Geçmiş dönemlerde olduğu gibi artan bir ivme ile denetimler devam ederken, trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2024 yılı Haziran ayı içerisinde ilimiz Jandarma sorumluluk sınırlarında (28) maddi hasarlı, (58) yaralamalı olmak üzere toplam (86) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (94) vatandaşımız yaralanmıştır. Yaşanan kazalaraşırı hızla seyretme, arkadan çarpma, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama, şeride tecavüz etmeve alkollü şekilde araç kullanmadan kaynaklı sürücü kusurlarından dolayı yaşanmıştır.

2024 yılı ilk altı (6) ay içerisinde, (684.979) sürücü/araç kontrol edilmiş, yapılan bu kontroller neticesinde kural ihlali yaptığı tespit edilen (23.315) sürücü/araca idari para cezası uygulanmış, trafik güvenliği açısından trafiğe çıkmasında sakınca bulunan (3.845) araç ile (917) sürücü trafikten men edilmiş, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullandığı tespit edilen (240) sürücünün belgelerine geçici süreli el konulmuş, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında (10.678) öğrenci ve (20.277) sürücüye trafik güvenliği eğitimi verilmiş, ayrıca yapılan uygulamalar esnasında hakkında yakalama kararı bulunan (771) şahıs ile (154) araç yakalanarak gerekli adli/idari işlemler yapılmıştır.

İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır.