zaur ALLAHVERDİZADE'nin konuşmasıyla devam etti.

Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 27-06-2024 10:52   Güncelleme : 27-06-2024 12:51
Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği ve Tek Hedefim Eğitim Derneği'nin iş birliği ile gerçekleşen,

Kaybolmuş değerlerimiz hakkında, Ankara'daki Medeniyet Merkezi'nin başkanı Akkan Suver konuştu.  Zengezura, Azerbaycan'ın tarihi yurduna dönüşünden bahsetti. Marmara Vakfı başkanı Akkan Suver. Konuşması'na Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği hakkında devam etti. ister ekonomik olsun isterse kültürel, Azerbaycan Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin, daha da güçlenmesinin gerektiğini vurguladı. Tek Hedefim Eğitim Derneği Başkanı Cem Yıldırımer konuşmasına önde giden dernek olarak adlandırdığı Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği ile bir işbirliğine başladığını vurguladı ve bu çalışmaların Türk dünyasında çok önemli olduğunu anlattı. Daha sonra Zengezur İşçiliği (el sanatları) sevgisini, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den getiren Azerbaycan Devlet Ressamlar Birliği'nin üyeleri İskender SERDARLI, Lale SERDARLI, Toğrul SERDARLI'ya söz verildi. Konuşmasında, İstanbul'da  düzenlenen bu programdan memnun kaldıklarını söyleyerek her iki derneğe, bu programı hazırlayan ve bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerini bildirdiler. Daha sonra proje çerçevesinde hazırlanan belgesel film izlenildi ve büyük katılım sağlayan misafirlerle, programın ikinci bölümüne  geçildi. programın ikinci bölümünde Azerbaycan müzikleri ses sanatçıları ve dansları sunuldu. Sevdalı ailesine her iki dernek tarafından plaketler takdim edildi. . Ses sanatçılarımızdan sonra, Serdarlı ailesinin özel bir sürprizi olan Çırpınırdı Karadeniz şarkısıyla program sona erdi. 
   Misafirlere hazırlanan ikramlar, özellikle Azerbaycan'ın yöresel tatlıları Şekerbura, Şeki Baklavası, İrevan Ketesi ile masalar şenlendi.

Azerbaycan coğrafyası olan İrevan ketesi: Azerbaycan coğrafyasında bulunan İrevanda, İrevan ketesi yapılır.
 Programa katılan ses sanatçısı Vüsale ASKEROVA, piyanoda Fidan İSMAYİLOVA, Hazarfem dans grubu, Nazlı  QAFAROVA "Qaval Dansı" yaparak eşlik ettiler.

HABER; Hayrettin BULUT

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR