Fısıltı HABERLERİ
HV
25 MART Cumartesi 19:18

Sakarya'da 19 Ekim 2022 Muhtarlar Günü Kutlama Programı Yapıldı

19 Ekim Muhtarlar Gününde Sakarya'da Yapılan Etkinlikte Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem günün önemine binaen konuşma yaptı.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-10-2022 12:00   Güncelleme : 19-10-2022 14:25
Sakarya'da 19 Ekim 2022 Muhtarlar Günü Kutlama Programı Yapıldı

Düzenlenen programa Erenler ve Serdivan kaymakamları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.Sakarya Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk konması ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.Proğram Sonunda Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı..

Başkan Erdem Konuşma metni; 

19 EKİM 2022 MUHTARLAR GÜNÜ KUTLAMA METNİ

19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 193. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. MUHTARLIK Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor. Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.

Dolayısıyla, Halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor.

Muhtarlarımız ve Muhtarlık Müessesesinin Tarihsel Bağlarını Koruyarak Geleceğe Yönelik Kamu Çalışmalarının Daha Çağdaş ve Verimli Yürütülmesi Amacıyla, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihi genelgesi ile Muhtarlar Günü Olarak Kutlanması Uygun Görülmüş olup, Ülkemizde ve İlimizde de 8 yıldan bu yana "19 Ekim Muhtarlar Günü" olarak kutlanıyor.

Ülkemizde Yerel Demokrasinin Daha Etkin Bir Şekilde Yürütülmesi Amacıyla Kurulan Muhtarlık Müessesesinin Geçmişi, Tarih Arşivlerimizdeki En Eski Belge Osmanlı Döneminde 1830 Yıllarında Bolu İlimizde Yapılan Bir Muhtarlık Seçimine Aittir. Bu Tarihlerden 1913 Yılına Kadar Devam Eden Muhtarlık Çalışmaları, 1913 Yılında İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu ile Kaldırılmıştır.

Ancak Aradan Geçen Zaman İçinde, Mahalle Muhtarlığının Boşluğunun Doldurulmasının Mümkün Olmadığı Görüldüğünden 1944 Tarihinde 4541 Sayılı Kanun ile Muhtarlık Sistemi Yeniden Kurularak Bugünkü Şeklini Almıştır.

Muhtar, SEÇİLMİŞ demektir. Muhtar; Mahallesinin Köyünün Annesi-Babası-Kardeşi-Sırdaşı, Mutlu gününde, en zor anında vatandaşının yanında olan, her türlü sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı, yedi gün yirmidört saat ulaşabileceği Devletin ilk kapısıdır. Özellikle Deprem-Sel-Yangın gibi Afetlerde vatandaşının yardımına ilk koşan Muhtar’dır. Dünya genelinde halen yaşamakta olduğumuz COVİD-19 Pandemi sürecinde salgını önleme çalışmalarında Mahallesinde Vatandaşının en sıkıntılı anında derdine deva olabilmek için canla başla çalışan yine Muhtar'dır. Pandemi süresince Türkiye genelinde olduğu gibi İlçemizde kurulan Vefa gurubunda görev alan Muhtarlarımız halen kendisine iletilen sorunları;

Vatandaşının Maaşını çekmesinden başlayın da, İlacını almaya kadar her türlü ihtiyacını gidermek için zaman mekan gözetmeden ve hiçbir karşılık beklemeden yerine getirmeye devam etmekte, Devlet ile Millet arasında köprü vazifesi göstermeye her koşulda devam etmektedirler. İlçelerimizin Büyük çoğunluğunda Kaymakamlıklarımızın önderliğinde ilçe belediyelerimizin görsel ve hediye destekleri ile muhtarlarımızın, vatandaşlarımızı aşı konusunda ikna ve duyuru anlamında destekleyerek özellikle genç nüfusun aşılanmasında bu gayretleri olmuştur. Bu vesileyle 19 EKİM MUHTARLAR günümüzde Tüm MUHTARLARIMIZI gayretli çalışmalarından dolayı Tebrik ediyor, hepsine sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Devlet Teşkilatının Kılcal Damarlarını Oluşturan Muhtarlık Camiasının Seçilmiş Temsilcileri Olarak; Devlet ve Vatandaş Arasındaki Toplum Bütünlüğünün Sağlanmasında ve Kamu Düzeninin Yerine Getirilmesi Konusunda Muhtarlar Olarak Üzerimize Düşen Görevin Bilincindeyiz.

Ülkemizde 31 MART 2019 Tarihi itibarıyla, 32.005 Mahalle ve 18.152 Köy Muhtarı Olmak Üzere Toplam 50.157 Muhtar Görev Yapmaktadır. TÜRKİYE genelinde 963 Mahalle, 108 Köy olmak üzere 77 İlimizde toplam KADIN Muhtar sayısı 1.071 sayısına ulaşmıştır. İlimizde geçen dönem KADIN Muhtar sayımız 1 iken, Bu dönemde 4 KADIN Muhtarımız göreve seçilmişlerdir. Ayrıca Sakarya İlinde de Toplam 668 Muhtarımız Görev Yapmaktadır.

19 Ekim Muhtarlar Gününün Her Yıl Resmi Törenle Kutlanacak Olması Vesilesi İle ayrıca BUGÜN ANKARA’da TÜRKİYE genelinde yaklaşık 20.000 Muhtarımızın, SAKARYA’mızdan da 422 MUHTARIMIZIN katılımıyla açılışı yapılacak MUHTARLAR EVİ ile TÜRKİYE Genelinde 100 Muhtarlık Hizmet Binasının Temel Atma Törenini gerçekleştirecek olan, bizlere bu Sevinç ve Gururu Bir Arada Yaşatan Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Devlet Büyüklerimize, İlimizde Görev Yapmakta Olan 668 Muhtarımız Adına Şükranlarımı Sunuyoruz.

Muhtarlar günü münasebetiyle başta Şehit olan Muhtarlarımız olmak üzere Ahirete irtihal etmiş olan tüm Muhtarlarımızı Rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu vesileyle, tüm muhtarlarımızın "19 Ekim Muhtarlar Gününü” Kutluyorum.

Ülkemiz Adına Daha İyi Hizmetler Yapmak Temennisi ile Muhtarlar Günümüz Hayırlı Olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, Bu anlamlı ve mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli Haziruna, Tüm Muhtarlarımız adına Şükranlarımızı sunar, Hepinizi Sevgi ve Saygılarımla selamlarım. ERDAL ERDEM.

Sabahattin BİRİNCİSabahattin BİRİNCİ

YORUMLAR
izmir antalya bodrum istanbul russian girls pet shop