SADECE BENİM DEĞİL, VİCDAN SAHİBİ HERKESİN VAZİFESİ

Bir kaç gün öncesinde "HEPİNİZ BİRER ENGELLİ ADAYISINIZ" başlığı altında bir makale yazmış idim. Müdakkik okuyucularımızdan bizi ziyadesiyle memnun edecek geri dönüşler aldım. Hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sağolun var olun.

Bu yazıdan sonra bu makaleyi de yazmak aslında bir borç bir mükellefiyet kazandı. Zira görevini yapmayanları ikaz ettiğimiz kadar bizlerin bir diğer vazifesi de öncelikli olarak engellilerin hayatını kolaylaştıracak olan zorlukları, meşakketleri gidermek. Bu işleri de de öncelikle engelli birey olarak biz ve en yakınımızdakiler halletmeli. Daha da  önemlisi bu gibi kolay görünse de aslında zor olan hatırlatma, ikaz, eğitim gibi hususları da kavl-i leyyinle yani yumuşak huy ve güzel sözler ile halletmemiz gerekiyor.

Günümüzde en çok ve sık rastladığımız sıkıntı, sıkıntılı problemler ise;
Gerek kamu binalarında gerekse özel mülkiyetlerde nerede olursa olsun engelliler için hazırlanmış olan araç park yerlerinde buraya şuursuzca kullananlara karşı tatlı sert ikazlar ile "araçlarını park edecek yerin burası olmadığını, burasının engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak bir uygulama olduğunu" ifade etmek gerekiyor. Elbette karşınıza danalar(!) çıkacaktır. Mümkünse fazla muhatab olmadan görevli arkadaşlara durumu izah edip halledilmesi cihetine gidilmedir.

Özellikle şube sayıları 10.000  üzerinde olan ulusal ve yerel marketlerde engelli bireylerin mağaza içerisine girecek korkuluklar, rampalar ve buraların korumalarının yapılması gerektiğini önce mağaza müdürüne iletin şayet netice alamaz iseniz bu marketlerin internet sitelerinden genel müdürlüklerine zorlukları ve çektiğiniz meşakkatleri gösteren durumunuzun resmini çekip altına da sıkıntınızı ifade eden bir kaç cümle yazıp gönderin.

-Ulusal ve yerel avm'ler de özellikle tekerlekli sandalye konusunda sıkıntı çekilen noktalar var. Sosyalleşme engelli bireylerin de hakkı olduğuna göre buralardaki tekerlekli sandalyelerin sayısının artırılması oldukça önem arz etmektedir.

Ve daha birçok sıkıntılar, zorluklar. Bu zorlukları daha önce yazmış olduğum makalekerde de belirtmiş idim. Bugünden itibaren her gördüğüm eksiklikleri eksikliğin olduğu birimin, kurumun en üstteki yöneticisine kadar yazmaya çalışacağım. Sizler de bu konuda gereken ikazları lütfen yapın.

Bu noktada sizlerinde tüm engelli bireylerin gözü kulağı olup eksiklikleri bilerek veya bilmeyerek yapılan tüm hata ve kusurları paylaşırsanız engelli bireylerin hayatını kolaylaştırma adına büyük bir sorumluluğu yerine getirmiş olursunuz.
Şimdilik bu kadar. Daha bir çok, hergün gördüğünüz ve yaşadığımız sıkıntıları zamanla buradan paylaşacağım. Sizler de bu konuda bilgi akışını bizim ile paylaşırsanız herhalde işimiz daha da kolaylaşacaktır.

Herşey için çok teşekkür ederim.
Sağolun. Varolun. Rabb'im sizlere sağlıklı mutlu huzurlu bir ömür geçirmenizi nasip etsin.

Selâm ve dua ile.
Bülent Ertekin