İşveren taleplerini desteklemek ve iş arayanlara yeni istihdam fırsatları sağlanması için, İŞKUR Sakarya ve Doğu Kalkınma Ajansı ücretsiz kurs programı düzenlenmesi için iş birliği kursu protokolü imzaladı. Sakarya Valiliğinde düzenlenen iş birliği protokolünü, Vali Yaşar Karadeniz, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya birlikte imzaladılar.

Ayrıca, Projede (MARKA) desteğinin Genç ve Kadın İstihdamının Artırılması faaliyetleri kapsamında olduğu belirtildi. Yapılan protokolle, kursiyerlerin eğitim ve sınav bedeli MARKA tarafından karşılanacak, istihdamları ise İŞKUR tarafından desteklenecek. İşverenlerimize sertifikalı işgücü desteği sunuyor.

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz; “Sakarya’da yükselen imalat sektörü, bütün bu sağlık riskleri ve endişeleri için de forklift kullanımını artırmaktadır. Bilindiği üzere, bu alandaki mesleki eğitim ve sertifika zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu yönünden de bir gerekliliktir. Forklift kullanımını artıran neden sadece sağlık riskleri olmayıp, yüksek miktarlardaki üretim kapasiteleri, hızlı, verimli ve ekonomik üretim modelleri de talebi artırmıştır. Dolayısıyla, gelişen ve büyüyen imalat ve lojistik sektörünün yanında birçok sektörde forklift operatörüne ihtiyaç duymaktadır. Sertifikalı operatörlerin istihdamı iş güvenliği tehlikesini azaltacaktır. Uygulayacağımız programla forklift operatörleri iş güvenliği konusunda önemli bir katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Kurs programı, iş arayanlara daha iyi ücretlerle iş temini için fırsat sunuyor
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu; “İmalat sektörü Sakarya’da her geçen gün büyümektedir. Bunun sonucu olarak da, sektörde forklift kullanım sayıları da artmaktadır. Zira, hammadde üretime forkliftler vasıtasıyla sevk edilmekte, üretilen mamul ürünler yine forkliftler aracılığı ile depolara kaldırılmakta ve yine mamul ürünler depolardan forkliftler vasıtası ile yüklenerek nihai tüketicilere ulaştırılmaktadır. Ayrıca, Forklift Operatörleri geçen yıl en çok aranan meslekler arasına girmiş ve aynı şekilde İŞKUR’ un düzenlediği kurs programlarına katılan iş arayanların büyük bir kısmı istihdam edilmişlerdir. Bu yıl da en çok aranan meslekler arasında Forklift Operatörleri öne çıkmış durumdadır. Gerek işveren taleplerine nitelikli ve sertifikalı operatör temin edilmesi ve gerekse iş arayanlara meslek kazandırılarak daha iyi ücretlerle iş bulabilmeleri için İŞKUR ve MARKA iş birliğinde müştereken kurs programı düzenlenmesinin uygun olacağı düşünülmüştür. Programın işverenlerimize ve iş arayanlarımıza hayırlı olmasını dilerim” ifadesinde bulundu.
Kursa Katılım Şartları
Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA; iş arayanlara, işverenlere ve istihdama verdikleri destek için Doğu Marmara Kalkınma Ajansımıza teşekkür ederek, programa katılacaklarda; en az lise mezunu ve B sınıfı ehliyeti olma koşulu arandığını belirtti. Ayrıca, kontenjan sınırlaması olmaksızın işverenlerle iş arayanların eşleşmesi devam ettiği sürece, yıl sonuna kadar söz konusu programın düzenleneceği açıklamasında bulundu