İZMİR'E, İZMİRLİYE YAKIŞACAK BİR BAŞKAN:  MAHMUT ÖZGENER.

Mahalli seçimlere 6 ay kala Türkiye'nin 3. büyük şehirlerinden olan İzmir'de aday ve adaylık süreci alevli bir hâl almaya başladı. Gerek medyadan gerekse siyasiler ile iç içe olan yakın dostlardan  İzmir için bir çok ismin adaylar listesinde görünmesi ve dillendirilmesi bir İzmir'li olarak benim de fikrimi beyan etmeme vesile oldu.  

Bir anket şirketi İzmir için özel bir anket yapmış. Araştırmaya katılanlara her isim tek tek söylenmiş ve oy verme eğilimleri istenmiştir. Hamza Dağ, Mahmut Özgener, Şebnem Bursalı ve Mehmet Kasapoğlu isimleri tek tek sorulurken, sonuçlar birbirine çok yakın çıktığı saptanmış.

Hepside yıllarını siyasetin içinde geçirmiş değerli insanlar ve hepsinin özelliği de bu bölgenin insanı olması, bu bölgede yetişmesi ve bölgenin tüm problemlerini yakinen bilmeleri.

Peki hangisi İzmir'e ve İzmirliye faydası olur derseniz benim tercihim Mahmut ÖZGENER'DİR 

Zira; gerek ticari, gerek siyasi, gerek spor camiası, gerekse sanat camiası tarafından yakinen bilinen ve işin içine girdiğinde gerçektende elini değil vücudunu taşın altına koyacağına yürekten inanıyorum.

Mahmut Özgener, 

-Türkiye İhracatçılar Meclisi Eski Başkan Vekili

-Türkiye Futbol Federasyonu'nun eski başkanı.

-EXPO İzmir Yürütme Komitesi Başkanlığı görevlerini de yürüttü. 

-1987'den bu yana tütün sektöründe çalışmaktadır. 

-1999-2006 arasında Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 

-2006'da Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkan Vekili olmuştur. 

-2008 yılına kadar Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği görevini de yürütmüştür.

-Halen İzmir Ticaret Odası başkanlığını yürütmektedir.

Geniş bir kitleye hitap eden Özgener anne tarafından da tüccar kökenli bir aileden gelmekle birlikte aileden sağcı bir isim.

Dedesi, yani annesinin babası İzmirlilerin “Asfalt Osman” olarak tanıdığı ve İzmir'in eski belediye başkanlarından Osman Kibar.

Doğduğum, büyüdüğüm, doyduğum memleketim İzmir'in kemikleşmiş bir yapısı var. Âdeta kanserli bir hastanın vücudunu saran ve metastaz dediğimiz bir durum söz konusudur. 

Bir arkadaşım söylemişti, "İzmir'de kimse adayın eğitimine, ahlakına, zekasına, vatanseverliğine bakarak oy vermiyor, vermez de. 
İzmirlileri en iyi kim avutursa o kazanır. Bir de modern yüzü, partiyle direk ilişkisi olmayan yani Ak Partili olmayan adayın daha çok şansı var. Burada özellikle Mahmut Özgener, Cemil Şeboy gibi isimlerin altını çizebiliriz." Mükemmel bir tespit, öyle değil mi?

Evet, herkes İzmir'in olması gereken yerde olmadığını, ortalığı b...k kokularından geçilmediğini kısaca belediyecilik olarak hizmetlerin diğer illere göre çok gerisinde olduğu konusunda hemfikir.  Lâkin iş sandığa gelindiğinde maalesef bu tablo sandıktan çıkan neticeler ile örtüşmüyor.

Seçime altı ay kaldı, inşaallah bu sefer siyasi düşünce olarak orta yolda olup belediyenin şuan ki  hizmetlerinden memnun olmayanlar sandıkta gereken cevabı verirler.

Selâm ve dua ile 
Bülent Ertekin