Türkiye Büyükelçiliğimize bağlı Azerbaycan Kültür Merkezi Müdürü 
Samir Abbasov, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki üst düzey ilişkilerden, devlet başkanlarımızın karşılıklı ziyaretlerinden, imzaladıkları belgelerden, kültür alanında işbirliklerinden bahsederek, müzelerimiz arasında ortak projelerin önemine dikkat çekti. Ülkenin önde gelen müzeleri olan Azerbaycan'daki müzeler alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve dünyanın en büyük ve eşsiz müzelerinden biri olan Topkapı Saray Müzesi arasındaki işbirliği ve deneyim alışverişinin Azerbaycan'ın müzeleri de ülkemiz için önemlidir. 


Diplomat, Topkapı Sarayı Müzesi'nin Azerbaycan tarihi açısından önemli sergiler içerdiğini, gelecekte ortak projeler esas alınarak bu sergilerin Azerbaycan'da sergilenmesi, Azerbaycan kültürüne ilişkin sergilerin ise galerilerde ve sergilerde sergilenmesi gerektiğini söyledi. Topkapı Sarayı'nın salonları. 
Toplantıda, Azerbaycan müzeleriyle karşılıklı işbirliği, Topkapı Sarayı kütüphanesinde saklanan Azerbaycan ile ilgili el yazmalarının yer alması, Azerbaycan ile ilgili yayınların Saraylar Dairesi ihtisas kütüphanesine bağışlanması, Azerbaycan kültür haftasının Saray'da yapılması kararlaştırıldı.
Ayrıca Türkiye Büyükelçiliğimize bağlı Azerbaycan Kültür Merkezi Müdürü Samir Abbasov, İstanbul'da müzecilik alanında öncü bir uygulama olan İstanbul Dijital Deneyim Müzesi ile tanışarak, müze yönetimiyle Azerbaycan ile işbirliği konularını görüştü. müze. 


Geleneksel müze ziyaretlerine yeni bir yaklaşım getiren Sanal Müze - Dijital Deneyim Müzesi, dokunmatik ekranlardan yapay zeka destekli interaktif uygulamalara kadar geniş bir yelpazedeki teknolojileri kullanarak ziyaretçilere eserlerle doğrudan iletişim kurma ve etkileşim kurma fırsatı sunuyor. 
İstanbul Dijital Deneyim Müzesi'nin, yenilikçi adımlar ve modern yaklaşımlar sayesinde geleneksel müzecilik anlayışını teknolojinin sonsuz olanaklarıyla birleştirerek evrensel bir kültür ve sanat dili yarattığını belirtmek gerekir.


Müzenin her köşesinde ziyaretçilerin sanatın farklı boyutlarını deneyimlemelerine olanak tanıyan interaktif sergiler düzenlenmiş, sergilenen interaktif tasarımlar ve yazılımlar, yerel yaratıcılık ve yenilikçiliğin vitrini olarak Türk yazılımcı ve tasarımcılar tarafından özenle geliştirildi.


3D ve 4D deneyimler sunan Dijital Deneyim Müzesi, her ziyarette yeni bir hikaye ve macera sunarak, her yaştan ve her kesimden ziyaretçinin sanatın ve teknolojinin büyülü dünyasını keşfetmesine ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmasına olanak tanıyor.


Ziyarette, İstanbul Dijital Deneyim Müzesi'nde ziyaretçiler için yaratılan fırsatlar, çeşitli köşeler, dijital odalar, koridorlar, veri sensörleri incelendi, Azerbaycan müzeleriyle gelecekte deneyim alışverişinde bulunulması konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

HABER, Hayrettin BULUT