Fısıltı HABERLERİ
HV
29 KASIM Çarşamba 12:10

Sabahattin Birinci; Yola Çıktıklarını Yolda Buldukların İle Değişirsen KAYBOLURSUN

Yeterince net bir cümle.  Yola çıktığınla yoluna devam etmezsen hem yolundan hem yoldaşından  olursun... Yolda yürüdüğün dostların ile, Dilini tutmayı bil diyor Çünkü Öfkeliyken Sevdiklerinize sarf ettiğiniz sözler bir bıçaktan daha derin keser.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-09-2023 14:36   Güncelleme : 28-09-2023 15:13
Sabahattin Birinci; Yola Çıktıklarını Yolda Buldukların İle Değişirsen KAYBOLURSUN

Fısıltı Haberleri Genel Yayın Yönetmeni Sayın Sabahattin Birinci duygularını söyle ifade ediyor, Biz yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmeyiz.!. ancak yola çıktıklarımız bizi değişirse adam yerine koymayız.!.

Sıkıntı Yolda Bulunanların İlk Yola Çıkanlarla Birlikte Yürüyemelelerinde! Onlara  Ayak Uyduramamalarından, Doku Uyuşmazlığı ve Hazımsızlık Var..

Biz yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmeyiz! Hiçbir zaman bu düsturda olmadık. Ama beraber yola çıktığımız bazı insanların zamanla sırtımızdan hançerlemeye kalktıklarına şahit olduk. Zamanla dostluklarının tamamen çıkar için olduğunu gördük.

‘Benimle ya dost olun, ya da düşman. Dost görünümlü yılan olmayın!’  beraber yola çıktığınız arkadaşlarınız gerçek dostların olmasına dikkat edin uyarısında bulundu.

SİZLERE ANLIYABİLECEĞİNİZ GÜZEL BİR HİKAYE...

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Suizan etmeyin. Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayın, kusurlarını görmeyin, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyin, birbirinizi kardeş gibi sevin, çekiştirmeyin. Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder. Onu, kendinden aşağı görmez.) [Buhari, Müslim]

Zan ile, başkasının kötü olduğunu kabul eden, onu gıybet eder, ona dil uzatır. Onu kötü, kendini iyi bilir. Bu da, helâkine sebep olur. (İhya)

Müslümanın bir işinde veya sözünde birçok küfür alameti ile bir iman alameti bulunsa, hüsnü zan edip buna kâfir dememelidir. Ama küfrü açıksa kâfir olur, tevil fayda vermez. (Bezzâziyye)

Bir menkıbe: Bir âlim talebelerine (Şafii mezhebinde alametlere bakarak kesin karar verilmez. Mesela bir köpeğin burnunda yoğurt bulaşığı varken evden çıktığı görülse, eve girince yoğurt çanağında köpeğin burnu kadar iz görülse, kesin olarak bu yoğurdu köpek yedi denemez) der. Talebenin biri, içinden (Bu kadarı olmaz) diye hocasına itiraz eder. Hocası, o gence, bir koyun kesip getirmesini söyler. O da koyunu keser. O arada sıkışır, evin kenarındaki ormanlığa kolları sıvalı ve kanlı bıçakla gidip hacetini def eder. Zaptiyeler, yeni öldürülmüş bir adamın katilini ararken bunun eli kanlı bıçakla ormana kaçtığını görürler. Hemen bunu yakalayıp getirirler. O gece karakolda kalır. Sabah mahkemeye çıkınca, hakim, (Bu genç, eli kanlı bıçakla kaçarken görülmüşse de, Şafii’de alametlere bakarak kesin hüküm verilmez. Bu genci serbest bırakın) diye karar verir. Genç, hocasına yaptığı suizannın cezasını çektiğini anlar.

Bir hikaye: Dağ evinde, kocası yeni ölmüş tek başına yaşayan hamile bir kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Evcil bir hayvan haline gelir. Bir süre sonra kadının çocuğu doğar. Gelincik zarar vermesin diye çok dikkat eder. Bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve koşarak gelir. Gelinciği kanlı ağzındaki kanları yalarken görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır, hemen öldürür. O sırada içerden bebeğin ağlaması duyulur. Anne odaya girer. Odada beşiğin içindeki bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür.

Suizannını gerçek gibi başkasına söylemek de, yani söz taşımak da daha kötüdür.

SİZLER.......

Yola çıktıklarınızı yolda bulduklarınız ile değiştirir misiniz?
Değiştirdiğiniz sebepler nelerdir?

 

 

 

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR