Otizm, her bireyin kendine özgü bir yolculuğu olan ve geniş bir spektrumda görülen bir nörogelişimsel bozukluktur. Eczacı-Homeopat Ezgi Nevçehan, “Bu farklılıkların gücünü kavramak için daha fazla anlayış ve empatiye ihtiyacımız var. Otizmli bireylerin dünyayı nasıl algıladığını ve deneyimlediğini anlamak için onların bakış açısını dinlemeliyiz. Bu, toplum olarak birbirimize daha fazla saygı göstermemiz ve destek olmamız gerektiği anlamına gelir. Ancak, bu farklılıkların ne kadar güçlendirici olabileceğini, nasıl birer zenginlik kaynağı olduğunu görmek için kalbimizi ve zihnimizi açmalıyız. Otizm, sadece bir zorluk değil, aynı zamanda eşsiz yetenekler ve bakış açıları sunan bir fırsattır” şeklinde konuştu. 

 

Ezgi Nevçehan, Toplumun hala otizmi anlamakta ve kabul etmekte zorlandığını görmek üzücü. Otizm, hala birçok yanlış inanç, ön yargı ve ayrımcılıkla karşılaşmaktadır. Herkesin değerli olduğunu ve toplumun bir parçası olmaya hak kazandığını kabul etmeliyiz. Otizm Farkındalık Haftası, bu önemli konuda farkındalık yaratmanın ve toplumu eğitmenin bir fırsatıdır. Ancak, asıl önemli olan, bu farkındalığın sadece bir hafta ile sınırlı kalmamasıdır. Otizm spektrumunda olan bireyler ve aileleri, her zaman destek ve anlayışa ihtiyaç duyarlar. Bizler, onların seslerini duyurmalı, haklarını savunmalı ve onların yanında olmalıyız. Ben de bu hafta adına bir farkındalık oluşturmak için otizmli bireylerin yaşamlarını bir nebze de olsun desteklemek için aromaterapi yağlarından örnekler vermek istiyorum” dedi.

Ezgi Nevçehan’nın önerileri arasında lavanta ve vetiver uçucu yağları  yer alıyor:

 

  • Lavanta uçucu yağı: 

Lavanta uçucu sakinleştirici ve gevşetici özelliği ile bilinen bir uçucu yağ. Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde  anksiyete, stres ve duygusal gerginlikleri azaltmaya yardımcı olabilir. Bu da daha sakin ve huzurlu bir ruh haline yol açar,  yaşanan uyku sorunlarının giderilmesinde, daha derin ve dinlendirici bir uyku elde etmelerine yardımcı olabilir. Ve en önemli olan ise otizmli bireylerin dikkatlerini toplamalarına ve konsantrasyonlarını artırmalarına yardımcı olabilir. 

 

  • Vetiver uçucu yağı: 

 

 Otizmli bireylerin dikkatlerini bir konuya yönlendirmelerine, belirli görevlere odaklanmalarına, duygusal tepkilerini daha iyi yönetmelerine ve daha dengeli bir ruh haline sahip olmalarına yardımcı olabilir. Ve vetiver vücuttaki ağır metalleri uzaklaştıran çok kıymetli bir uçucu yağdır. 

 

Ezgi Nevçehan, Eşit oranda lavanta ve vetiver yağını karıştırıp bireylerin bileklerine masaj yolu ile uygulamak otizimli bireyler için çok olumlu etkileri beraberinde getirecektir. Bu hafta ve her zaman, otizmi sadece bir etiket olarak değil, bir hikayenin başlangıcı olarak görelim. Her bir otizmli bireyin benzersiz bir hikayesi ve değeri olduğunu unutmayalım. Onları sevelim, destekleyelim ve kabul edelim. Çünkü asıl farkındalık, kalplerimizde başlar.” dedi.